Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test przedsiębiorczości

Wojciech Kowalski
Magnezyty Grochów – Certyfikat odbiera Lech Ziemkowski, prokurent (z lewej)
Magnezyty Grochów – Certyfikat odbiera Lech Ziemkowski, prokurent (z lewej)
Jeszcze do 17 maja trwają zgłoszenia do najnowszej, XXII edycji Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych. Wokół certyfikatu od lat koncentrują się rzetelne i wiarygodne przedsiębiorstwa, które odnoszą rynkowy sukces i mogą być barometrem kondycji gospodarki regionu.

Godni zaufania
Do tej pory w ramach programu nagrodzono ponad 220 firm z najróżniejszych branż i o rozmaitej skali działalności. DCG zostały powołane do życia w 2000 roku, podczas Forum Gospodarczego w Krzyżowej, by promować godnych zaufania przedsiębiorców, początkowo związanych głównie z sektorem budowlanym. Przez lata zmieniło się wiele - dzisiaj nagroda łączy najróżniejsze branże, z sektora usługowego i produkcyjnego, promuje firmy z całego Dolnego Śląska, już nie tylko Wrocławia. Nie ma znaczenia liczba zatrudnianych pracowników - laureatami zostają kilkuosobowe firmy i konsorcja zatrudniające tysiące osób.

- Przez ostatnie 13 lat trwania programu dynamicznie zmieniały się realia rynku. Nagradzane przez nas dolnośląskie przedsiębiorstwa nadążały za tymi zmianami, w róż-ny sposób budując swoją konkurencyjność. Niektóre stawiały na innowacje, inne na badania, rozwój albo szkolenie kadr - mówi Piotr Wrzecioniarz, wiceprzewodniczący Kapituły DCG, prof. Politechniki Wrocławskiej. - Przez lata doskonaliliśmy kryteria oceny przedsiębiorstw, aby były adekwatne do czasu. Dzisiaj wśród dolnośląskich przedsiębiorców pewnym standardem jest wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością. W pierwszych latach DCG punktowany był już jeden taki certyfikat - dodaje.
Restrykcyjne kryteria oceny sprawiają, że DCG, mimo upływu lat, pozostaje jasnym i czytelnym wyznacznikiem wiarygodności i jakości firmy.

Przedsiębiorstwa nie boją się oceny
Zgłoszenia firm ubiegających się o DCG ocenia kapituła pod przewodnictwem marszałka województwa dolnośląskiego. Wnioski weryfikują eksperci - przedstawiciele zarządu wojewódz-twa dolnośląskiego, samorządów gospodarczych regionu, pracownicy uczelni wyższych, organizacji przedsiębiorców, a także praktycy biznesu - właściciele firm.
Restrykcyjna weryfikacja wniosków nie zraża przedsiębiorców. Do każdej edycji zgłasza się kilkadziesiąt firm. W rekordowym 2008 roku było ich ponad 50. Wielu przedsiębiorców, którzy raz zostali docenieni przez kapitułę, nie poprzestaje na udziale tylko w jednej edycji, świadomie budując na tym promocję firmy.

- Symbol DCG zwiększa z całą pewnością zaufanie wśród klientów i władz regionu - mówi Anna Michalska, kierownik Wydziału Marketingu i Rozwoju w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Legnicy, które dwukrotnie sięgało po DCG. Przedsiębiorstwo zamierza też uczestniczyć w tegorocznej edycji programu. - Chcemy wciąż potwierdzać i ugruntowywać w świadomości klientów swoją wiarygodność i jakość. Skoro DCG jest znakiem innowacyjności i nowoczesności, będziemy starać się, aby nasza firma ponownie została uznana przez Kapitułę za przedsiębiorstwo wnoszące istotny wkład w rozwój regionu - dodaje Anna Michalska.

Jasne kryteria
DCG wzorują się na najbardziej prestiżowych, światowych nagrodach gospodarczych. To m.in. japońska Nagroda Deminga, amerykańska Nagroda Malcolma Baldrige’a czy Europejska Nagroda Jakości.
- Na tej podstawie stworzyliśmy szereg kryteriów, które pozwalają wiarygodnie ocenić kondycję przedsiębiorstwa. To coś, co odróżnia DCG od innych nagród gospodarczych. Tu nie ma mowy u uznaniowości, liczą się twarde kryteria ekonomiczne. Certyfikat DCG to bowiem znak jakości, który przynosi prestiż, ale i zobowiązuje - wyjaśnia Piotr Wrzecioniarz.
Podczas oceny wniosków pod uwagę brana jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa z ostatnich trzech lat. Jednym z zasadniczych kryteriów oceny jest dodatni wynik finansowy, wzrost produktywności i obrotów w przeliczeniu na jednego pracownika.

- To czytelne kryterium, które pozwala ocenić, czy dana firma realnie podnosi swoją konkurencyjność, jest zdrowym przedsiębiorstwem, które oprze się zawirowaniom rynku - dodaje Piotr Wrzecioniarz.
Poza aspektami związanymi z płynnością finansową i zyskownością pod uwagę brane są też kryteria dodatkowe, takie jak innowacyjność czy nakłady poczynione na badania i rozwój. Dobrym przykładem może być już czterokrotny laureat DCG, przedsiębiorstwo Magnezyty Grochów, które zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem tego minerału. Firma jako pierwsza w Polsce zainstalowała w swoim zakładzie system sortowania optycznego i nadal unowocześnia park maszynowy.

- Ostatnio, po ponad 40 latach, zmodernizowaliśmy węzeł kruszenia, inwestując w niego ponad 3,5 mln zł. Dzięki temu podnieśliśmy wydajność zakładu, ale też bezpieczeństwo naszych pracowników. Przykład naszej firmy udowadnia, że sukces dzisiaj odnoszą przedsiębiorstwa, które zyski inwestują w ciągły rozwój - mówi Lech Ziemkowski z firmy Magnezyty Grochów.
Firmy ubiegające się o DCG są weryfikowane nie tylko pod względem twardych aspektów ekonomicznych. Na równi z nimi liczy się terminowość regulowania płatności, inwestycje poczynione w szkolenia i doskonalenie kadry, stwarzanie nowych miejsc pracy - wszystko, co buduje kulturę prowadzenia biznesu.

- Historia DCG to historia przedsiębiorstw, które tworzą gospodarcze oblicze Dolnego Śląska. Jako że ich sukces często wykracza poza granice regionu, stają się naszymi najlepszymi ambasadorami. Warto dołączyć do tak prestiżowego grona - mówi Janisław Muszyński, przewodniczący Rady Inicjatorów DCG.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

  • Wszystkie firmy zainteresowane udziałem w aktualnej edycji Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego powinny do 17 maja br. wypełnić zgłoszenie dostępne na stronie internetowej www.dcg.forum.pl.
  • Po wstępnym zaopiniowaniu wniosków i uzupełnieniu o ewentualne brakujące informacje zgłoszenia zostaną ocenione przez kapitułę. Laureatów poznamy w czerwcu. W połowie miesiąca zaplanowano uroczystą galę.
  • DCG wzoruje się na najbardziej prestiżowych, światowych nagrodach gospodarczych.
  • To m.in. japońska Nagroda Deminga, amerykańska Nagroda Malcolma Baldrige’a czy Europejska Nagroda Jakości.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska