Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Kambak we Wrocławiu z niezwykłymi aktorami. Teraz ich sztuka bierze udział w prestiżowym konkursie

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Teatr Kambak to miejsce na wrocławskiej mapie kulturalnej, które integruję osoby z niepełnosprawnością. Trwają próby do spektaklu. Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów
Teatr Kambak to miejsce na wrocławskiej mapie kulturalnej, które integruję osoby z niepełnosprawnością. Trwają próby do spektaklu. Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów Rafał Wortolec / Teatr Kambak
Teatr Kambak - stosunkowo nowa instytucja na wrocławskiej mapie kulturalnej, mieści się przy ulicy Poznańskiej. Obecnie trwają tam próby do spektaklu „Włoch w Salonie", który został napisany specjalnie dla teatru. Sztuki wystawiane przez Kambak pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do spełniania marzeń o scenie.

Spis treści

Teatr Kambak jest inicjatywą fundacji o tej samej nazwie, a swoją siedzibę ma przy ul. Poznańskiej 58 we Wrocławiu, na terenie byłej jednostki wojskowej. W zes[/polecany]złym roku, kiedy powstała fundacja założyciele sami wyremontowali i przystosowali pomieszczenia pod działalność kulturalną. Obecnie teatr dysponuje salą teatralną, która może pomieścić około 100 osób.

Tylko w Kambaku można zobaczyć komedie „Włoch w salonie”

- „Włoch w salonie” to komedia romantyczna. Opowiada o matce, która wychowuje dwóch synów i o mężczyźnie z Włoch, który wychowuje samotnie córkę. Potem następuje taka śmieszna sytuacja z wymianą mieszkań na wakacje i okazuje się, że Włoch przyjeżdża o dzień za wcześnie. Z tego rodzą się różne zaskakujące sytuacje, ale ale także i uczucie - mówi Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz, Dyrektor Artystyczny Teatru Kambak.

Spektakl został zakwalifikowany do 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, który promuje i nagradza spektakle teatrów profesjonalnych. Takie wyróżnienie oznacza, że Kambak nie jest uważany za teatr offowy/alternatywny. Sztuka została napisana specjalnie dla Teatru Kambak przez Huberta Michalaka, wyreżyserowana przez Dariusza Taraszkiewicza, a muzyka skomponowana przez Ignacego Wojciechowskiego.

Kambak integruje na różne sposoby

Teatr prowadzony jest przez fundację o tej samej nazwie. Wszystko funkcjonuje od dwóch lat. Członkowie fundacji i aktorzy wrocławskich teatrów zarazem, sami pozyskują pieniądze m.in. na remont sali, w której grają spektakle. Miejsce to dostosowali do potrzeb osób z niepełnosprawnością - zarówno dla aktorów jaki i widowni, z którą społeczność Teatru Kambak jest bardzo zżyta. W teatrze odbywają się też wewnętrzne szkolenia i warsztaty m.in. z emisji głosu i choreografii.

- Aktorzy Teatru Kambak są wyjątkowi ponieważ łamią bariery, które są postawione w naszym społeczeństwie. Pokazują, że osoby z niepełnosprawnością mogą funkcjonować bez opiekunów. Udowadniamy, że sami jesteśmy w stanie być twórcami i działać na własną rękę. Z tej pracy zyskuje się więcej ciepła, miłości. Inaczej patrzy się też na zawód aktora, bo w tym teatrze ogląda się rzeczy, których na co dzień nie ma w innych teatrach - dodaje Rafał Kozok, aktor Teatru Kambak i Teatru BARAKAH w Krakowie.

Jak wygląda praca aktorów w Teatrze Kambak?

- Gra w teatrze jest dla mnie czymś niesamowitym, bo mogę się tu rozwijać. Grając na scenie mogę dawać z siebie wszystko, pełną paletę emocji. Praca na scenie daje nam bardzo dużo satysfakcji i radości. Ja zawsze powtarzam, że niepełnosprawny, nie oznacza gorszy. Każdy człowiek niepełnosprawny ma prawo realizować swoje marzenia - mówi Alicja Idasiak, aktorka Teatru Kambak.

Praca na próbach wygląda jak w każdym innym teatrze. Na scenie według równych praw i obowiązków funkcjonuje cały zespół. Aktorzy pracują po 6 - 7 godzin. Ćwiczą role i uczą się tekstu.

- Zawsze marzyło mi się bycie aktorką, a gra w Teatrze Kambak to spełnienie tego marzenia. Gra na scenie daje mi możliwość nauki nowych rzeczy, których nie ma w szkole. Grając rolę w spektaklu „Włoch w Salonie” poznałam na przykład język włoski. Nauczyłam się też poprzez grę wyrażać emocje – dodaje Livia Lewicka, trzynastoletnia aktorka Teatru Kambak.

Próby we wrocławskim Kambaku trwają. Teatr wznawia spektakle po zimowej przerwie

Pierwszy pokaz spektaklu "Włoch w salonie" odbędzie się 17.03.2023 r. Późniejsze zaś kolejno: 18.03, 19.03, i 24.03 i 25.03. Wszystkie spektakle zaczynają się o godzinie 19:00, tylko 23.03 o godzinie 11:00. Bilety kosztują od 25 do 35 zł. Są dostępne na stronie internetowej Teatru Kambak.

Zobacz w galerii zdjęcia z próby w Teatrze Kambak

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska