Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmieniało się Wzgórze Mikołajskie we Wrocławiu. Kiedyś było tu gruzowisko, dziś stoi kompleks nowoczesnych biurowców [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Historii tego nie miejsca nie zna każdy wrocławianin. Przez lata, od czasów powojennych, wiele się tu zmieniło. Tuż po włączeniu Wrocławia do Polski miejsce to było gruzowiskiem po zniszczonym osiedlu. Następnie wyrosła tam trawa i teren służył rekreacyjnie. Dziś stoją tu ogromne biura. Jak zmieniało się Wzgórze Mikołajskie we Wrocławiu? Zobacz!Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na smartfonie >>>>>
Historii tego nie miejsca nie zna każdy wrocławianin. Przez lata, od czasów powojennych, wiele się tu zmieniło. Tuż po włączeniu Wrocławia do Polski miejsce to było gruzowiskiem po zniszczonym osiedlu. Następnie wyrosła tam trawa i teren służył rekreacyjnie. Dziś stoją tu ogromne biura. Jak zmieniało się Wzgórze Mikołajskie we Wrocławiu? Zobacz!Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na smartfonie >>>>>Fotopolska / materiały prasowe / Paweł Relikowski / Polska Press
Historii tego nie miejsca nie zna każdy wrocławianin. Przez lata, od czasów powojennych, wiele się tu zmieniło. Tuż po włączeniu Wrocławia do Polski miejsce to było gruzowiskiem po zniszczonym osiedlu. Następnie wyrosła tam trawa i teren służył rekreacyjnie. Dziś stoją tu ogromne biura. Jak zmieniało się Wzgórze Mikołajskie we Wrocławiu? Zobacz!

Wzgórze Mikołajskie - historia tego miejsca jest niezwykła

Przed II wojną światową istniało tu niewielkie osiedle kamienic czynszowych oraz fabryki. Stała tu również restauracja "Villa Belvedere". Z archiwalnych zapisów wynika, że na placu funkcjonowała też rzeźnia.

Do ogromnej zmiany krajobrazu w okolicy przyczyniły się walki o Wrocław. Popowice, Gądów i Szczepin - trzy wrocławskie osiedla - zostały niemal całkowicie zniszczone. Wrocławianie - odbudowując centrum miasta - przez kilkanaście lat widzieli masę gruzu na ulicach.

Zobacz, jak zmieniało się to miejsce przy Magnolii:

  • Ich zagospodarowanie i uprzątnięcie rozpoczęło się w połowie lat 50. Aby usprawnić proces, poświęcono kilka pustych placów na składowanie tam gruzu. W taki sposób powstały m.in. wzgórze Gajowickie, Andersa i Mikołajskie właśnie.
  • Powstałe z gruzów wzgórza przez kilkanaście lat zdążyły zarosnąć bujną roślinnością. Miejsce to stało się terenem rekreacyjnym, gdzie mieszkańcy odpoczywali na ławkach i dzieci ganiały za piłką.
  • W latach 90. rozpoczęto etapową likwidację wzgórza, aż w końcu, w 2005 roku mieszkańcy mogli tu zastać wyłącznie pusty plac. W 2007 roku miasto wystawiło działkę na sprzedaż. Wcześniej, bo około 2004 roku, teren ten był brany pod uwagę, jako miejsce lokalizacji planowanej budowy Parku Wodnego. Ostatecznie jednak wybrano lokalizację przy ulicy Borowskiej.
  • Od 2015 roku miejsce to zamieniło się w jeden, wielki plac budowy Business Garden Wrocław między ulicami Legnicką i Bolkowską. Inwestycja otrzymała nazwę "Business Garden".

Wzgórze Mikołajskie znajdowało się tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska