Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” - powstał specjalny folder dla rodziców

PS
Czy warto zachęcać swoje dziecko do uprawiania sportu? Jak pomagać mu w radzeniu sobie z emocjami? Na to i szereg innych ważnych pytań podpowiedzi dostarcza folder dedykowany rodzicom i opiekunom, opracowany w ramach trwającej kampanii ,,TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”.

Folder, zgodnie z założeniami kampanii finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, przeznaczony został dla rodziców, dziadków i opiekunów. Zawarte zostały w nim treści, które mogą okazać się pomocne w staraniach o codzienne wychowanie swoich podopiecznych, stanowiąc faktyczną zachętę do stawiania na aktywność, a co za tym idzie czerpania z niej wielu korzyści.

To wydawnictwo, będące częścią ogólnopolskiej kampanii, wskazuje na wciąż znaczące potrzeby w zakresie propagowania aktywnego trybu życia. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób. Uprawiając sport i rekreację mogą wszechstronnie się rozwijać, to jednocześnie dobry sposób, aby zapobiegać różnego rodzaju patologiom społecznym w wieku młodzieńczym. Sport w doskonały sposób kształtuje charakter i ma istotny wpływ na rozwój psychofizyczny – czytamy w zamieszczonym w folderze artykule „Obecni mistrzowie w młodości postawili na sport”.

– Sport uczy nie tylko rywalizacji w gronie rówieśników, ale także samodyscypliny, umiejętności dążenia do celu i życia w grupie oraz szacunku dla drugiego człowieka. Uważam, że jest najlepszym lekarstwem na wszystkie problemy, również te związane z relacjami społecznymi – mówi Konrad Bukowiecki, olimpijczyk, utytułowany reprezentant Polski w pchnięciu kulą.

Na niezaprzeczalne walory sportu wskazuje także Katarzyna Patykiewicz, psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Jej zdaniem, dla sportu warto powiedzieć „tak”. – Bardzo ważne jest jednak poszanowanie własnego dziecka, które przecież może ze sportu czerpać radość z ruszania się, z przebywania z kolegami, a niekoniecznie będzie szukało tam rywalizacji – zaznacza psycholog.

Dodaje, co jest najistotniejsze w trosce o nasze dzieci. – Bycie, bycie i jeszcze raz bycie dla dziecka, dawanie mu przestrzeni do własnego przeżywania, wsparcia, uważnego słuchania, rozmowy. Ważne jest zaufanie dziecku, uświadomienie sobie, że moje dziecko może popełniać błędy i wiara w to, że samo może je naprawić, a w razie potrzeby trwanie w gotowości do pomocy – mówi w wywiadzie zamieszczonym w publikacji.

W folderze przywołane zostały również badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka, które wskazują na aktywność jako kluczowy czynnik dla prawidłowego rozwoju młodych osób. Dla najmłodszych przedszkolaków zalecane jest nawet 180 minut spędzonych na aktywności każdego dnia, z kolei dla dzieci od piątego roku życia potrzebny czas różnorodnych ćwiczeń w ciągu dnia sięga godziny, przy czym intensywna aktywność powinna być realizowana mniej więcej co drugi dzień.

– Szczególnie wartościowe może okazać się podniesienie znaczenia tradycyjnych form rekreacji w czasie wolnym, np. jazdy na rowerze, spaceru, gier i zabaw ruchowych – wskazują autorzy opracowania.

Przywołane zostały także opinie podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu koło Bielska-Białej. To młode osoby w przeszłości mające różne doświadczenia, które spowodowały zawirowania w ich życiu. Nie mają dziś wątpliwości, że aktywne formy spędzania czasu są pomocne w odreagowaniu stresu, zapominaniu o problemach czy nauce i przestrzeganiu ściśle określonych zasad.

Zapoznając się z folderem, rodzice, dziadkowie czy opiekunowie, skorzystać mogą ponadto z jasno określonych wskazówek dotyczących pomocy dzieciom w radzeniu sobie z emocjami oraz wyznaczników pozytywnego oddziaływania sportu i rekreacji. Główny cel kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” zgodny jest zarazem z nadrzędnym założeniem skutecznego przeciwdziałania przyczynom przestępczości w ramach stosownego programu Funduszu Sprawiedliwości. Ściśle wiąże się z redukowaniem poziomu patologii społecznych, m.in. uzależnień od substancji chemicznych, wśród młodych ludzi wraz z maksymalnym ograniczeniem coraz częściej występujących współcześnie uzależnień od nowych multimediów.

Folder kampanii w wersji online dostępny jest na stronie internetowej http://takdlasportu.pl/realizacje/folder-informacyjny-dla-rodzicow.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” - powstał specjalny folder dla rodziców - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska