18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki pomnik stanie koło opery. Jak ci się podoba?

JEW
Pomnik w kształcie obrączki stanie przy promenadzie Staromiejskiej w pobliżu opery. Ma on upamiętnić Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Oskarżonego i skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci i straconego w 1948 roku.

Nowy wrocławski pomnik ma upamiętnić rotmistrza Witolda Pileckiego. Będzie to żelazna obręcz o średnicy 3,5 metra, wykonana z czarnej stali. Pomnik stanie w maju tego roku przy Promenadzie Staromiejskiej w pobliżu opery.

Rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Oskarżony i skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci, został stracony w 1948 roku. We Wrocławiu mamy już rondo Rotmistrza Pileckiego na skrzyżowaniu ulic Granicznej i Strzegomskiej.

Decyzję o wyborze zwycięskiego projektu, autorstwa Jerzego Kaliny, ogłoszono wczoraj w Muzeum Architektury. Stalowa, czarna obrączka (na zdjęciu poniżej w miniaturze) ma symbolizować nieustanną pamięć o rotmistrzu oraz podkreślać, że to, o co walczył, pozostaje zawsze aktualne. Jak podkreślali jurorzy, decyzja wcale nie była jednomyślna, ponieważ trzeba było wybrać najlepszy spośród aż 8 projektów.

Dlaczego zdecydowano się właśnie na stalową obrączkę? Jak tłumaczyło wczoraj jury, ważne było nawiązanie do tradycji "biżuterii patriotycznej" - czyli skromnej, zwykle czarnej biżuterii, noszonej przez kobiety w Polsce w okresie zaborów, II wojny czy stanu wojennego. Miała ona symbolizować postawę patriotyczną. Z drugiej strony obrączka symbolizuje przysięgę złożoną pewnym ideałom. Świetnie wpisuje się w życiorys rotmistrza Pileckiego, który do końca życia pozostał wierny ideałom wolnej Polski.

Dobrze będzie to oddawał także napis, który pojawi się na pomniku. Będzie to cytat z "Listu do Różańskiego", napisanego w 1947 roku. Pilecki pisał w nim: "Bo choćby mi przyszło postradać me życie, tak wolę - niż żyć, a mieć w sercu ranę".

Całość będzie podświetlona w taki sposób, by pomnik był dobrze widoczny z daleka. Zostanie także zagospodarowana przestrzeń wokół pomnika. Nasadzenia zieleni mają się wpisywać w otoczenie pomnika i biegnące w pobliżu ścieżki piesze i rowerowe. Pomyślano też, by pomnik dobrze korespondował z przyszłym, nowym gmachem opery i forum muzyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska