Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego jeszcze nie było - szkoła rodzenia w języku migowym! Niezwykła inicjatywa wrocławskiej fundacji

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Szkoła rodzenia dla osób niesłyszących i słabosłyszących to pionierski projekt fundacji Fonis.
Szkoła rodzenia dla osób niesłyszących i słabosłyszących to pionierski projekt fundacji Fonis. Screen YT
Dzień Matki i Dzień Ojca to wyjątkowe dni w kalendarzu, bo i wyjątkowe jest macierzyństwo i ojcostwo. Z myślą o tych, którzy nie usłyszą nigdy od swoich dzieci "mamo!" i "tato!" wrocławska fundacja Fonis realizuje wyjątkowy projekt.

We Wrocławiu powstała szkoła rodzenia w języku migowym

Szkoła rodzenia w języku migowym to cykl filmów edukacyjnych bezpłatnie udostępnianych osobom głuchym i słabosłyszącym, przygotowującym się do wejścia w rolę mamy i taty, a także będących już rodzicami.

Sam pomysł projektu zrodził się niespełna 3 lata temu. Jedna z kobiet, współpracująca z fundacją, spodziewając się swego pierwszego dziecka, zgłębiała tajemnice bycia mamą. Mówiła wówczas: „Ile nowych, ciekawych, ale i trudnych rzeczy na temat macierzyństwa czytam, słucham, oglądam…”. A zaraz potem przyszła refleksja, czy te wszystkie ważne informacje dostępne są także dla niesłyszących kobiet i mężczyzn, którzy przygotowują się do rodzicielstwa? I tak dojrzał autorski i pionierski pomysł przygotowania w Polskim Języku Migowym treści przekazywanych m.in. w szkołach rodzenia.

Nagrania dla osób głuchych i słabosłyszących

Pierwszym etapem realizacji są nagrania ze specjalistami. Następnie wykonywana jest transkrypcja słowa mówionego w tekst. Na tym materiale pracują tłumacze Polskiego Języka Migowego. Gdy już tłumaczenie jest gotowe, nagrywa się głuchą lektorkę, która przekazuje treści w języku migowym. Zwieńczeniem pracy staje się połączenie obu torów (miganego i mówionego) w jednym obrazie i opatrzenie go napisami. W ten sposób nagrania dostępne są zarówno dla osób zupełnie głuchych, jak i niesłyszących/słabosłyszących.

Aktualnie dostępnych jest 10 filmów, które poruszają m.in.: następujące zagadnienia:

  • pielęgnacja noworodka,
  • chustowanie,
  • trudności emocjonalne w okresie poporodowym,
  • dolegliwości ciążowe.

Wkrótce dojdą odcinki poświęcone laktacji, pozycjom do karmienia, diecie niemowlęcia, emocjom związanym z ciążą i okresem po porodzie, a także pielęgnacji noworodka. Poruszone zostaną takie tematy jak: sposoby wspierania rozwoju psychoruchowego dziecka, ćwiczenia bezpieczne dla kobiet w ciąży i relacje w związku po pojawieniu się dziecka.

Nagrania dostępne są w dwóch wersjach:

[/lista]
Realizacja „Szkoły rodzenia w języku migowym” jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Credit Agricole Bank Polska oraz współpracy z fundacją Evangelium Vitae, która udostępnia bazę lokalową i dydaktyczną niezbędną do nagrań. Swoim patronatem projekt objęło biuro "Wrocław bez Barier".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska