Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak przed wojną wyglądały osiedla we Wrocławiu. Nie rozpoznasz ich! [DAWNE ZDJĘCIA]

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Kilkadziesiąt lat temu, w czasach przedwojennych, Wrocław zupełnie nie przypominał dzisiejszego miasta. Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć budynki, które dziś już nie istnieją oraz - znacznie częściej - te, których jeszcze wówczas nie było. Granice Wrocławia wielokrotnie się przesuwały, gdy do miasta włączano przedmieścia i okoliczne wsie. Jak przed wojną wyglądały: Brochów, Kuźniki, Gądów czy Zalesie? Zobaczcie archiwalne fotografie, przechodząc na kolejne slajdy w galerii >>>
Kilkadziesiąt lat temu, w czasach przedwojennych, Wrocław zupełnie nie przypominał dzisiejszego miasta. Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć budynki, które dziś już nie istnieją oraz - znacznie częściej - te, których jeszcze wówczas nie było. Granice Wrocławia wielokrotnie się przesuwały, gdy do miasta włączano przedmieścia i okoliczne wsie. Jak przed wojną wyglądały: Brochów, Kuźniki, Gądów czy Zalesie? Zobaczcie archiwalne fotografie, przechodząc na kolejne slajdy w galerii >>>fotopolska.eu
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w czasach przed wojną, Wrocław zupełnie nie przypominał tego, który znamy dzisiaj. Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć budynki, które dziś już nie istnieją oraz - znacznie częściej - te, których jeszcze wówczas nie było. Granice Wrocławia wielokrotnie się przesuwały, gdy do miasta włączano przedmieścia i okoliczne wsie. Jak przed wojną wyglądały: Brochów, Kuźniki, Gądów czy Zalesie? Zobaczcie archiwalne fotografie, klikając w zdjęcie powyżej.

Spis treści

Wrocław dużo większy, ale mieszkańców tyle samo

Wrocław jest dziś trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce (po Warszawie i Krakowie). Jak było wcześniej?

Na początku XIX wieku we Wrocławiu mieszkało 78 tysięcy osób (dane z 1819 r.). W połowie XIX wieku liczba ludności przekroczyła 150 tysięcy, w 1870 r. - 200 tysięcy.

Obecnie Wrocław ma 674,3 tys. mieszkańców (dane z czerwca 2022 r.), czyli niewiele więcej niż tuż przed II wojną światową (wówczas było ich prawie 630 tysięcy). Jednak, pod względem powierzchni, Wrocław jest dziś niemal dwa razy większy (przed wojną - 17,5 tys. ha, dziś - 29,3 tys. ha).

Przedmieścia i wsie włączane do Wrocławia

Rozrastanie się miasta polegało na włączaniu w jego granice przedmieść i okolicznych wsi. Na przestrzeni dwóch wieków przybyło nam więc sporo nowych wrocławian.
Do Wrocławia kolejno włączano:
[lista]
[*]1808 r. przedmieścia: świdnickie, mikołajskie, odrzańskie, oławskie, piaskowe oraz: Kłeczków, Nowe Szczytniki, Ołbin, Polską Nową Wieś,
[*]1868 r.: Huby, Nową Wieś, Gajowice, Dworek, Rybaki i Szczytniki,
[*]1897 r.: Borek i Ropowice,
[*]1904 r.: Gaj, Tarnogaj, Rakowiec i Zalesie,
[*]1911 r. Grabiszynek i Grabiszyn,
[*]1928 r.: Księże Małe, Księże Wielkie, Świątniki, Bierdzany, Opatowice, Biskupin, Sępolno, Bartoszowice, Strachocin, Swojczyce, Kowale, Psie Pole, Karłowice, Poświętne, Różankę, Osobowice, Kozanów, Gądów Mały, Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały, Krzyki, Partynice, Żerniki, Pilczyce, Maślice Wielkie, Stabłowice, Złotniki, Leśnicę i Ratyń,
[*]1951 r.: Muchobór Wielki, Oporów, Klecina, Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno, Brochów, Bieńkowice, Wojnów, Zgorzelisko, Zakrzów i Sołtysowice,
[*]1970 r. Pawłowice,
[*]1973 r.: Polanowice, Widawę, Lipę Piotrowską, Świniary, Rędzin, Marszowice, Mokrą, Żar, Jarnołtów, Jerzmanowo i Strachowice.

Wrocław podzielony - 5 dzielnic, 48 osiedli

Niegdyś miasto składało się z 5 dzielnic: Psie Pole, Śródmieście, Stare Miasto, Krzyki, Fabryczna, które obecnie nie posiadają własnej osobowości prawnej, stanowią jednak nadal kryterium organizacji wielu urzędów i instytucji.
Dziś Wrocław dzieli się na 48 osiedli:
[*]Bieńkowice
[*]Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
[*]Borek
[*]Brochów
[*]Gaj
[*]Gajowice
[*]Gądów - Popowice Płd.
[*]Grabiszyn - Grabiszynek
[*]Huby
[*]Jagodno
[*]Jerzmanowo - Jarnołtów -Strachowice - Osiniec
[*]Karłowice - Różanka
[*]Klecina
[*]Kleczków
[*]Kowale
[*]Krzyki - Partynice
[*]Księże
[*]Kuźniki
[*]Leśnica
[*]Lipa Piotrowska
[*]Maślice
[*]Muchobór Mały
[*]Muchobór Wielki
[*]Nadodrze
[*]Nowy Dwór
[*]Ołbin
[*]Ołtaszyn
[*]Oporów
[*]Osobowice - Rędzin
[*]Pawłowice
[*]Pilczyce - Kozanów - Popowice Płn.
[*]Plac Grunwaldzki
[*]Polanowice - Poświętne - Ligota
[*]Powstańców Śląskich
[*]Pracze Odrzańskie
[*]Przedmieście Oławskie
[*]Przedmieście Świdnickie
[*]Psie Pole - Zawidawie
[*]Sołtysowice
[*]Stare Miasto
[*]Strachocin - Swojczyce - Wojnów
[*]Szczepin
[*]Świniary
[*]Tarnogaj
[*]Widawa
[*]Wojszyce
[*]Zacisze - Zalesie - Szczytniki
[*]Żerniki
Osiedla tworzy Rada Miejska w porozumieniu z mieszkańcami, granicę każdego osiedla, jego organizację, a także zakres działania określa statut osiedla nadany przez Radę Miejską. Mieszkańcy osiedla podejmują decyzje poprzez głosowanie powszechne (referendum) lub za pośrednictwem organów osiedla.

Jak dzisiejsze osiedla wyglądały przed II wojną światową?

Niektóre naprawdę trudno rozpoznać. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z lotu ptaka i spróbujcie zgadnąć: jakie to osiedle? Uprzedzamy: łatwo nie będzie!

Kilkadziesiąt lat temu, w czasach przedwojennych, Wrocław zupełnie nie przypominał dzisiejszego miasta. Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć budynki, które dziś już nie istnieją oraz - znacznie częściej - te, których jeszcze wówczas nie było. Granice Wrocławia wielokrotnie się przesuwały, gdy do miasta włączano przedmieścia i okoliczne wsie. Jak przed wojną wyglądały: Brochów, Kuźniki, Gądów czy Zalesie? Zobaczcie archiwalne fotografie, przechodząc na kolejne slajdy w galerii >>>

Tak przed wojną wyglądały osiedla we Wrocławiu. Nie rozpozna...

/Źródło: Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Urząd Miejski Wrocławia, Wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska