Telemedycyna to więcej niż e-recepty i e-zwolnienia. Dlaczego w Polsce dopiero powstaje? Czy koronawirus zdynamizuje jej rozwój

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W sytuacji ograniczeń związanych z koronawirusem, świadczenie usług telemedycznych, jest wręcz koniecznością. Staramy się korzystać z tych przychodni i poradni, które umożliwiają uzyskanie konsultacji telefonicznych lub przez Internet. Karolina Misztal / Polska Press
Telemedycyna legalnie działająca w Polsce miła w najbliższych latach rozwijać się w tempie 30 proc. rocznie. Koronawirus pokazał, że zapotrzebowanie na usługi medyczne na odległość wzrosło skokowo do rozmiarów, które dziś nawet trudno oszacować. Kluczową barierą blokującą odpowiednio szybko rozwój jest ułomność narzędzi identyfikacyjnych, a więc sposobów potwierdzania tożsamości. Profil Zaufany wystarczy dla obsługi e-recept, ale...

...dla diagnostyki porównywalnej z tą wykonywaną w świecie realnym to zabezpieczenie jest za słabe. Z kolei kwalifikowany podpis elektroniczny to narzędzie dla podmiotów gospodarczych - dla konsumentów poza wszystkim zbyt kosztowne. Co z tym zrobić?

Usługi zaufania i identyfikacji elektronicznej przyspieszają rozwój telemedycyny

Ostatnie tygodnie dramatycznie zwiększyły znaczenie usług świadczonych zdalnie. Trend ten szczególnie silnie widoczny jest w sektorze opieki zdrowotnej. Jeszcze przed pojawieniem się w naszym kraju zagrożenia pandemicznego, 67 proc. Polaków oczekiwało, że rozwój telemedycyny poprawi jakość życia społeczeństwa . Konieczność przestrzegania zasady dystansowania społecznego, przy jednoczesnym dążeniu do utrzymania poziomu realizowanych inwestycji – zarówno publicznych, jak i prywatnych – przyspieszyła rozwój e-medycyny. W efekcie nasilenia trendu cyfryzacji w służbie zdrowia można spodziewać się poprawy komfortu korzystania z usług udostępnianych w ramach tego sektora oraz zwiększenia ich dostępności dla pacjentów, a także wzrostu efektywności finansowej całego systemu.

Telemedycyna w Polsce

Od 2016 r. prawo dopuszcza możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce na odległość. Przestrzeganie reżimu izolacji, w tym także ograniczenia kontaktów między lekarzem a pacjentem, jeszcze mocniej uwidoczniło potrzebę dalszej cyfryzacji opieki zdrowotnej i rozwijania możliwości świadczenia usług na odległość.

Według raportu firmy doradczej i analitycznej PMR, polski rynek usług telemedycznych w 2018 r. wart był 4,1 mln złotych. Zgodnie z prognozami, jeszcze sprzed wystąpienia pandemii COVID-19, do 2023 r. miał osiągnąć 143,4 mln złotych, a dynamika jego wzrostu na przełomie tych lat miała wzrosnąć z 24 do 29 proc.
Dla porównania, globalna wartość rozwiązań z zakresu telemedycyny powinna osiągnąć do 2026 r. wartość 185,66 mld USD (w 2018 r. wynosiła 14,6 mld USD).

Przeczytaj, to ważne!:

Starość potrzebuje wygody

Długofalowym czynnikiem przemawiającym za rozwojem telemedycyny w naszym kraju jest starzejące się społeczeństwo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. prawie co piąta osoba w Polsce ma przynajmniej 65 lat. W 2035 r. wiek ten osiągnie 24,5 proc. społeczeństwa, a w 2050 r. blisko 33 proc.

Dla seniorów minimalizowanie konieczności osobistego udawania się do placówek medycznych jest szczególnie ważne.

Innym czynnikiem jest postępująca cyfryzacja społeczeństwa i oczekiwania szerokiej dostępności cyfrowych rozwiązań - dostęp do usług zdalnych staje się standardem.

W sytuacji ograniczeń związanych z koronawirusem, świadczenie usług telemedycznych, jest wręcz koniecznością. Staramy się korzystać z tych przychodni i poradni, które umożliwiają uzyskanie konsultacji telefonicznych lub przez internet, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym i zmianom prawnym, otrzymujemy e-zwolnienia i e-recepty.

Najciekawsze w tym tygodniu, przeczytaj!:

Cyfrowa tożsamość w e-medycynie

- Znaczenie usług zdalnych w opiece zdrowotnej systematycznie rośnie i należy się spodziewać, że w kolejnych latach ten trend się utrzyma. Za fundament rozwoju medycyny w wersji wirtualnej uznajemy szeroką dostępność usług zaufania i identyfikacji elektronicznej. Trudno mówić o telemedycynie bez zdalnej identyfikacji, podpisu elektronicznego oraz wszelkiego rodzaju narzędzi służących obiegowi dokumentów elektronicznych – mówi Piotr Tomasik, Dyrektor Biura Sprzedaży Centralnej z KIR – firmy, która jako hub technologiczny dostarcza pakiet komplementarnych rozwiązań cyfrowych dla podmiotów z sektora prywatnego i administracji publicznej.

KIR rozwija i wdraża usługi, które efektywnie podnoszą poziom digitalizacji procesów w gospodarce. Jednym z beneficjentów i odbiorcą tych usług jest sektor opieki zdrowotnej – rozumiany zarówno jako prywatna, jak i państwowa służba zdrowia.
- Nasze wieloletnie doświadczenie we współtworzeniu infrastruktury systemu bankowo - finansowego w Polsce sprawia, że zdobyte w praktyce kompetencje możemy wykorzystać w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań, które znajdują zastosowanie w medycynie. Zapewniamy przy tym zachowanie najwyższego stopnia bezpieczeństwa i poufności danych wrażliwych. Dzięki identyfikacji elektronicznej opartej o usługę mojeID, zastosowaniu podpisu elektronicznego Szafir, bądź jego wersji mobilnej mSzafir, udostępnianiu i archiwizacji dokumentów w usłudze na trwałym nośniku w sposób przyjazny dla klienta, z gwarancją ich zachowania w niezmienionej postaci, telemedycyna zyskuje narzędzia umożliwiające kompletną wirtualizację całych procesów – dodaje Piotr Tomasik.

Autoryzacja przez mojeID

mojeID to bezpieczne narzędzie do zdalnego potwierdzania tożsamości online, akceptowane w usługach komercyjnych i publicznych. Pozwala zalogować się do portalu dostawcy usługi – np. centrum opieki medycznej – w sposób, któr

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Materiał oryginalny: Telemedycyna to więcej niż e-recepty i e-zwolnienia. Dlaczego w Polsce dopiero powstaje? Czy koronawirus zdynamizuje jej rozwój - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Martyna Bąk

Ja korzystam od początku kwarantanny z teleporad w Luxmedzie w ramach Medipakietu i uważam, że jeśli wizyta u lekarza nie jest potrzebna to z dużo lepiej i szybciej można ją przeprowadzić zdalnie. Jestem z tego mega zadowolona!

d
darek

Jest profesjonalne bezpieczne i narzędzie, które wychodzi naprzeciw potrzebom weryfikacji tożsamości online - https://fully-verified.com/pl/

Dodaj ogłoszenie