Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten objaw COVID-19 występuje często, a niewiele osób o nim wie

Monika Góralska
Monika Góralska
W przebiegu zakażenia koronawirusem może pojawić się silny, ostry, głęboki ból pleców. Może on być jednym z pierwszych objawów COVID-19, po którym rozpoznasz infekcję lub występować jako objaw long-COVID, czyli utrzymywać się jeszcze długo po ustąpieniu innych objawów infekcji.
W przebiegu zakażenia koronawirusem może pojawić się silny, ostry, głęboki ból pleców. Może on być jednym z pierwszych objawów COVID-19, po którym rozpoznasz infekcję lub występować jako objaw long-COVID, czyli utrzymywać się jeszcze długo po ustąpieniu innych objawów infekcji. fizkes/123rf.com
Najbardziej znane objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie, kaszel, utrata węchu i smaku, ból głowy. Wiele osób nie wie jednak, że bardzo często u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 pojawia się jeszcze jeden istotny objaw jakim jest ból pleców. Może on dotyczyć nawet 15 proc. chorych. Na silny ból pleców skarżą się szczególnie osoby zaszczepione, które zachorowały na COVID-19.

Wiele osób podejrzewających u siebie COVID-19 zwraca uwagę na objawy takie jak gorączka, kaszel, ból głowy czy ból mięśni. Niewiele jednak z nich zauważa ból pleców, który według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) występuje aż u 15 proc. osób zakażonych koronawirusem. Ból pleców może być wczesnym objawem COVID-19, który pomoże w zdiagnozowaniu choroby, ale może również utrzymywać się już po wyleczeniu jako jeden z długotrwałych objawów COVID-19.

Ból pleców to jeden objawów COVID-19

W lutym 2020 r. WHO analizując dane 56 tys. osób zakażonych koronawirusem w Chinach odkryło, że u 15 proc. z nich występował ból pleców. Objaw ten jednak zwykle jest pomijany i nie wymieniany wśród głównych objawów COVID-19. Nie należy go jednak lekceważyć, ponieważ może stanowić istotny wskaźnik zakażenia i skłonić do przeprowadzenia testu na koronawirusa.

Zobacz także:

Skąd się bierze ból pleców przy COVID-19?

Jednym z głównych objawów choroby jest ból mięśni, a plecy składają się z wielu grup mięśni. Lekarze uznają ból pleców przy infekcji koronawirusem jako mechanizm obronny organizmu na zakażenie. Ból pleców, nóg oraz innych mięśni, a nawet całego ciała i kości spowodowany jest reakcją układu immunologicznego na stan zapalny jaki wywołuje wirus. W ten sam sposób organizm reaguje na zakażenie innymi wirusami w tym m.in. grypy.

Ból pleców w trakcie infekcji spowodowanej przez koronawirusa może wynikać również z unieruchomienia chorego, co powoduje osłabienie, sztywnienie i napięcie mięśni, a w efekcie ból. Dlatego właśnie ból pleców wśród głównych objawów COVID-19 umieszczany jest razem z bólami mięśni, przez co może być uznawany za mało charakterystyczny objaw tej infekcji.

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

Jaki jest ból pleców przy COVID-19?

Ból pleców często jest pierwszym objawem zakażenia koronawirusem i przypomina ból korzonków. Zlokalizowany jest on najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli na dole pleców, ale może wystąpić także na całej długości kręgosłupa, w tym w okolicy łopatek, karku czy żeber. Odczuwany jest on jako silny, głęboki, przejmujący i zaburzający normalne funkcjonowanie ból pleców. Pacjenci często doświadczają również intensywnego bólu mięśni, nóg, łydek.

Silny ból pleców wymieniany jest wśród głównych objawów zakażenia koronawirusem u osób w pełni zaszczepionych, których liczba obecnie wzrasta wraz ze wzrostem ogólnej liczby zakażeń. Trzeba jednak pamiętać, że sam ból pleców nie świadczy jeszcze o zakażeniu koronawirusem, bo może on być spowodowany np. nieprawidłową postawą, długim przebywaniem w pozycji siedzącej (szczególnie w czasie pracy zdalnej), zapaleniem stawów, osteoporozą czy kontuzjami.

Ból pleców w czasie COVID-19 łagodzą doustne leki przeciwbólowe lub środki przeciwbólowe w maściach stosowanych miejscowo. Chory powinien też dużo odpoczywać i nie przemęczać się.

Źródła:
Can COVID-19 Cause Back Pain? healthline.com
Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) WHO

ZOBACZ: Joga lekiem na zbolały kręgosłup i umysł. "Na jogę trafiają często osoby, które po prostu chcą poczuć się lepiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten objaw COVID-19 występuje często, a niewiele osób o nim wie - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska