Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dzieci i młodzież najczęściej udzielają pierwszej pomocy

Katarzyna Grzelak
Podstaw pierwszej pomocy można uczyć się w każdym wieku
Podstaw pierwszej pomocy można uczyć się w każdym wieku Fot. Marcin Oliva Soto
To dzieci i młodzież najczęściej podejmują się udzielania pierwszej pomocy. Potwierdzają to lekarze i ratownicy medyczni, którzy po wezwaniu dojeżdżają na miejsce wypadku.

Ci młodzi ludzie przechodzili w szkołach kurs udzielania pierwszej pomocy. To pokazuje, że uczestnictwo w takich szkoleniach jest koniecznością. Bezpłatnie organizuje je m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, realizując program "Ratujemy i uczymy ratować". Zamieszczona obok tablica w ramach programu trafia do szkół.

Rozmowa z Katarzyną Grzelak, instruktorem Pokojowego Patrolu, koordynatorem Grupy Południe w programie "Ratujemy i uczymy ratować" WOŚP

Od kiedy można zacząć uczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy?
Myślę, że nie ma konkretnej granicy wieku. My uczymy dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ale znam dziecko w wieku 6 lat, które już całkiem nieźle radzi sobie z fantomem. Może maluchy nie są w stanie do końca go ucisnąć czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać je z tematem pierwszej pomocy. Po drugie, ważne jest, by wiedziały, że może być wypadek i trzeba będzie komuś pomóc; że w ogóle istnieje coś takiego jak pierwsza pomoc. Często słyszymy, że jakieś dziecko zadzwoniło po pogotowie.

Co dziecko powinno wynieść z takiego kursu?
Najbardziej zależy nam na tym, aby umiało wezwać pomoc. Aby miało odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dlatego musi pamiętać, jaki jest numer pogotowia. Ważne też jest, żeby wiedziało, jak powinno przekazać komunikat, gdy dzwoni na pogotowie. No i jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

Czy takie kursy powinny być powtarzane często?
Proponujemy odświeżać wiedzę 2 razy w roku szkolnym.

Czy udzielanie pierwszej pomocy jest trudne?
Każdy może i każdy powinien się tego nauczyć. Tylko od nas samych zależy, czy w razie wypadku podejmiemy się takiego postępowania, czy nie. O udzielaniu pierwszej pomocy można mówić godzinami, ale samemu trzeba pochylić się nad fantomem i popracować, pouciskać. Wtedy zobaczymy, że to jest ciężka fizyczna praca.

Czy dziecko może poradzić sobie tak samo jak dorosły?
Nawet lepiej. Dzieci mniej się boją. W sytuacji stresowej zachowują większą trzeźwość umysłu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska