Spis treści
Rośliny trujące w ogrodzie
Sadząc rośliny ozdobne w ogrodzie, bierzemy pod uwagę przede wszystkim ich wygląd, ewentualnie dopasowanie do naszego ogrodu. Nie zawsze jednak zastanawiamy się nad właściwościami roślin, a wiele z nich jest. Niektóre powodują „tylko” zatrucia, ale są i takie, które mogą być przyczyną śmierci. Nie znaczy to, że koniecznie musimy zrezygnować z uprawy takich roślin, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożenia i minimalizować ryzyko.
Trujące rośliny w ogrodzie. Uwaga na dzieci!
O ile w przypadku dorosłych osób, czy nawet starszych dzieci, można przestrzegać zasady, żeby po prostu nie jeść każdej napotkanej rośliny, o tyle w przypadku młodszych dzieci może to być problem. Choć warto od jak najmłodszych lat przyzwyczajać je do tej zasady, nie narażajmy ich zdrowia, a nawet życia. Jeśli w naszym ogrodzie bawią się dzieci, zrezygnujmy z uprawy najbardziej trujących gatunków. Tym bardziej że niektóre toksyczne rośliny mają ładne owoce, które często kuszą najmłodszych, a niekiedy i starszych.
Podobną ostrożność warto zachować również w przypadku zwierząt domowych. Nawet jeśli nasz pies i kot nie zje rośliny, może ją podgryzać, a to również może być niebezpieczne. Trzeba jednak wiedzieć, że lista roślin trujących dla ludzi i zwierząt nieco się różni.
Rośliny lecznicze i trujące
Wśród trujących roślin są i takie, które mają właściwości lecznicze, jak np. konwalie, naparstnice czy tojad. Jednak zawierają one substancje lecznicze, które muszą być odpowiednio dozowane, bo nawet ich nieznaczne przedawkowanie może skończyć się śmiercią. Nie zakładajmy więc, że skoro roślina jest lecznicza i wykorzystywana w medycynie, to jej spożycie nie może wyrządzić nam krzywdy. Może, i to bardzo dużą. Nigdy nie stosujmy na własną rękę ziół o trujących właściwościach!
Uważaj, co jesz i czym ozdabiasz potrawy!
Do zatruć toksycznymi roślinami niekiedy dochodzi przez przypadek, jednak znacznie częściej mylimy je z jadalnymi lub zupełnie bezpodstawnie za takie uważamy. Moda na wykorzystanie różnych roślin – dzikich i ogrodowych – ma wprawdzie wiele zalet, ale trzeba wiedzieć, jakie rośliny zbierać i wykorzystywać, a przede wszystkim odróżniać jadalne od trujących.
Równie niebezpieczna może być moda na ozdabianie potraw lub talerzy roślinami. Wygląda to wprawdzie atrakcyjnie i rzeczywiście sporo roślin ogrodowych do tego się nadaje, ale nie wszystkie! Jeśli roślina jest toksyczna, właśnie w ten sposób możemy się zatruć. A fakt, że pochodzi z naszego ogrodu, niczego nie zmienia. Przystrojenie talerza lub sałatki np. kwiatami konwalii lub tojadu może skończyć się tragicznie.
Pielęgnacja trujących roślin ozdobnych
Choć większość roślin jest trująca po spożyciu, to do pracy przy nich zakładajmy rękawiczki. Sok toksycznych roślin najczęściej działa też drażniąco na skórę i błony śluzowe. Uważajmy też oczywiście, żeby brudnych od soku dłoni itp. nie przykładać do ust czy wkładać do buzi. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że trucizna występująca w tojadzie mocnym może też przenikać przez skórę. Na tę roślinę uważajmy szczególnie!
Jak rozpoznać trujące rośliny w ogrodzie?
Trujących roślin nie można rozpoznać „na oko”, niekoniecznie muszą one też mieć nieprzyjemny smak. Trzeba po prostu wiedzieć, sprawdzać informacje o roślinach i upewniać się, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.
W amatorskich próbach rozpoznania trujących roślin nie kierujmy się też na przykład tym, co zjadają ptaki. Żywią się one wieloma owocami i nasionami, które dla ludzi (i innych ssaków) są nawet śmiertelnie trujące.
Jakie rośliny ogrodowe są trujące?
Lista roślin ozdobnych, które mają toksyczne właściwości, jest naprawdę długa, a przybywa też nowych gatunków roślin. Do najbardziej popularnych należą:
- bielunie i datury (brugmansje),
- ciemierniki,
- cisy,
- wisterie (glicynie),
- konwalie,
- ligustr,
- naparstnice,
- oleandry,
- ostrokrzew kolczasty,
- ostróżki,
- rącznik (rycynus),
- tojad,
- trzmielina pospolita,
- wawrzynek wilczełyko,
- zimowit jesienny
- złotokap.
Trujące są też wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak: przebiśniegi, hiacynty, szafirki, tulipany, szachownice, narcyzy.
Zobacz, jak wyglądają te rośliny i co warto o nich wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?