MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te szkodniki jabłoni są utrapieniem sadowników. Na liście m.in. bawełnica korówka. Biały puch na drzewach? Oto oznaki żerowania

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Biały puch na drzewach to znak, że zadomowiła się bawełnica korówka. Drzewa są także narażone na atak innych szkodników, np. mszyc i przędziorków.
Biały puch na drzewach to znak, że zadomowiła się bawełnica korówka. Drzewa są także narażone na atak innych szkodników, np. mszyc i przędziorków. MM/Polska Press
Pogoda rozpieszcza, kwitnie wiele roślin, w tym czasie rolnicy mierzą się niestety ze szkodnikami w uprawach. Szczególnie sadownicy martwią się o swoje zbiory. Wygryzione liście? Biały puch na gałązkach? To oznaki żerowania owadów. Zobacz, jakie gatunki mogą źle wpłynąć na kwitnienie jabłoni. Utrapieniem są m.in. mszyce i bawełnice.

Spis treści

W Polsce jednym z chętniej uprawianych drzew owocowych jest jabłoń. Zanim jednak obrodzi pysznymi i soczystymi owocami, musi mieć odpowiednie warunki. W okresie wiosennym sady narażone są na działanie szkodników. Niektóre niszczą zawiązki owoców, korę lub liście. Jak ochronić rośliny?

Mszyce już atakują

Spotkasz je wśród wielu ogrodowych roślin, lubują się także w jabłoniach. Wysysają sok z liści, hamując przy tym rozwój drzewa. Na dalszym etapie mogą żerować na pąkach i owocach. Jedynie szybka reakcja może uratować rośliny we wczesnym stadium, plagi szkodników są już trudne do zwalczania.

Gdy jest ich jeszcze mało, często pomaga wodna kąpiel. Przepłukanie sprawia, że insekty wypływają, zanim zdążą zasiać spustoszenie. Niektórzy polecają również oprysk z octu, mieszankę wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń, wyciągi z ziół oraz wywary z cebuli, informuje Strefa Agro.

Poznaj kwieciaka jabłkowca

Jak sama nazwa wskazuje, kwieciak jabłkowiec to kolejny insekt, który upodobał sobie jabłonie. Niewielki chrząszcz wybiera pąki kwiatowe, składa jaja, a następnie młode żywią się wnętrzem, co powoduje usychanie zawiązek. W efekcie zbiory mogą być znacznie niższe, niż pierwotnie zakładano. Jak zwalczać szkodnika? Możesz zastosować opryski, są też mniej inwazyjne metody.

W miesiącach letnich zakładać na pniach jabłoni opaski z papieru falistego, pod którymi chrząszcze znajdują dogodne warunki do zimowania. Jesienią zdjąć opaski i spalić. Niszczyć zbrązowiałe pąki kwiatowe wraz z larwami i poczwarkami, widnieje w jednej z publikacji Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Działkowców.

Bawełnica korówka już żeruje. Białe puszki widziane na jabłoniach

Ze względu na ciemną barwę nazywana jest mszycą krwistą. Rozgnieciona bawełnica wydziela też brunatną ciecz. Ogrodnicy i sadownicy pierwsze objawy obecności bawełnicy zauważają wiosną, ale także latem i jesienią szkody wywołane przez mszyce są znaczne. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki, są narastającym problemem. Larwy rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, wybierają młode gałęzie, nasady ogonków liściowych i tam się osadzają.

W tym okresie populacja tej mszycy szybko wzrasta. Mszyce uszkadzają drzewa, wysysając sok roślinny, wbijając kłujkę aż do kambium. Zakłóca to proces różnicowania się komórek, prowadząc w końcowym efekcie do tworzenia się charakterystycznych narośli na gałęziach, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia przewodzenie i transport składników pokarmowych i wody. Gąbczaste narośla utworzone z delikatnej tkanki i liczne spękania kory ułatwiają infekcje przez grzyby rakotwórcze, co w konsekwencji prowadzi do zamierania zaatakowanych części drzew, przekazuje na swojej stronie Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Zwalczanie bawełnicy korówki jest trudne. Szkodniki osiedlają się na zielonych częściach drzew, a dotarcie do nich wszelkich środków zwalczających jest utrudnione. Oznaką żerowania mszycy są białe kłaczki widoczne na pniach i gałęziach. Przypominają puch bawełny, co ma związek z nazwą szkodnika. Cienkie nitki to nic innego jak jego wydzielina. Najlepiej lustrować wszelkie uprawy, gdy tylko zacznie się ocieplać, jest szansa, że mszyce nie rozmnożą się do kolonii i będzie można je zwalczyć w pierwszym stadium.

Niektórzy próbują na własną rękę pozbyć się szkodnika. W przypadku małych uszkodzeń i niewielkiej ilości drzew w sadzie ma to sens, można wyciąć deformacje i zabezpieczyć roślinę. W naturalnym zwalczaniu pomagają też inne owady – biedronki i ośce korówkowe. Na forach sadownicy przypominają o opryskach, m.in. z wrotyczu i gnojówki z pokrzywy.

Miodówka na jabłoniach i gruszach

Uciążliwym owadem w sadzie jest miodówka. Na pierwszy rzut oka, niewidoczna ze względu na rozmiar i zieloną barwę, którą wtapia się w roślinę. Wysysa soki, co w efekcie osłabia i wysusza liście. Wydziela też charakterystyczną lepką rosę, co deformuje kwitnące drzewo i naraża je na rozwój grzybów. Niewielkie ilości nie są powodem do paniki, plaga może jednak zaszkodzić zbiorom. Szkodniki mogą być redukowane przez inne pluskwiaki, niską temperaturę, w ostateczności opryski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło: PZD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te szkodniki jabłoni są utrapieniem sadowników. Na liście m.in. bawełnica korówka. Biały puch na drzewach? Oto oznaki żerowania - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska