Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty rok Zespołu Szkół Politechnicznych

Grażyna Szyszka
- To nasza mapa, a której zaznaczamy odwiedzane miejsca – mówi Paweł Korzeń, dyrektor ZSP
- To nasza mapa, a której zaznaczamy odwiedzane miejsca – mówi Paweł Korzeń, dyrektor ZSP Grażyna Szyszka
Zespół Szkół Politechnicznych to jedna z nielicznych placówek w Głogowie, która pozyskała pieniądze na edukacyjne wymiany międzyszkolne oraz na podnoszenie kwalifikacji uczniów poza granicami kraju. W sumie jest to 117 tys. euro i 80 tys. zł. Z programów skorzysta blisko 100 osób.

Do 20 września szkoła prowadzi nabór uczestników do programu Erasmus + pt.:" Mobilność, kompetencje, doświadczenie - klucze sukcesu na europejskim rynku pracy". W czterech turach, na dwutygodniowe praktyki zawodowe wyjedzie do Hiszpanii w sumie 68 uczniów.
- Będą to dwie grupy informatyków i dwie elektryków - mówi Paweł Korzeń, dyrektor szkoły. - Informatycy będą się uczyć programowania na androidzie, a elektrycy zdobędą wiedzę na temat budowy przydomowych instalacji solarnych.
Projekt jest kierowany do uczniów klas drugich i trzecich. Kandydaci muszą mieć, między innymi, dobre oceny z przedmiotów zawodowych i zaliczyć test z języka angielskiego.
- Dziewczęta dostaną dodatkowe punkty rekrutacyjne, a to dlatego, że w zawodach technicznych nie ma ich zbyt wiele - mówi dyrektor szkoły.

Pierwsza grupa wyjedzie do Hiszpanii 17 stycznia. Przed wyjazdem uczniowie skorzystają z dodatkowych godzin nauki języka angielskiego, a na miejscu, w Sewilli, będą się uczyć także hiszpańskiego. Praktyki zawodowe zakończą się europejskim certyfikatem kompetencji.

Projekt, na który szkoła pozyskała aż 117 tys., euro, gwarantuje uczniom opłacenie w całości uczestnictwa w praktykach, łącznie z dojazdem, wyżywieniem i noclegami w internacie.
Warto dodać, że autorem projektu jest Paweł Korzeń, dyrektor szkoły.
- Trzy miesiące ciężkiej pracy opłaciły się, bo zdobyliśmy maksymalną liczbę punktów, czyli sto - przyznaje dyrektor ZSP. - Na 252 zgłoszone projekty z całej Polski, nasz znalazł się na dziesiątym miejscu listy.

Drugi program (wart 45 tys. zł) dotyczy wymiany polsko-ukraińskiej. Na początku października do Kamieńca Podolskiego wyjedzie na tydzień 10 uczniów, by na miejscu, wspólnie z dziećmi niepełnosprawnymi budować roboty na komponentach klocków Lego. W czasie rewizyty ukraińscy uczniowie będą je konstruować z podopiecznymi Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych.

- Nasza szkoła kupi pięć kompletów klocków. Każdy z nich kosztuje 2 tysiące złotych - mówi Paweł Korzeń.
Trzeci projekt o wartości 35 tys. zł to wymiana polsko - izraelska, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Reaguję, ratuję". W listopadzie, dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Głogowa spędzi tydzień w Izraelu, a w grudniu zaplanowana jest rewizyta. - I jedni i drudzy będą się uczyli ratownictwa przedmedycznego - wyjaśnia dyrektor szkoły. - Naszą młodzież będą uczyć żołnierze izraelscy, a gości przeszkolą strażacy, ratownicy wodni oraz ratownicy z KGHM-u - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska