Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten zbiornik uratował Wrocław i okolice przed powodzią! Zgromadził ogromną ilość wody i spłaszczył falę wezbraniową [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Napełnianie największego w Polsce suchego zbiornika przeciwpowodziowego - Racibórz Dolny
Napełnianie największego w Polsce suchego zbiornika przeciwpowodziowego - Racibórz Dolny Tomasz Czech / Facebook / Czeska Fotografia
Zbiornik, na który czekaliśmy przez wiele lat po powodzi w 1997 roku, w końcu jest gotowy i w ostatnich dniach został po raz pierwszy uruchomiony. Wszystko wskazuje na to, że uratował Wrocław i okolice przed powodzią. Gdyby nie przejął mas wody po ulewnych deszczach, mogła się w naszym mieście powtórzyć sytuacja co najmniej taka, jaka miała miejsce w 2010 roku, gdy woda wlała się na osiedle Kozanów. W jakim stopniu został zapełniony nowy zbiornik?

Od tygodnia, po ulewnych deszczach, zmagamy się na Dolnym Śląsku z bardzo wysokimi poziomami rzek. Odrą przemieszczały się fale wezbraniowe, a wysoki poziom wody spowodował zalanie terenów w rejonie Jelcza-Laskowic i Oławy oraz rogatek Wrocławia. Dopiero po kilku dniach będzie można otworzyć zalaną drogę z Trestna do Wrocławia. Przez sam Wrocław masy wody w Odrze przeszły nie powodując większych zniszczeń, jednak wszystko wskazuje na to, że zawdzięczamy to zbiornikowi, o którym przez lata mówiło się, że musi powstać, jednak prace wciąż się przeciągały.

TAK ZADZIAŁAŁ ZBIORNIK RACIBÓRZ - ZOBACZ ZDJĘCIA:

Fala wezbraniowa na Odrze mogła być znacznie większa. Pomógł zbiornik Racibórz!

Ostatecznie zakończenie prac i oficjalne oddanie do użytku Zbiornika Racibórz Dolny nastąpiło 30 czerwca 2020 roku. Obiekt jest teraz największą budowlą hydrotechniczną w kraju. Ma zapewniać ochronę przeciwpowodziową na odcinku Odry od Raciborza aż po Wrocław i wszystko wskazuje na to, że już niespełna 4 miesiące po oddaniu do użytku, spełnił swoją rolę!

ZOBACZ TAKŻE: FANTASTYCZNE UJĘCIA NAPEŁNIANEGO ZBIORNIKA RACIBÓRZ NA FACEBOOK/CZESKA FOTOGRAFIA

14 października na wiosek wojewody opolskiego, Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, zdecydował rozpoczęciu gromadzenia wody w suchym zbiorniku. Od 14 do 19 października zgromadzono 50,5 mln metrów sześciennych wody płynącej Odrą.

- Rezerwa zbiornika wynosi ok. 135 mln m3. Redukcja fali wezbraniowej w momencie kulminacji wyniosła około 30%, wpływając na poprawę bezpieczeństwa terenów usytuowanych poniżej zbiornika - informują Wody Polskie.

Wrocław uniknął kulminacji fal dzięki nowemu zbiornikowi Racibórz

Ta "praca" wykonana przez nowy obiekt przyczyniła się do tego, że mogliśmy pierwszy raz sterować sytuacją na Odrze. Udało się uniknąć kumulacji fal z Nysy Kłodzkiej (uchodzi do Odry w pobliżu Brzegu na Opolszczyźnie) oraz tej tworzącej się w górnym biegu Odry. Strach pomyśleć, jak mogłoby się to skończyć dla Wrocławia, ale także dla Oławy, gdzie woda przesiąkała już przez wały przeciwpowodziowe i dostała się na tereny mieszkalne.

ZOBACZ TAKŻE: ZALANE MIASTO I NAJBLIŻSZE OKOLICE WROCŁAWIA

Widawa na Psim Polu we Wrocławiu

Zdjęcia rzeki Widawy która wylała we Wrocławiu

Fala wezbraniowa na Odrze - tak działa zbiornik Racibórz - zobacz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska