Tak budowano wrocławskie osiedla. Wielkie sypialnie miasta (ZDJĘCIA)

JEWZaktualizowano 
Budowa wielkich wrocławskich osiedli m.in. Kozanów i Kosmonautów na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fot. Archiwum Gazety Wrocławskiej
Dziś na każdym z tych osiedli mieszkają dziesiątki tysięcy ludzi. Utarło się określenie, że to sypialnie Wrocławia, gdzie ludzie wracają po pracy czy innych zajęciach w mieście, by spędzić noc i kolejnego dnia znów ruszyć do swoich obowiązków i przyjemności. Mowa o budynkach z wielkiej płyty na popularnych osiedlach Kozanów, Pilczyce, Gajowice czy Gądów Mały, choć w tym ostatnim przypadku powszechnie używana nazwa to osiedle Kosmonautów.

We Wrocławiu pierwsze budynki z wielkiej płyty powstawały na początku lat 70. XX wieku. Jedne z najbardziej znanych z tego okresu, to budynki na osiedlu „Barbara” i „Dorota” wzdłuż ul. Komandorskiej. Wzrost popularności tego typu budownictwa widać na liczbach. W 1972 r. we Wrocławiu oddano do użytku ponad 10 tys. mieszkań w budynkach z tzw. wielkiej płyty, a w rekordowym 1979 r. – aż 27 tysięcy.

Właśnie w drugiej połowie lat 70. powstawały największe wówczas wrocławskie osiedla. Większość zdjęć w naszej galerii pokazuje Kozanów i tzw. osiedle Kosmonautów na przełomie lat 70. i 80. gdy już rozbudowywano te osiedla. Dla osób mieszkających dziś w tych blokach, te księżycowe niemal krajobrazy mogą być sporym zaskoczeniem.

CZYTAJ TEŻ:

Pożar we Wrocławiu. Dwa słupy dymu nad miastem (ZDJĘCIA)

Wypadek trzech aut i tramwaju w centrum Wrocławia (ZDJĘCIA)

Bardzo kłopotliwy objazd w Sudetach. Co się dzieje na budowi...

Wypadek 3 aut na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Droga zablo...

Pożar we Wrocławiu. Dwa słupy dymu nad miastem (ZDJĘCIA)

ZOBACZ TAKŻE: OTO NAJNOWSZE BMW DOLNOŚLĄSKIEJ POLICJI - DOGONIĄ KAŻDEGO PIRATA!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-19T12:05:35 02:00, Gość:

zdj 14 czy to kiszczak i mlody kwach?

2019-07-20T00:32:20 02:00, Gość:

Wygląda na Kwacha, ale Kiszczak?

Kiszczak ? We Wrocławiu ? Po lewej od kobiety stoi ówczesny wojewoda Janusz Owczarek.

k
k
2019-07-19T14:01:21 02:00, Bruk..gazeta:

Przecież zdjęcie nr 23 to pl.Srebrny, Grabiszyńska . Oj pis...maki, pis... maki

W opisie przed wymienionymi osiedlami jest "m.in." tak więc trzeba czytać ze zrozumieniem

G
Gość
2019-07-19T12:05:35 02:00, Gość:

zdj 14 czy to kiszczak i mlody kwach?

Wygląda na Kwacha, ale Kiszczak?

G
Gość
2019-07-19T13:01:04 02:00, Jaka:

Pamiętam te czasy lata 80 miałem wtedy 10 lat, dostaliśmy mieszkanie na nowym dworze, wokół budowali wszędzie błoto materiały budowlane. Ale było fajnie, inaczej, bardziej ludzko. Teraz człowiek mieszka we własnym domu z ogrodem wozi się samochodem za 200 tys, i co z tego...biega za kasą i tak do śmierci. Wtedy było lepiej

2019-07-19T15:00:02 02:00, dom bez ogrodu:

A kto ci każe gonić za kasą i jeździć samochodem za 200 tys.? Ja tam sram na pieniądze, one szczęścia nie dają. Najważniejsze , żeby być zdrowym i mieć z kimś pogadać reszta nie ma znaczenia.

możesz pogadać o VW za 500 zeta:)ha, haaaa takie czasy

G
Gość
2019-07-19T12:07:38 02:00, Gość:

Na zdjęciach jest nie tylko Kozanów i Kosmos, ale także okolice Grabiszyńskiej przy stadionie WKS, Kuźniki i chyba Nowy Dwór. Nie zapomnijmy też, że budowano szybko, bo gdzieś trzeba było umieścić wyż demograficzny, poza tym na kredyt (czyt. z najtańszych materiałów, choć ponoć stosunkowo trwałych, bo wyliczono ich żywotność na 100 lat) oraz część na tzw. patronacie, czyli przez niewykwalifikowanych pracowników, czyli zwykłych mieszkańców. Piękne nie były, ale za to przeważnie funkcjonalne, a nie jakieś współczesne klitki 45 m2 dumnie nazywane apartamentowcami w celu nadania prestiżu. Jedyne, co jest godne pochwały, jak na tamte czasy to urbanistyka osiedli. Ogromne przestrzenie między blokami, tereny zielone, rekreacyjne, handlowo- usługowe, dobre ciągi pisze. Nikt nikomu w okna raczej nie zaglądał i większość potrzeb (lekarz, szkoła, zakupy) realizował na osieldu (samochód nie był niezbędny).

2019-07-19T15:13:09 02:00, Gość:

Nie ma tu na zdjęciach Nowego Dworu. Jest za to kilka zdjęć z Gądowa Małego, czy Horbaczewskiego i Bulwar Ikara. Te budynki budowano z myślą, że wytrzymają max 20 lat, a tu proszę...stoją do dziś i jeszcze postoją. Nowy Dwór moje osiedle, ale zdjęcia nie widze tutaj żadnego :)

Zdjęcie 31 przypomina Nowy Dwór, ale to pewnie co innego.

d
dom bez ogrodu
2019-07-19T13:01:04 02:00, Jaka:

Pamiętam te czasy lata 80 miałem wtedy 10 lat, dostaliśmy mieszkanie na nowym dworze, wokół budowali wszędzie błoto materiały budowlane. Ale było fajnie, inaczej, bardziej ludzko. Teraz człowiek mieszka we własnym domu z ogrodem wozi się samochodem za 200 tys, i co z tego...biega za kasą i tak do śmierci. Wtedy było lepiej

A kto ci każe gonić za kasą i jeździć samochodem za 200 tys.? Ja tam sram na pieniądze, one szczęścia nie dają. Najważniejsze , żeby być zdrowym i mieć z kimś pogadać reszta nie ma znaczenia.

B
Bruk..gazeta

Przecież zdjęcie nr 23 to pl.Srebrny, Grabiszyńska . Oj pis...maki, pis... maki

N
Nick
2019-07-19T12:20:24 02:00, Leo:

Jakos te budynki stoja i maja sie dobrze.Ludzie teraz placa wielkie pieniadze,a nawet nie wiedza jak developerzy wala ich po rogach.Sam wiem z doswiadczenia,jak mieli przyjechac klienci za pare dni ogladac mieszkania,a nascianach byl grzyb i wilgoc,to kierownik budowy przyszedl do mnie i pyta co ma robic?Wszystko mozna ukryc tymczasowo,a pozniej niech klient sie martwi.

Przecież napisałem WYRAŹNIE, że kiedyś tak budowali i teraz też.

Nie wiem czy się mają dobrze, jak trzeba uszczelniać płyty smołą czy innym dziadostwem. Pomalowanie elewacji nie świadczy o tym że mają się dobrze, zrozum to wreszcie albo zapytaj kogoś kto się zna na tym.

J
Jaka

Pamiętam te czasy lata 80 miałem wtedy 10 lat, dostaliśmy mieszkanie na nowym dworze, wokół budowali wszędzie błoto materiały budowlane. Ale było fajnie, inaczej, bardziej ludzko. Teraz człowiek mieszka we własnym domu z ogrodem wozi się samochodem za 200 tys, i co z tego...biega za kasą i tak do śmierci. Wtedy było lepiej

L
Leo

Jakos te budynki stoja i maja sie dobrze.Ludzie teraz placa wielkie pieniadze,a nawet nie wiedza jak developerzy wala ich po rogach.Sam wiem z doswiadczenia,jak mieli przyjechac klienci za pare dni ogladac mieszkania,a nascianach byl grzyb i wilgoc,to kierownik budowy przyszedl do mnie i pyta co ma robic?Wszystko mozna ukryc tymczasowo,a pozniej niech klient sie martwi.

d
dex

Obok osiedli domki jednorodzinne stawiane byly z produktow z budowy osiedli, betoniarka zamiast jechacna osiedle to jechala na domki za dwie flaszki a w bloki walili co popadnie i co zostalo.

w
woj.

Klasa robotnicza budowała dla siebie i stopień fuszerki sięgał kosmosu.A każdego który był solidny pracownik , nazywali frajerem.

G
Gość

Na zdjęciach jest nie tylko Kozanów i Kosmos, ale także okolice Grabiszyńskiej przy stadionie WKS, Kuźniki i chyba Nowy Dwór. Nie zapomnijmy też, że budowano szybko, bo gdzieś trzeba było umieścić wyż demograficzny, poza tym na kredyt (czyt. z najtańszych materiałów, choć ponoć stosunkowo trwałych, bo wyliczono ich żywotność na 100 lat) oraz część na tzw. patronacie, czyli przez niewykwalifikowanych pracowników, czyli zwykłych mieszkańców. Piękne nie były, ale za to przeważnie funkcjonalne, a nie jakieś współczesne klitki 45 m2 dumnie nazywane apartamentowcami w celu nadania prestiżu. Jedyne, co jest godne pochwały, jak na tamte czasy to urbanistyka osiedli. Ogromne przestrzenie między blokami, tereny zielone, rekreacyjne, handlowo- usługowe, dobre ciągi pisze. Nikt nikomu w okna raczej nie zaglądał i większość potrzeb (lekarz, szkoła, zakupy) realizował na osieldu (samochód nie był niezbędny).

G
Gość

zdj 14 czy to kiszczak i mlody kwach?

N
Nick
2019-07-19T11:15:01 02:00, Nick:

Tak budowali szybko, że w szczelinie w suficie było kawałek kufajki. Takie same dziady budowali jak i teraz. Mieszkałem na ul. Szybowcowej i dobrze że uciekłem za miasto. Nadmieniam, że urodziłem się we Wrocławiu i proszę mi nie pisać że jestem przyjezdnym.... typu durne uwagi DTR,DWR itp. Bez pozdrowień.

2019-07-19T11:17:13 02:00, Gość:

Tam gdzie psy dupami szczekaja

A ty skąd jesteś cebulaku? he

Dodaj ogłoszenie