Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda schron pod placem Solnym we Wrocławiu. Miał zapewniać bezpieczeństwo w czasie nalotu (ZDJĘCIA, FILM)

Janusz Wójtowicz
Janusz Wójtowicz
08.05.2015
08.05.2015 Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Zaglądamy do wnętrza dawnego schronu pod placem Solnym we Wrocławiu. Ma prawie 80 lat. Niemcy wybudowali go w latach 40-stych. Miał chronić ludzi przed nalotami. Niełatwo było się tam dostać.

Dawny schron znajduje się 6 metrów pod placem Solnym. Zbudowano go w latach 1942-1943, po tym jak alianci po raz pierwszy dokonali udanych ataków lotniczych na miasta niemieckie.

Projekty schronu pod Placem Solnym przygotował Richard Konwiarz, który pracował też nad innymi schronami w mieście.

Schron był przygotowany, by pomieścić od 330 do (w skrajnych przypadkach) ponad 700 osób. Ma 870 metrów kwadratowych powierzchni. Został posadowiony na monolitycznej płycie fundamentowej o grubość jednego metra. Bezpieczeństwo zapewniały też ściany grubości ponad 2 metrów. Wysokość korytarzy i pomieszczeń to 2,4 m. W schronie było 45 pomieszczeń, oraz osobne pomieszczenia dla dowódcy warty i wartowników. Była też kuchnia, dwa pomieszczenia z punktami pierwszej pomocy, toalety, umywalnie, komory filtracyjne i pomieszczenie z agregatem prądotwórczym. Do dziś swoje właściwości zachowały fluorescencyjne farby. Oznaczono nimi numery pomieszczeń oraz wejścia.

Schron podczas wojny - miejsce dla wybranych.

Schron używany był w trakcie wojny kilkukrotnie. Podczas ogłaszanych nalotów chowali się w nim ludzie, ale wchodzili do niego tylko wybrani. Używany był również podczas oblężenia Wrocławia. Aby móc do niego wejść, konieczne było przedstawienie odpowiedniej przepustki. Po wojnie obiekt nie znalazł zastosowania i został zamknięty.

Jak dziś wygląda schron?

Schron został wydzierżawiony przez prywatną firmę. W 2018 roku przeszedł remont, ale zachował swój historyczny charakter. W miarę możliwości zachowano elementy wyposażenia oraz odsłonięto oryginalne napisy, w wielu miejscach zachowała się wciąż spełniająca swoją funkcję farba fluorescencyjna. Ukazano także stosowane przy konstrukcji schronu prefabrykowane płyty izolacyjne Heraklith, które obecne są na rynku do dnia dzisiejszego.

W odnowionym obiekcie prezentowana jest kolekcja rekwizytów filmowych „Movie Gate”.

08.05.2015

Tak wygląda schron pod placem Solnym we Wrocławiu. Miał zape...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska