Historia zamku Radosno zaczyna się w XIII wieku, ale nie jest do końca pewna. Możliwe, że należał początkowo do Korony Czeskiej, następnie do Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Był wymieniany także jako część majątku Mieroszów oraz Książ. Na rozkaz czeskiego króla Władysława Jagiellończyka, wrocławski starosta Georg von Stein w 1497 r. zdobył i zniszczył zamek. Do dzisiaj po twierdzy pozostały jedynie ruiny.
Zachowały się fragmenty dwóch wież, niewielka część budynku mieszkalnego i kawałek murów obronnych. Znajdują się między Sokołowskiem i Rybnicą Leśną, w gminie Mieroszów pod Wałbrzychem. Położone są zaraz przy szlaku turystycznym, prowadzącym z Unisława do schroniska PTTK Andrzejówka.
Sokołowsko, obok którego leżą ruiny zamku Radosno, w 2023 roku otrzymało tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Pozostałości zamku Radosno pod lupę wzięły studentki architektury Politechniki Wrocławskiej: Klaudia Bibrowska, Zofia Golańska i Róża Krawczyk. Udało im się odtworzyć gród w ramach semestralnego projektu zajęć z metodologii badań naukowych, prowadzonych przez dr Rolanda Mruczka.
- Zamek Radosno od lat pobudza wyobraźnię podróżników i badaczy. Idealnie bowiem pasuje do naszych wyobrażeń o niedostępnej, kresowej, górskiej twierdzy – komentuje dr Roland Mruczek. – Rekonstrukcja naszych studentek jest jedną z nielicznych prób odtworzenia układu przestrzennego tej nieco zapomnianej, tajemniczej warowni granicznej, zburzonej niemal całkowicie u schyłku średniowiecza jako gniazdo rycerzy-rozbójników. Do niedawna praktycznie cała nasza wiedza opierała się na rozpoznaniu terenowym, dokonanym przez prof. Jerzego Rozpędowskiego.
Badania studentek zostały podparte analizą źródeł historycznych, dotychczasowych publikacji na temat zamku, ikonografik, rysunków poglądowych, fotografii historycznych oraz własnych. Dzięki materiałom ustaliły lokalizację bramy wjazdowej, prowadzącego do niej drewnianego pomostu, wysokość oraz przeznaczenie cylindrycznej wieży grodu (okazuje się, że był to bergfried – ostateczny punkt obrony), liczbę kondygnacji budynku mieszkalnego czy barwę zamkowej zaprawy.
- Wejście do wieży posadowione jest dziś półtora metra ponad poziomem terenu. W źródłach pojawiała się informacja, że są to cztery metry. Ale wprawne oko zauważy jeszcze fragmenty ościeża zupełnie zniszczonego dziś górnego wejścia do bergfriedu. Dawniej mogło być to jeszcze wyżej, co dodatkowo potwierdza założenie, że jest to bergfried, ponieważ wejścia do wież tego typu prowadzono na tyle wysoko, aby dostępne były jedynie z drewnianych pomostów, które w razie zagrożenia można było usunąć – przekonują studentki.
Przy rekonstrukcji zamku Radosno, wzorowały się na istniejących twierdzach, jak zamek Chojnik czy zamek Czchów. Zobacz, jak kiedyś wyglądał ten imponujący, dolnośląski obiekt na wizualizacjach wykonanych przez studentki Politechniki Wrocławskiej:
Ruiny zamku Radosno znajdują się tutaj:
Źródło: Politechnika Wrocławska
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?