Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak działali "vatersi". Wożąc w kółko drewno, wyłudzili grube miliony

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Przed warszawskim sądem stanie szajka z Wrocławia, która handlując szlachetnymi gatunkami drewna wyłudzała  podatek VAT.
Przed warszawskim sądem stanie szajka z Wrocławia, która handlując szlachetnymi gatunkami drewna wyłudzała podatek VAT. Gazeta Wrocławska
Przed sądem stanie szajka z Wrocławia, która handlując szlachetnymi gatunkami drewna wyłudzała podatek VAT.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie kolejny akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej egzotycznym drewnem. Objął on trzy osoby, które handlując drewnem szlachetnym różnych gatunków, miały wyłudzać podatek VAT oraz prać brudne pieniądze.

Jak informuje wrocławska prokuratura, członkowie rozbitej grupy oskarżeni są m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu dokonywanie przestępstw skarbowych. Chodzi o poświadczanie nieprawdziwych zdarzeń mających znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy obrocie drewnem szlachetnym różnych gatunków, wyłudzanie podatku VAT oraz o pranie brudnych pieniędzy.

- W toku śledztwa ustalono, że między rachunkami bankowymi kilkudziesięciu firm zajmujących się handlem drewnem i innymi artykułami drewnianymi przeprowadzono liczne operacje opiewające na znaczne kwoty. Przelewane pieniądze miały pochodzić z kompensowania fikcyjnych kosztów lub z nienależnego zwrotu podatku VAT, wynikającego z wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na Słowację i następnie do Czech - powiedziała nam Katarzyna Bylicka, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Firmy objęte śledztwem dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci szlachetnego drewna różnych gatunków.

Wożono w kółko to samo drewno

- W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Faktycznie następował obrót drewnem innego asortymentu, bądź zlecano firmom transportowym „wożenie w kółko” tych samych partii towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli. Towar na fakturach nie odpowiadał rzeczywistemu towarowi, który był przewożony. Nie zgadzała się ani jakość ani ilość przewożonego towaru – wyjaśnia Katarzyna Bylicka.

W toku śledztwa ustalono role firm i ich przedstawicieli w karuzelowym przestępstwie wyłudzenia podatku podczas wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Wskutek działań „vatersów” – jak ich określają policjanci – Skarb Państwa stracił z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT co najmniej 12 milionów złotych.

To już kolejny akt oskarżenia przeciwko grupie fikcyjnie handlującej drewnem

To już kolejny akt oskarżenia sporządzony przez wrocławską prokuraturę i skierowany do sądu w sprawie fikcyjnego handlu szlachetnymi gatunkami drewna. Blisko pół roku temu 25 osób oskarżonych zostało o przestępstwa skarbowe, w tym poświadczania nieprawdy w celu - jak informowała wrocławska prokuratura - osiągnięcia korzyści majątkowych przy obrocie szlachetnym drewnem różnych gatunków. Akt oskarżenia trafił wtedy do Sądu Okręgowego w Krakowie. Skala wyłudzeń była jednak dużo większa – sięgnęła co najmniej 111 mln złotych.

W toku śledztwa ustalono, że między rachunkami bankowymi kilkudziesięciu firm zajmujących się handlem drewnem i innymi artykułami przeprowadzono liczne operacje opiewające na znaczne kwoty. Przelewane środki finansowe miały pochodzić z kumulowania fikcyjnych kosztów lub z nienależnego zwrotu podatku VAT, wynikającego ze sprzedaży towarów na Słowacji i następnie do Czech.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska