Nasza Loteria

Tak wygląda pięknie oświetlony Ogród Botaniczny [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Ogród Botaniczny rozświetlił się po zachodzie słońca - Uniwersytet Przyrodniczy przygotował wyjątkowy pokaz świetlny. Przedstawiciele uczelni chcą w ten sposób pokazać, jak oświetlać tereny zielone, by nie szkodzić roślinom i zwierzętom i ograniczyć zaśmiecanie środowiska... światłem, bo zdaniem naukowców światło ma też swoje "ciemne strony" i może, aczkolwiek nie musi, być zanieczyszczeniem.

- Pokaz ma na celu zainicjowanie dyskusji na temat ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem światłem i próby wypracowania nowego kanonu iluminacji terenów zieleni - mówi autorka projektu iluminacji, dr Magdalena Zienowicz. - Instalacja jest jedną z pierwszych w Polsce prób opracowania wzorcowego podejścia do iluminacji terenów zieleni z poszanowaniem cyklu życiowego fauny i flory w strefach miejskich. Chcemy zwrócić uwagę na nowe standardy rozwiązań oświetleniowych, które nie niszczą elementu cienia i wykazują szacunek do nocnych pejzaży. Oznacza to odpowiednie balansowanie pomiędzy światłem a ciemnością, szukanie rozwiązań zgodnych z miejscem i jego przeznaczeniem.

Trasa iluminacji prowadzi przez cały ogród, ale wiele jego rejonów pozostawia też w ciemności.

- Nasz projekt to 14 odrębnych scen świetlnych, wkomponowanych w konkretne otoczenie. Np. w buchającym gejzerze świetlnym wykorzystujemy przekrój geologiczny skał, obok ogrodu skalnego. W innej scenie światło nie pada bezpośrednio na taflę wody, a dociera do niej odbite od rzeźb z metalu - opowiada dr Magdalena Zienowicz.

Poza dr inż. arch. Magdaleną Zienowicz, autorami projektu instalacji są dr inż. Ewa Podhajska z UPWr, Ewa Szlachta i Janusz Stańczyk z LBL (Philips Lighting) oraz Artur Obarzanek z Signify (Philips Lighting).

Świetlne dzieło architektów krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Ogrodzie Botanicznym można oglądać do niedzieli (do 13 października), w godzinach od 18.00 do 22.00, wchodząc do Ogrodu od ulicy Kanoniej. Pokaz iluminacji jest częścią dwudziestej drugiej edycji Forum Architektury Krajobrazu poświęconego trudnym krajobrazom.

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Moda na oświetlanie nocą parków to jest aberracja.

Choć kawałek środowiska mógłby przez kilka godzin odpocząć od ludzi (ptaki, drobne zwierzęta, owady a i roślinom pewnie to nie jest obojętne). Tacy to "przyrodnicy".

Rowerami się lepiej zajmijcie, które po zmroku oślepiają w parkach źle ustawionymi i zbyt mocnymi lampami LED i mrugają czerwono (a odporniejsi też potrafią mrugać białym z przodu) tak jakby za każdym drzewem stała lokomotywa, która zechce ich rozjechać. Lub wiewiórki chciałyby zabrać im kaski i telefoniki.

o
olo

zdjecia robione telefomnem... duza ziarnistosc i brak ostrosci... zenujace ze je tu pokazano...

G
Gość

Okropność....przecież zieleń jest piękna sama w sobie, nie potrzebuje się podświetlać - to nie kobieta która potrzebuje tapety aby wyjść z domu, albo mężczyzna jak kto woli.

G
Gość
11 października, 7:50, gość:

Jak na to, że zdjęcia robił fotograf to są koszmarne

Jaka gazeta taki fotograf

g
gość

Jak na to, że zdjęcia robił fotograf to są koszmarne

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska