To dzieci i młodzież najczęściej udzielają pierwszej pomocy

  To dzieci i młodzież najczęściej udzielają pierwszej pomocy

  Katarzyna Grzelak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  To dzieci i młodzież najczęściej podejmują się udzielania pierwszej pomocy. Potwierdzają to lekarze i ratownicy medyczni, którzy po wezwaniu dojeżdżają na miejsce wypadku.
  Podstaw pierwszej pomocy można uczyć się w każdym wieku

  Podstaw pierwszej pomocy można uczyć się w każdym wieku ©Fot. Marcin Oliva Soto

  Ci młodzi ludzie przechodzili w szkołach kurs udzielania pierwszej pomocy. To pokazuje, że uczestnictwo w takich szkoleniach jest koniecznością. Bezpłatnie organizuje je m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, realizując program "Ratujemy i uczymy ratować". Zamieszczona obok tablica w ramach programu trafia do szkół.

  Rozmowa z Katarzyną Grzelak, instruktorem Pokojowego Patrolu, koordynatorem Grupy Południe w programie "Ratujemy i uczymy ratować" WOŚP

  Od kiedy można zacząć uczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy?
  Myślę, że nie ma konkretnej granicy wieku. My uczymy dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ale znam dziecko w wieku 6 lat, które już całkiem nieźle radzi sobie z fantomem.
  Może maluchy nie są w stanie do końca go ucisnąć czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać je z tematem pierwszej pomocy. Po drugie, ważne jest, by wiedziały, że może być wypadek i trzeba będzie komuś pomóc; że w ogóle istnieje coś takiego jak pierwsza pomoc. Często słyszymy, że jakieś dziecko zadzwoniło po pogotowie.

  Co dziecko powinno wynieść z takiego kursu?
  Najbardziej zależy nam na tym, aby umiało wezwać pomoc. Aby miało odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dlatego musi pamiętać, jaki jest numer pogotowia. Ważne też jest, żeby wiedziało, jak powinno przekazać komunikat, gdy dzwoni na pogotowie. No i jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

  Czy takie kursy powinny być powtarzane często?
  Proponujemy odświeżać wiedzę 2 razy w roku szkolnym.

  Czy udzielanie pierwszej pomocy jest trudne?
  Każdy może i każdy powinien się tego nauczyć. Tylko od nas samych zależy, czy w razie wypadku podejmiemy się takiego postępowania, czy nie. O udzielaniu pierwszej pomocy można mówić godzinami, ale samemu trzeba pochylić się nad fantomem i popracować, pouciskać. Wtedy zobaczymy, że to jest ciężka fizyczna praca.

  Czy dziecko może poradzić sobie tak samo jak dorosły?
  Nawet lepiej. Dzieci mniej się boją. W sytuacji stresowej zachowują większą trzeźwość umysłu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo