Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teqball. Znamy mistrzów Polski w wersji plażowej. Niczym Ronaldinho, Carles Puyol czy Luis Figo

Kajetan Listkiewicz
Teqball należy do najbardziej widowiskowych sportów
Teqball należy do najbardziej widowiskowych sportów Marcin Szymczyk / FotoPyK
W dniach 29-31 lipca br., na boiskach Monta Beach Volley Club rozegrany został turniej mistrzowski „Lotos Syrenka Teqball Cup”, który był jednocześnie eliminacjami na mistrzostwa świata. Gracze rywalizowali w aż pięciu kategoriach. W trzecim krajowym czempionacie udział wzięło prawie siedemdziesiąt zawodniczek i zawodników.

Teqball to ciągle rozwijająca się dyscyplina, która regularnie zyskuje coraz większe grono sympatyków - warto jednak usystematyzować charakterystykę tego sportu. Specyfika teqballa polega na odbijaniu piłki pomiędzy zawodnikami przy specjalnie wyprofilowanym stole. Sama dyscyplina ma swoje początki w 2014 roku i została wymyślona na Węgrzech.
Pojedynki teqballa są bardzo widowiskowe i potrafią zagwarantować dużo pozytywnych emocji dla każdej obserwującej ten sport osoby. Rozgrywki teqballa mogą odbywać się zarówno w formule singlowej, deblowej jak i debla mieszanego (mikst) - turnieje mogą być rozgrywane zarówno na hali jak i na plaży.
Ambasadorami teqballa są chociażby Ronaldinho, Carles Puyol i Luis Figo, natomiast w Polsce za promocję dyscypliny odpowiadają Michał Listkiewicz (aktualny prezes Polskiego Związku Teqballa) oraz Michał Żewłakow, Paweł Golański i Dariusz Dźwigała.

„Ku czci Powstańców Warszawskich”

Do Warszawy przyjechali liczni gracze z całego kraju. Widać było przeplatające się trykoty drużyn z Poznania, Lublina, Czyżewa, Krosna, czy nawet z Kijowa. Organizatorzy na znak wspólnoty i poparcia, zdecydowali się dopuścić do startu w zawodach graczy z Ukrainy pomimo, że oryginalnie wziąć udział mogli tylko polscy zawodnicy. Pierwszego dnia odbyły się zmagania singlowe w kategoriach męskich i żeńskich. Po zakończonej fazie pucharowej na placu boju pozostali tylko finaliści oraz gracze, którym przysługiwało prawo gry w meczu o trzecie miejsce. Taka sama zasada dotyczyła pozostałych formuł, które zostały rozegrane w kolejnych dniach.

Rozgrywki toczyły się na sześciu stołach, z dwoma dodatkowymi stołami rozgrzewkowymi na których mogli grać kibice. Finały i mecze o trzecie miejsce odbyły się na osobnym, specjalnie przygotowanym boisku. Grupa fanów zgromadziła się pod namiotami na trybunach, podczas gdy reszta śledziła transmisje live w internecie, na platformach TVP Sport, który był patronem medialnym imprezy.
Turniej rozegrano pod hasłem „Ku czci Powstańców Warszawskich”. Zawodnicy, którzy zgłosili się do turnieju mogli podziwiać widok na Stadion Narodowy oraz panoramę Warszawy, co tym bardziej wpłynęło na wyjątkowość sportowej atmosfery wydarzenia.

Historyczni zwycięzcy

Wracając do historii zawodów, pierwsze plażowe mistrzostwa Polski w teqballu odbyły się dokładnie dwa lata temu na plaży Sobótka w Płocku. Historycznym zwycięzcą został Adrian Duszak, który triumfował zarówno w kategorii singlowej oraz deblowej w parze z Bartłomiejem Frańczukiem. W ubiegłym roku zawodnicy rywalizowali w Sosnowcu - trzech złotych medali podczas tegorocznej edycji będzie bronił Bartłomiej Frańczuk, który triumfował w singlu mężczyzn, deblu mężczyzn (w parze z Adrianem Duszakiem) oraz deblu mieszanym (w parze z Moniką Walak). Triumf w singlu kobiet rok temu padł łupem Aleksandry Orzechowskiej, która wygrała również rywalizację debla kobiet w parze z Agnieszką Rybicką.
- Bardzo cieszymy się z sukcesu trzecich plażowych mistrzostw Polski - powiedział prezes Polskiego Związku Teqballa, Michał Listkiewicz. - Pomimo nie najlepszej pogody, udało nam się przeprowadzić cały turniej bez opóźnień. Ogromne podziękowania dla sędziów, którzy bardzo profesjonalnie poprowadzili te zawody. Teraz czeka nas turniej mistrzowski w teqballu halowym oraz międzynarodowe rozgrywki w Krakowie, które będą turniejem testowym przed Igrzyskami Europejskimi w przyszłym roku, gdzie teqball będzie oficjalną dyscypliną medalową.

Wsparcie partnerów

Organizatorem wydarzenia była Polska Fundacja Sportu i Kultury, wspierana przez Polski Związek Teqballa. Polska Fundacja Sportu i Kultury na czele z prezesem organizacji Tomaszem Zabielskim w poprzednich latach zrealizowała już wiele inicjatyw związanych z rozwojem teqballa w Polsce, jak chociażby turniej im. Józefa Bema w Chełmie czy rozegrane w ubiegłym roku międzynarodowe turnieje „Ząbki Teqball Challenger Cup” oraz pierwszą edycję plażowego turnieju „Syrenka Teqball Summer Cup”, które przyciągnęły do naszego kraju najlepszych zawodników teqballa z całej Europy.
W grudniu 2021 roku Polska Fundacja Sportu była również zaangażowana w organizację w Gliwicach Teqballowych Mistrzostw Świata, na których to Adrian Duszak zdobył brązowy medal w grze singlowej, natomiast Paulina Łężak sięgnęła po srebro. Realizacja tak wyjątkowego i dużego turnieju jak „Syrenka Teqball Cup” nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów i instytucji publicznych.
Sponsorem tytularnym wydarzenia był Lotos - polski koncern naftowy. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, które chętnie angażuje się we wspieranie tak ciekawych i oryginalnych przedsięwzięć sportowych. Partnerem wydarzenia był również Main Events, odpowiadający za kwestie organizacyjno-techniczne turnieju, a także Teqball Poland - wyłączny dystrybutor stołów Teq w Polsce.
O wysokiej randze turnieju niech świadczy również fakt, że turniej swoim patronatem honorowym zdecydował się objąć Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Singiel mężczyzn
1. Bartłomiej Frańczuk
2. Adrian Duszak
3. Patryk Kamiński
Singiel kobiet
1. Alicja Bartnicka
2. Paulina Łężak
3. Aleksandra Orzechowska
Debel mężczyzn
1. Adrian Duszak i Bartłomiej Frańczuk
2. Marek Pokwap i Konrad Nowicki
3. Patryk Kamiński i Bartosz Januszewski
Mikst
1. Paulina Łężak i Patryk Kamiński
2. Alicja Bartnicka i Adrian Duszak
3. Alan Gałecki i Ewa Król
Debel kobiet
1 Ewa Król i Paulina Łężak
2 Alicja Bartnicka i Justyna Bartman
3 Aleksandra Orzechowska i Agnieszka Rybicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska