Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tamowanie krwotoków, przenoszenie rannych, negocjacje. Tego uczą się dolnośląscy terytorialsi [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Żołnierze WOT-u podlegają ciągłemu szkoleniu.
Żołnierze WOT-u podlegają ciągłemu szkoleniu. Archiwum DBOT
Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą swoje umiejętności m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poruszania się w terenie leśnym, pracy z mapą, szkoleniu strzeleckim oraz łączności. Zobaczcie zdjęcia ze szkoleń.

Aby podtrzymywać zdolności bojowe żołnierzy WOT-u, przeprowadzono zajęcia w terenie. Uczestniczyło w nich ponad 120 osób.

"W całym cyklu szkolenia WOT nie chodzi tylko o zadania wymagające użycia umiejętności taktyki wojskowej, często zadania żołnierza obrony terytorialne wiążą się wykorzystaniem umiejętności technicznych i ratowniczych, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Terytorialność jest wpisana w ideę formacji i oznacza gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności" - tłumaczy mjr Renata Mycio, oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady WOT.

Żołnierze odbyli trening ewakuacji oraz zaopatrywania ludności w górach, zgodnie z ideą WOT - wsparcia społeczności w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych o charakterze niemilitarnym. Doskonalili też umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Poznawali metody tamowania krwotoków, zakładania szyn na złamane kończyny, prawidłowego przenoszenia osób rannych, czy ratowania osób mających trudności w oddychaniu poprzez umieszczenie w drogach oddechowych rurek intubacyjnych.

"Kolejnym z elementów działań szkoleniowych było doskonalenie umiejętności związanych z obsługą broni. Podstawowe uzbrojenie żołnierza WOT to karabinek MSBS Grot. Terytorialsi szkolili się z bytowania w różnych warunkach terenowych jak i poznawali metody radzenia sobie w przypadku kontaktu z osobą pobudzoną, zachowującą się podejrzanie lub agresywnie dla otoczenia. Chodziło o doprowadzenie do rozładowania emocji z wykorzystaniem technik negocjacyjnych" - opisuje mjr Mycio.

Podkreśla, że trwający w Ukrainie konflikt zbrojny pokazuje, jak wielkie znaczenie mają Wojska Obrony Terytorialnej w prowadzeniu działań, których głównym celem jest obrona własnej rodziny, sąsiadów, wsi a przede wszystkim ojczyzny. To przekłada się na zainteresowania służbą w polskich Wojskach Obrony Terytorialnej.

Zobaczcie zdjęcia ze szkolenia:

Żołnierze WOT-u podlegają ciągłemu szkoleniu.

Tamowanie krwotoków, przenoszenie rannych, negocjacje. Tego ...

Więcej informacji o pomocy dla uchodźców z Ukrainy znajdziesz w serwisie specjalnym POMAGAMY UKRAINIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska