Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmienił się legendarny gmach Maxa Berga. Koniec remontu budynków przy ul. Hoene-Wrońskiego we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Generalny remont historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego zakończył się. W budynkach swoją siedzibę ma Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej, a od października również Wydział Medyczny.
Generalny remont historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego zakończył się. W budynkach swoją siedzibę ma Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej, a od października również Wydział Medyczny. PWr
Remont zabytkowego kompleksu szpitalnego zaprojektowanego przez słynnego niemieckiego architekta Maxa Berga dobiegł końca. Od teraz swoją siedzibę będą mieli w nim studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy już zapełnili korytarze i sale. Odnowiony ponad 100-letni gmach i jego wnętrza robią wrażenie. Zobaczcie!

Szpital mieszczący się przy dzisiejszej ul. Hoene-Wrońskiego, a ówczesnej Schulgasse był jednym z pierwszych zrealizowanych projektów Maxa Berga. W 1911 r. zakończono budowę gmachu głównego, następnie mniejszego budynku oraz łącznika między nimi. Początkowo znajdował tam Miejski Szpital Dziecięcy, natomiast po II wojnie światowej działały w nim m.in. Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii.

Budynek należał do Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który po przeniesieniu klinik wystawił gmach na sprzedaż. W 2015 r. kupiła go Politechnika Wrocławska. Była klinika wymagała kompleksowego remontu, który rozpoczął się w 2019 r. Podczas niego odremontowano elewację, wymieniono dach oraz przeprowadzono częściową termomodernizację.

Inwestycja zakończyła się, a 3 marca 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie kompleksu. Od teraz będą z niego korzystali studenci i naukowcy.

- Dziś większy gmach przekazuję Wydziałowi Matematyki, a wkrótce jego mniejszego sąsiada przekażę Wydziałowi Medycznemu. Matematyka jest na Politechnice Wrocławskiej od dawna i już w tym budynku zostanie, a na medyków musimy jeszcze trochę zaczekać i ufam, że jeszcze sam ich stąd wyprowadzę w inne miejsce - mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni. - Pierwotnie w tym mniejszym budynku planowaliśmy umieścić organizacje studenckie, ale gwarantuję, że studenci na tej przejściowej zmianie planów nie stracą.

Wydział Matematyki będzie miał siedzibę w budynku i łączniku, który Politechnika Wrocławska nazwała C-19 i C-20. Pracownicy PWr i studenci otrzymali około 120 pomieszczeń dydaktycznych i biurowych. Drugi, mniejszy budynek przeznaczony dla Wydziału Medycznego, który będzie funkcjonował od października, dysponuje 40 pomieszczeniami, w tym specjalistycznymi laboratoriami i pracowniami. Nazwany został, zgodnie z nomenklaturą uczelni, C-21.

Jednym z większych wyzwań podczas remontu było m.in. przygotowanie nowych instalacji sieciowych, ale najbardziej wymagające prace związane były z zakresem konserwatorskim. Kompleks wpisany jest bowiem na listę zabytków.

Prof. Arkadiusz Wójs zwrócił uwagę, że nowe budynki są jednymi z najpiękniejszych i najcenniejszych w całym kampusie Politechniki Wrocławskiej, a ich związek z uczelnią rozciąga się na kadencje aż trzech rektorów - prof. Tadeusza Więckowskiego, który zdecydował o ich zakupie, prof. Cezarego Madryasa, który rozpoczął remont i jego samego, który ten remont dokończył.

- Wygląda na to, że nadzór wojewódzkiego konserwatora zabytków był bardzo konstruktywny i dziś otwieramy kolejny obiekt, który sprawia, że nasze miasto jest jeszcze piękniejsze. Tak duży projekt wymaga ciągłości w podejmowaniu decyzji, dlatego bardzo dziękuję wszystkim trzem rektorom, którzy byli zaangażowani w jego realizację – zaznaczył Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

W nowej siedzibie Wydziału Matematycznego już pojawili się studenci i pracownicy uczelni. Sam budynek zaczyna nabierać matematycznego charakteru. Za głównym wejściem stanęło popiersie  Hugona Steinhausa, jednego z najwybitniejszych polskich matematyków, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej. Obok wisi też marmurowa tablica ku czci słynnego greckiego matematyka Constantina Carathéodoriego, twórcy nowoczesnej matematyki opartej na teorii miary. Naukowiec pracował przed II wojną światową w ówczesnej Wyższej Szkoły Technicznej i był twórcą pierwszej katedry matematyki na uczelni. Wkrótce zawiśnie jeszcze tzw. Dekalog Marczewskiego, czyli spis fundamentalnych zasad, którymi powinno się kierować środowisko matematyczne w swojej działalności naukowej. Niebawem powstanie także Centrum im. Czesława Rylla-Nardzewskiego, wieloletniego pracownika Politechniki i jednego z najwybitniejszych polskich matematyków.

- Przez jakiś czas będziemy pewnie tęsknić za naszą „Wieżą Magów”, czyli starym, dobrym budynkiem C-11, bo spędziliśmy tam prawie 30 lat. Przestaliśmy się jednak tam mieścić i przyszedł czas na zmiany - mówił prof. Marcin Magdziarz, dziekan Wydziału Matematyki, który w trakcie uroczystości otrzymał od rektora symboliczny klucz do nowego gmachu.

Na Wydziale Matematyki uczy się 600 studentów i studentek, którymi opiekuje się 80 dydaktyków. Całkowity koszt remontu wraz z wyposażeniem obiektu to blisko 50 mln zł.

Zobaczcie, jak wygląda ponad 100-letni gmach po remoncie:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska