Te zwierzęta jedzą plastik! Możesz im pomóc. Sprawdź jak!

Materiał partnera zewnętrznego Eko region
Chyba, każdy z nas podczas niedzielnego spaceru w lesie czy parku natknął się na przerażający widok – dzikie wysypiska śmieci. Tysiące gatunków zwierząt co roku są zagrożone przez bezmyślne działania człowieka. Na pewno nie raz trafiłeś w internecie na zdjęcia zaplątanych w plastikowe odpady zwierząt. Sprawdź, kto w XXI wieku jest największym wrogiem środowiska naturalnego. Poznaj sposoby, dzięki którym Ty też możesz pomóc!

Polskie lasy toną w śmieciach!

Lasy Państwowe już w 2010 roku alarmowały, że ilość śmieci wyrzucanych przez Polaków do lasów rośnie w zatrważającym tempie. W sumie mieszkańcy naszego kraju produkują rocznie ponad 150 mln ton śmieci, z czego wiele – zamiast być poddane segregacji i trafić na wysypiska – jest zostawiana m.in. w lasach.

W przeciwieństwie do wysypisk legalnych, lasy nie są oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, m.in. resztek chemicznych środków ochrony roślin czy przeterminowanych leków.

W obrębie dzikich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. Doprowadza to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej.

W rezultacie dzikie wysypiska zaburzają funkcjonowanie ekosystemów leśnych, na czym cierpią drzewa oraz zwierzęta. Leśnicy często znajdują martwe dziki, czy lisy, które zjadły np. torebki foliowe. Dla zwierzęcia oznacza to śmierć w męczarniach.
To dzieje się, kiedy nie segregujesz śmieci

Jakie odpadki zagrażają przyrodzie?

  • Szkło, tworzywa sztuczne i metale stanowią w sumie prawie 15 proc. wytwarzanych przez nas śmieci. To właśnie takie odpadki (oraz m.in. równie groźne odpady budowlane) najczęściej trafiają do lasów, czy zbiorników wodnych. Ktoś może stwierdzić, że owszem, szkło może poranić zwierzęta, ale przecież plastik groźny nie jest.
  • Plastikowe drobiny, z opowieści myśliwych i leśników wynika, że to właśnie one są przyczyną śmierci wielu ptaków. System pokarmowy zwierzęcia nie jest w stanie strawić plastiku, który dosłownie szatkuje wnętrzności ptaka.
  • Torebki foliowe, to słynne „zabójczynie” morskich zwierząt, takich jak np. żółwie. Żółwie morskie mylą pływającą torebkę z meduzą. Zjedzenie przez zwierzęta folii kończy się tragicznymi konsekwencjami.
  • Metal, np. w postaci drutu, są bardzo niebezpieczny dla zwierząt w lasach. Lis, dzik czy nawet sarna łatwo mogą się w nie zaplątać. Drut boleśnie wrzyna się w ciało zwierzęcia i powoduje rany, w które często wdaje się zakażenie.

Plastik, wróg zwierząt numer 1

Zerknijmy, jak długo rozkładają się odpady:

  • Karton po napoju – 10-30 lat
  • Puszka po konserwie – 40-80 lat
  • Puszka aluminiowa po napoju – 50-100 lat
  • Jednorazowa torba foliowa – 100-120 lat
  • Opona samochodowa – 300-500 lat
  • Butelka plastikowa – 500-1000 lat

Widać więc wyraźnie, że to plastik, m.in. poprzez swoją „długowieczność”, jest największym zagrożeniem dla zwierząt.
Oprócz plastikowych drobin i torebek foliowych, o których pisaliśmy wcześniej, spustoszenie wśród zwierząt sieją plastikowe butelki. W tej kategorii zawierają się bowiem również butle po środkach chemicznych. Resztki płynów wyciekające z takich butli zakażają m.in. sadzawki, czy po prostu rzeki, z których zwierzęta piją wodę.

Ty też możesz pomóc! Segreguj odpady

Dlaczego ludzie zaśmiecają środowisko? W jakimś stopniu jest to na pewno lenistwo i chęć zaoszczędzenia, ale osoby przyłapane przez policję na gorącym uczynku bronią się twierdząc, że segregacja odpadów i legalne ich utylizowanie jest drogie i czasochłonne. Okazuje się, że wcale nie musi takie być!

Firma Eko Region, zajmująca się gospodarowaniem odpadami, przygotowała specjalną ofertę dla każdego. Po pierwsze, kapitał firmy jest w stu procentach polski, a ceny są konkurencyjne na rynku. Ale równie istotny jest fakt, jak Eko Region funkcjonuje na co dzień.

Przede wszystkim spółka posiada nowy tabor samochodowy (7 nowych samochodów), co sprawia, że flota jest bardziej ekologiczna, mniej spalin dostaje się do atmosfery. Dodatkowo jej zakłady posiadają nowoczesne instalacje (2 zakłady już powstały, trzeci jest już prawie rozbudowany). Pozwalają one na jak najefektywniejsze przetworzenie plastiku i raz jeszcze wprowadzenie go do obrotu, przekazania do dalszego recyklingu.

Co istotne, firma dostarcza klientom własne kosze, nie worki plastikowe. Oprócz tego kalendarz odbiorów jest rozpisany na rok, dzięki czemu klienci zawsze wiedzą, kiedy odpady zostaną odebrane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te zwierzęta jedzą plastik! Możesz im pomóc. Sprawdź jak! - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie