Tego nie lubi Twoja wątroba! Leki i produkty, które szkodzą...

  Tego nie lubi Twoja wątroba! Leki i produkty, które szkodzą wątrobie

  Materiał informacyjny

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tego nie lubi Twoja wątroba! Leki i produkty, które szkodzą wątrobie
  Wątroba jest największym narządem w naszym organizmie i pełni bardzo ważne funkcje. Jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn, przemianę materii, wytwarzanie białek czy termoregulację. To dzięki niej mamy energię do działania i dobre samopoczucie. Są jednak produkty i nawyki, które jej szkodzą, a których nie da się zniwelować sięgnięciem po leki na wątrobę. Dowiedz się, co szkodzi wątrobie.
  Tego nie lubi Twoja wątroba! Leki i produkty, które szkodzą wątrobie
  Lekarze podkreślają, że wątroba nie jest zwykłym organem wewnętrznym. To właściwie supernarząd, od którego zależy niemal wszystko: to, jak się czujemy, jaką mamy odporność czy przemianę materii. Wszystko to, co trafi do naszego organizmu, jest przez nią przetwarzane, dlatego powinniśmy bardzo ostrożnie podchodzić do naszej diety, w szczególności do suplementów i leków na wątrobę, po które sięgamy często bez konsultacji z lekarzem z nadzieją, że pomogą przy niestrawności czy innych bólowych dolegliwościach.

  Najczęstsze choroby wątroby


  Z najważniejszych funkcji wątroby możemy wymienić przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów, magazynowanie witamin A, D i B, wychwytywanie z krwi i przemianę substancji toksycznych, magazynowanie glikogenu, produkcję żółci i wytwarzanie ciepła – tak podaje poradnik „Porady lekarza rodzinnego. Wątroba” wydawnictwa Literat. Funkcje te są ściśle powiązane ze schorzeniami chorobowymi, które mogą wystąpić, jeśli proces zachodzący w ludzkim organizmie zostanie zaburzony.

  W tym samym poradniku szczegółowo opisano najczęstsze choroby wątroby, do których zaliczają się: zapalenie wątroby, żółtaczka, marskość wątroby, rak wątroby oraz kamica pęcherzyka żółciowego.

  W Polsce najczęściej dochodzi do zakażenia wątroby wirusami typu B (HBV) i typu C (HCV). Dzięki wprowadzeniu w 1996 roku obowiązkowych dla wszystkich noworodków szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B znacznie obniżyła się zapadalność, ale nadal rejestruje się nowe przypadki zapalenia wątroby HBV. W skali globalnej zakażeniu HBV uległo dwa miliardy ludzi, z czego 400 milionów pozostaje zakażonych przewlekle, z kolei zakażenia HCV z kolei dotyczą około 170 milionów ludzi. Ryzykowne jest przede wszystkim przyjmowanie dożylnych narkotyków, posiadanie wielu partnerów seksualnych, praca w służbie zdrowia, praca lub osadzenie w więzieniu oraz bliski kontakt z chorym na WZW typu B (np. wspólne mieszkanie).  Jak dochodzi do zapalenia wątroby typu B i C oraz jakie daje objawy dowiesz się na stronie: http://www.essentiale.pl/zapalenie-watroby-typu-b-i-c.
  Jeśli chodzi o raka wątroby, to narażeni są bardziej mężczyźni – aż dwa razy bardziej niż kobiety. W piśmie „Journal of Experimental Medicine” ukazał się niedawno artykuł (kwiecień 2019), że w organizmie kobiet zdecydowanie więcej jest hormonu wydzielanego przez komórki tłuszczowe (mowa o adiponektynie), który chroni wątrobę przed rakowaceniem. Takim odkryciem podzielili się naukowcy z Hiszpanii, którzy zauważyli jeszcze jedną prawidłowość: poziom adiponektyny jest zmniejszony u osób otyłych, co oznacza, że otyłość jest ważnym czynnikiem przy rozwoju raka wątroby.

  Choroby wątroby mogą rozwijać się w organizmie przez wiele lat całkowicie bezobjawowo. Koniecznie sprawdź, jakie są najczęściej diagnozowane choroby wątroby i jakie dają objawy: http://www.essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.

  Jak leczyć wątrobę


  Najprościej rzecz ujmując, powinniśmy przede wszystkim dbać o odpowiednią dietę, a w przypadku stosowania leków – przyjmować preparaty wzmacniające czynność komórek wątrobowych. Ważne jest to, aby nie dopuszczać do kontaktu z czynnikami działającymi destrukcyjnie na naszą wątrobę, a są to między innymi alkohol oraz papierosy.

  W przypadku pojawienia się niepokojących objawów zalecane jest natychmiastowe wykonanie oczyszczania wątroby. Jak to zrobić? Po pierwsze, zadbajmy o regularność posiłków. Nie od dziś wiadomo, że bardzo ważna jest regularność posiłków oraz jedzenie częściej mniejszych porcji. Po drugie, ważna jest obróbka termiczna. Najzdrowsze jest przygotowywanie na parze lub gotowanie, ponieważ smażenie nie sprzyja regeneracji naszej wątroby i jej po prostu szkodzi. Dietetycy zalecają zwłaszcza duszenie potraw w wodzie z dodatkiem olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia. Jeśli mamy ochotę na urozmaicenie, dobrze jest piec mięso i warzywa w specjalnych foliach. Po trzecie, ważne są same produkty. Nasza wątroba lubi warzywa jak buraki, marchew i wszystko, co zielone, do tego ciemne i gruboziarniste pieczywo oraz nasiona. Nie zapomnijmy również o kiełkach nasion strączkowych i świeżych rybach.

  Co powinniśmy wyeliminować? Wszystko, co przetworzone i nienaturalne. Szkodliwy jest zwłaszcza cukier (a Polacy jedzą rocznie 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu – takim raportem podzielił się zastępca prezesa NFZ Adam Niedzielski), do tego szkodliwa jest kawa, mocna herbata oraz grzyby. Okazuje się, że również przetwory mleczne nie sprzyjają wątrobie i warto ograniczyć margarynę, śmietanę i sery.


  Warto rozważyć również stosowanie suplementów poprawiających funkcjonowanie wątroby, które wspomagają fizjologiczne funkcje wątroby. Wskazówki, jak codziennie dbać i leczyć wątrobę, znajdziesz na stronie: http://essentiale.pl/.

  Uważaj na uszkodzenie wątroby lekami


  Oprócz typowych chorób wątroby u osób przyjmujących poszczególne leki może dojść do uszkodzenia wątroby. Jak podaje serwis Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, polekowe uszkodzenie wątroby może powodować ponad 800 leków, toksyn lub innych niezakaźnych czynników. Zgodnie z danymi dotyczy to 1 na 10 tysięcy lub 10 na 100 tysięcy chorych. „Częstość potwierdzonych, toksycznych, najczęściej polekowych uszkodzeń wątroby nie jest duża. Jest powodem przyjęcia do szpitala około 5% chorych, natomiast jako przyczyna ostrej niewydolności wątroby rozpoznawana jest u blisko 50% pacjentów” – czytamy.
  Kiedy dochodzi do zakażenia wątroby? Jeśli weźmiemy zbyt dużą dawkę leku lub wystąpią u nas działania niepożądane lub reakcja alergiczna. Wynika to z decydującej roli wątroby w metabolizmie leków.

  Przyjmując jakiekolwiek leki, powinniśmy bacznie obserwować nasz organizm, czy nie wystąpią żadne niepokojące objawy. W przypadku polekowego uszkodzenia wątroby objawy są bardzo zróżnicowane. W przypadku toksycznego uszkodzenia wątroby występuje jej martwica, żółtaczka, zanik, a czasem śpiączka wątrobowa (za: Medonet). Zgodnie z ustaleniami Amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Amerykańskiego Towarzystwa do Badań nad Chorobami Wątroby z lutego 2001 roku, toksyczne uszkodzenie wątroby rozpoznaje się na podstawie podwyższenia aktywności aminotransferazy alaninowej (co najmniej trzykrotnego) i podwyższenia stężenia bilirubiny w surowicy (co najmniej dwukrotnego).

  Dla nas oznacza to jedno: nawet leki dostępne bez recepty mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najnowsze badania dowodzą, że groźny jest przede wszystkim paracetamol – jest on przyczyną ostrej niewydolności wątroby (ALF). Andrzej Habior z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii w Warszawie w naukowej publikacji na temat tego rzadkiego schorzenia wskazuje, że paracetamol odpowiedzialny jest za około 50% wszystkich przypadków ALF, przy czym za śmiertelną dawkę uważa się 15-25 g (około 200 mg/kg masy). Przy mniejszej dawce może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Pierwsze objawy pojawiają się po 24, a nawet 72 godzinach od spożycia zbyt dużej dawki. Możliwe jest również działanie toksyczne przy przyjęciu dawki większej niż 4 g w ciągu 8 godzin.

  Standardowymi objawami uszkodzenia wątroby lekami są nudności, wymioty, szum w uszach oraz zawroty głowy. Przy poważnym zatruciu może dojść wysoka temperatura, osłabienie, a nawet omamy i halucynacje. Nadmiar leków w organizmie może doprowadzić nawet do obrzęku mózgu i płuc oraz do zatrzymania krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy lek przyjmować ostrożnie i po konsultacji z lekarzem, ponieważ wątrobę mamy tylko jedną!

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Cytowane źródła w tekście:
  -https://www.sw.gov.pl/assets/74/85/60/7f47ba721664a364cd57d0f447bf255bfa055ee7.pdf
  -http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,33505,dlaczego-mezczyzni-sa-bardziej-narazeni-na-raka-watroby.html
  -http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,32959,raport-polacy-jedza-rocznie-12-kg-wiecej-cukru-przetworzonego-niz-10-lat
  -https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50955,polekowe-uszkodzenia-watroby
  -http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-narzadow-wewnetrznych,toksyczne-uszkodzenie-watroby,artykul,1580005.html
  -http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/08/pnm_2014_024-030.pdf

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo