MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten dolnośląski kościół jest na sprzedaż! Pierwszy w Polsce. Tymczasem cena nie jest wysoka - to tylko 3300 za metr

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
800 tysięcy złotych trzeba zapłacić za wyjątkowy, kamienny budynek kościoła w miejscowości Okrzeszyn na Dolnym Śląsku. Obiekt ma 242 m.kw. co oznacza, że cena za metr nieznacznie przekracza 3000 złotych!
800 tysięcy złotych trzeba zapłacić za wyjątkowy, kamienny budynek kościoła w miejscowości Okrzeszyn na Dolnym Śląsku. Obiekt ma 242 m.kw. co oznacza, że cena za metr nieznacznie przekracza 3000 złotych! Otodom
Pierwszy w Polsce? Można śmiało powiedzieć w ten sposób o kamiennym kościele pw. św. Michała Archanioła w miejscowości Okrzeszyn (gmina Lubawka), na Dolnym Śląsku, bo po przekroczeniu granicy czesko-polskiej w tym miejscu, to z pewnością pierwsza budowla. Znajduje się zaledwie 30 metrów od linii granicznej i z trzech stron otoczona jest przez czeskie tereny. Obiekt istnieje w tym miejscu od XVI wieku. Właśnie wystawiono go na sprzedaż, a cena wydaje się atrakcyjna.

Na popularnym portalu Otodom można odnaleźć wyjątkową ofertę sprzedaży nieruchomości z Dolnego Śląska. Prywatny właściciel zdecydował się na sprzedaż budynku dawnego kościoła św. Michała Archanioła w Okrzeszynie. Choć niektórzy mówią o nim, że leży "na końcu świata", równie dobrze można powiedzieć, że leży na początku... Polski, dosłownie 30 metrów od granicy polsko-czeskiej, w miejscu gdzie terytorium Polski wcina się tzw. workiem w Czechy.

Obiekt ma bardzo ciekawą historię. Powstał w latach 1580 - 1585, jednak nie był pierwszym kościołem w tym miejscu. Wcześniej, bo już w XIV wieku świątynię wybudowali tutaj cystersi z Krzeszowa, jednak została ona zniszczona. Obiekt z drugiej połowy XVI wieku przetrwał do naszych czasów, choć był przebudowany w 1736 roku. Co ciekawe, był kościołem parafialnym tylko do 1690 roku, później służył jako pogrzebowy, dla pobliskiego cmentarza. Liturgia pogrzebowa była w nim sprawowana do 1945 roku (od strony wschodniej znajdowała się kostnica). Przez kolejne lata stał opuszczony, współcześnie przeszedł w ręce prywatne.

Obecny właściciel chciałby dostać za niego 800 tys. złotych, choć zaznacza w ogłoszeniu, że jest to cena do negocjacji. Dawny kościół położony jest na działce o wielkości 2650 metrów kwadratowych, a dla tego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania.

- Konstrukcja świątyni nadaje jej średniowiecznego wyglądu - czytamy w ogłoszeniu. - Na terenie działki stary drzewostan. Zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej, lub konferencyjnej. Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem w którym można organizować także wydarzenia muzyczne. W bliskim sąsiedztwie budowany jest nowy obiekt hotelowy - dodaje ogłaszający i podkreśla, że budynek jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

KOŚCIÓL NA SPRZEDAŻ ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ:

Nieruchomość posiada zjazd bezpośrednio z drogi asfaltowej. Odległości do najbliższych miast to:

  • 14,5 km od Lubawki,
  • 35 km od Wałbrzycha,
  • 55 km od Jeleniej Góry

.

KOŚCIÓŁ NA KOŃCU/POCZĄTKU OKRZESZYNA I POLSKI

KOŚCIÓŁ NA SPRZEDAŻ - TUTAJ ZNAJDZIEMY LINK DO OFERTY NA STRONIE OTODOM

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska