MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak odbudowują linię kolejową do Karpacza. Ma być gotowa do grudnia 2024 roku, najnowsze zdjęcia

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Określenie "Lepiej późno, niż wcale" aktualnie świetnie nadaje się do opisania prac prowadzonych przy odbudowie linii kolejowej do Karpacza. Pociągi nie kursują tam już od ponad 20 lat, ale dzięki zaangażowaniu urzędu marszałkowskiego, połączenie jest przywracane. Co prawda, miało być gotowe w grudniu 2023 roku, ale wszystko wskazuje na roczne opóźnienie. Zobaczcie jak aktualnie wyglądają prace na tym odcinku. Najnowsze zdjęcia z drona udostępnił nam Pan Marcin Zachariasz, miłośnik kolei, prowadzący na You Tube kanał Kolejowy Raj.

Połączenie kolejowe do Karpacza (linia nr 340, na odcinku Jelenia Góra - Mysłakowice - nr 308) zostało uruchomione po raz pierwszy grubo ponad 100 lat temu, dokładnie w czerwcu 1895 roku. Liczącą 17 kilometrów z Jeleniej Góry i 7 z Mysłakowic (w tej miejscowości mamy rozgałęzienie linii do Kowar) trasę pokonywało kilkanaście par pociągów dziennie. W 1934 roku ostatni odcinek linii od Mysłakowic do Karpacza zelektryfikowano. Jednak już po II wojnie zdemontowano sieć trakcyjną i kursowały tam pociągi spalinowe. Tak było do 2003 roku, gdy uznano, że linia jest kompletnie nierentowna i zamknięto ją.

Przejęcia i remontu tej linii podjął się urząd marszałkowski, a nadzorowania rewitalizacji - Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Wszystko po to, by pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem znów mogły kursować składy z turystami, jak również z okolicznymi mieszkańcami.

Po uruchomieniu linii Jelenia Góra – Karpacz, przystanki mają funkcjonować w następujących miejscach:

  • Łomnica Średnia,
  • Łomnica Dolna,
  • Łomnica,
  • Mysłakowice Polna,
  • Mysłakowice,
  • Mysłakowice Orzeł,
  • Miłków,
  • Kapracz

Na kluczowym odcinku z Mysłakowic do Karpacza wykonawcą prac wartych 27 mln złotych jest firma ETF Polska z Kobierzyc. Jak obecnie wygląda prac budowy i jak postępują prace? Zobaczcie na zdjęciach udostępnionych portalowi GazetaWroclawska.pl przez Pana Marcina Zachariasza. Oto pełna galeria najnowszych zdjęć:

Trwają prace przy rewitalizacji linii kolejowej z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza. Zobacz stan prac na czerwiec 2024 roku. Według najnowszych informacji urzędu marszałkowskiego, pociągi powinny tędy pojechać w grudniu 2024 roku!

Tak odbudowują linię kolejową do Karpacza. Ma być gotowa do ...

Marcin Zachariasz prowadzi też youtubowy kanał Kolejowy Raj, gdzie można zobaczyć efektowny film z przelotu wzdłuż torów prowadzących do Karpacza:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska