Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak we Wrocławiu policja świętowała swoje stulecie [ZDJĘCIA]

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Święto policji 2019. Obchody 100-lecia we Wrocławiu
Święto policji 2019. Obchody 100-lecia we Wrocławiu Celina Marchewka
Wręczenie odznaczeń i awansów, uroczysty apel, występy policyjnej orkiestry, prezentacja sprzętu i piknik rodzinny - to wszystko zorganizowano dzisiaj na Placu Wolności z okazji setnej rocznicy utworzenia Polskiej Policji Państwowej. Przy okazji świętowania można było także złożyć podanie o przyjęcie do służby.

W strukturach dolnośląskiej policji służy ponad 7300 funkcjonariuszy wspieranych przez pracowników cywilnych. Na dzisiejszych uroczystościach 200 z nich otrzymało medale za długoletnią służbę i odznaki zasłużonych policjantów, a 1900 osób zostało mianowanych na wyższe stanowiska.

Obchody rozpoczęto mszą świętą. Później na placu Wolności odbył się uroczysty apel, a także rodzinny festyn połączony z prezentacjami komend powiatowych, sprzętu policyjnego i wojskowego (radiowozy, motocykle, poduszkowiec), symulatora jazdy, a także występami orkiestry policyjnej.

Patronat nad wojewódzkimi uroczystościami objęła minister spraw wewnętrznych i administracji, Elżbieta Witek, która podkreślała, że jest to dzień wyjątkowy.

- Tylko raz na 100 lat takie święto się zdarza i my jesteśmy jego uczestnikami. Kiedy po 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość, władze nowo tworzącego się państwa postawiły na bezpieczeństwo. Powstała Polska Policja Państwowa. Okazuje się po 100 latach, że bezpieczeństwo, ład i porządek to potrzeby nadal aktualne - mówiła we Wrocławiu minister Witek.

Podczas obchodów święta policji można było także złożyć wniosek o przyjęcie do służby. W tym roku szeregi funkcjonariuszy poszerzyły się już o 160 osób, ale liczba wolnych wakatów cały czas sięga około 8-9 procent.

- Poszukujemy ludzi o różnych kwalifikacjach i umiejętnościach do pracy w pionie prewencji, a także kryminalnym. Kandydat musi mieć wykształcenie średnie, uregulowany stosunek do służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię, nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Trzeba posiadać zdolność psychiczną i fizyczną do pełnienia służby. Te wszystkie rzeczy są weryfikowane podczas postępowania kwalifikacyjnego. Ważny wymóg to także chęć podporządkowania się dyscyplinie, która panuje w policji. Rekrutację prowadzimy ciągle. Wybierani są najlepsi, którzy w procesie rekrutacyjnym uzyskają największą liczbę punktów. Przyjęcia do policji odbywają się kilka razy do roku. 16 lipca do służby dołączyło 47 osób na terenie Dolnego Śląska, a od początku roku już 160. Jeszcze 2 września, 7 listopada i 30 grudnia panujemy przyjąć drugie tyle kandydatów - tłumaczy Szymon Bednarczuk z wydziału doboru i szkolenia KWP we Wrocławiu.

Policja Państwowa powstała na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku, która połączyła wcześniej istniejące formacje, czyli Milicję Ludową i Policję Komunalną w jedną organizację.

Zobacz także: Nowe BMW i Volkswageny dla dolnośląskiej policji

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska