Telepata Wolf

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niezwykła historia Żyda, który miał zdolność jasnowidzenia doczekała się ekranizacji. Rosjanie kręcą na Dolnym Śląsku serial o Wolfie Messingu, nazywanym tajną bronią Stalina. Scenariusz powstał na podstawie tajnych dokumentów z rosyjskich archiwów.
  - To opowieść o tragedii człowieka, który chciał oddać się nauce i pokazać swoje umiejętności, a cały czas uważany był za szarlatana i fantastę - mówi Władimir Krasnopolski, reżyser filmu "Wolf Messing - widząc czas na wskroś". Szesnaście odcinków serialu zobaczą widzowie rosyjskiego programu drugiego. Ekipa przez najbliższych kilka tygodni będzie kręcić na Dolnym Śląsku.

  Teatr Zdrojowy w Szczawnie.
  - Ticho! Kamiera! - co chwilę rozlega się głos reżysera. Operator daje znak, jeszcze tylko klaps i aktorzy przenoszą się w lata 30. ubiegłego stulecia.
  Na balkonie siedzi führer w czarnym garniturze, obok niego poplecznicy. Oglądają występ Wolfa Messinga. Jako młodzieniec wyjechał do Niemiec, bo tak mu podpowiadało przeczucie.

  Zawsze się nim kierował, miał świadomość, że jego zdolności są nadzwyczajne. Przejawiały się już, gdy był małym dzieckiem. Często można go było zobaczyć, jak wykonywał dziwne ruchy rękami i mówił do siebie. Wydawało się, jakby z kimś rozmawiał.
  Mieszkał wtedy w Górze Kalwarii. Był koniec XIX wieku, teren należał do Rosji. Istnieje legenda, że kilkuletniego Wolfa nawiedziła niezwykła postać. Wydała mu polecenie, którego Messing trzymał się do ostatnich dni. Zjawa kazała mu kierować się w życiu tylko wiedzą duchową.

  Rodzina nie wierzyła dziecku. Twierdziła nawet, że chłopiec wymaga leczenia u psychiatry. Reagowali jednak, jak większość osób, którzy mieli z Wolfem do czynienia. Choć ten wiele razy udowadniał, że ma nadludzkie zdolności. Potrafił przewidywać przyszłość. Zapowiedział na przykład, że Hitler przegra, kiedy wyruszy na wschód. Ta wiadomość rozwścieczyła führera. Wyznaczył 250 tys. marek nagrody za głowę jasnowidza. Podobno Hitler widział Messinga na jednym z jego pokazów w teatrze w Berlinie, który w filmie zagra szczawieńska scena.
  « 2 4 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo