Przedsiębiorcy działający w kilkunastu branżach m.in. w handlu, gastronomii, pozaszkolnych formach edukacji, kulturze, sporcie czy opiece zdrowotnej mogą już wnioskować o wsparcie finansowe na podstawie przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0. W jej ramach można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek.
Wnioski o wypłatę postojowego można składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Tarcza 6.0. Kto może liczyć na postojowe?
O dodatkowe świadczenie pieniądze mogą wystąpić osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jednym z kodów z poniższej listy:
- 49.39.Z - pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,
- 77.39.Z - wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 79.11.A - działalność agentów turystycznych,
- 90.01.Z - działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych,
- 90.02.Z - działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,
- 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
- 93.29.B - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna,
- 55.10.Z - hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
- 79.12.Z - działalność organizatorów turystyki,
- 93.11.Z - działalność obiektów sportowych.
Tarcza 6.0. Jakie warunki trzeba spełniać?
Aby otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe, przychód z działalności w miesiącu przed miesiącem złożenia wniosku musi być niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest również skorzystanie ze świadczenia postojowego na podstawie wniosku RSP-D albo RSP-DB.
Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w takiej samej wysokości, co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł albo 1 300 zł). Można je otrzymać maksymalnie trzy razy.
Tarcza 6.0. Wsparcie dla pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych
Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego przysługuje również osobom wykonującym umowy cywilnoprawne (zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Dotyczy to twórców, artystów, techników wspomagających kulturę, architektów i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (np. przewodnicy muzeów). Wnioski o postojowe w ZUS będą mogli składać od 15 stycznia.
Osoby, które wykonują umowy-zlecenia na rzecz szeroko rozumianej kultury, będą mogły złożyć wniosek, by nie potrącać składek z ich wynagrodzeń. Dotyczy to umów zawartych lub aneksowanych między 1 stycznia a 31 marca 2021 roku i obejmuje składki za okres od stycznia do końca kwietnia 2021 roku.
Jak wyjaśnia ZUS, ze zwolnienia można skorzystać, jeśli łączny przychód ze zleceń w miesiącu przed złożeniem wniosku nie przekraczał przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Zleceniobiorca nie może też podlegać ubezpieczeniom z innego tytułu niż umowa-zlecenia. Wnioski będzie można składać do ZUS w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy, najwcześniej od 1 stycznia. O złożeniu wniosku trzeba też poinformować zleceniodawcę. Składki nie będą zapisane na koncie ubezpieczonego, ale zachowa on prawo do bezpłatnej opieki medycznej.
Tarcza 6.0. Gdzie szukać szczegółowych informacji?
Podstawą prawną Tarczy antykryzysowej 6.0 jest Ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1639).
Szczegółowe informacje na temat pomocy w ramach Tarczy antykryzysowej 6.0 można znaleźć na stronie internetowej ZUS.
- Czy w sylwestra w nocy można wracać z imprezy? Odpowiadają prawnicy
- Były wiceminister: Pracodawcy powinni żądać zaświadczenia o zaszczepieniu
- Rząd zwolni część Polaków z niektórych obostrzeń. Oto szczegóły
- Praca w czasie pandemii. Obniżone wynagrodzenie, praca na kwarantannie [FAQ]
- Co robić, by nie zarazić się SARS-CoV-2? Pytania i odpowiedzi dotyczące profilaktyki
- Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?