Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak budowano w PRL bloki z wielkiej płyty. Mieszkamy w nich do dziś, postoją jeszcze kilka dekad [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Bloki z wielkiej płyty były w PRL niezwykle popularnym i tanim sposobem na kryzys mieszkaniowy. Według specjalistów ich żywotność określa się nawet na 100 lat. Jak budowano je w Polsce? Zobacz archiwalne zdjęcia!Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na telefonie >>>>
Bloki z wielkiej płyty były w PRL niezwykle popularnym i tanim sposobem na kryzys mieszkaniowy. Według specjalistów ich żywotność określa się nawet na 100 lat. Jak budowano je w Polsce? Zobacz archiwalne zdjęcia!Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na telefonie >>>>fot. Archiwum Gazety Wrocławskiej
W latach 60. w Polsce rozpoczął się boom na budownictwo mieszkaniowe z wielkiej płyty. Jak grzyby po deszczu wyrastały w krótkim czasie wielkie osiedla z gotowych prefabrykatów. Ich żywotność określało się na 50 lat, choć większość z nich - poza remontami elewacji i wymianą instalacji - jest domem dla milionów Polaków do dziś. Jak powstawały bloki z wielkiej płyty? Zobacz archiwalne zdjęcia z fabryk we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku!

Wielka płyta w Polsce to pomysł ściągnięty z Zachodu

Jako pierwsi bloki z wielkiej płyty budowali Holendrzy. Na przedmieściach Amsterdamu w latach 1923-1925 powstało pierwsze duże osiedle. Nieco później na osiedlu Splanemanna w Berlinie postawiono dwukondygnacyjne budynki gotowe do zamieszkania.

W Polsce pierwszy blok z wielkiej płyty powstał w 1957 roku (warszawskie Jelonki). Największy rozwój tego rodzaju budownictwa datuje się na lata 70., kiedy to w każdym mniejszym i dużym mieście w kraju panował okres planowania i budowy ogromnych osiedli, w których mieszkamy do dziś.

Zobacz, jak budowano bloki z wielkiej płyty w PRL!

Przykłady osiedli wielkiej płyty w Polsce:

  • Gdańsk - Zaspa,
  • Poznań - Osiedle Kopernika,
  • Łódź - Widzew,
  • Wrocław - Nowy Dwór,
  • Kraków - Nowy Bieżanów,
  • Legnica - Piekary
  • Warszawa - Ursynów.

Wrocław miał własny system budowania

Ze stosowanych w Polsce systemów wielkiej płyty wyróżniał się WWP, czyli "Wrocławska Wielka Płyta". Pierwsze bloki zaczęto wznosić w 1969 na osiedlu Dorota-Barbara (SM Południe). Ich maksymalna liczba kondygnacji wynosiła 5 (dla zabudowy niskiej) i 11 (dla zabudowy wysokiej).

Szybka budowa osiedli była możliwa dzięki użyciu gotowych prefabrykatów powstających m.in. w Fabryce Domów przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu. Dzięki gotowym elementom budowlańcy składali mieszkania 1-6-pokojowe.

W ramach WWP powstały osiedla, m.in.: Popowice, Kozanów, Gaj, Różanka, Muchobór Mały we Wrocławiu, a także Przylesie w Lubiniu, oś. Mikołaja Kopernika w Legnicy, Podzamcze w Wałbrzychu czy Zabobrze w Jeleniej Górze.

Nie na 50, a na 100 lat!

Jak wynika z raportu sporządzonego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w 2019 roku, bloki mogą być bezpiecznie użytkowane znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano (50-70 lat).

- Ich trwałość powinna wynieść co najmniej 100 lat, ale trzeba pamiętać o sprawdzaniu najsłabszych ogniw. W przypadku bloków budowanych w technologii trójwarstwowej newralgicznym punktem są zewnętrzne płyty, a w zasadzie ich mocowanie. Należy je sprawdzić i ewentualnie wzmocnić – tłumaczy inspektor inspektor nadzoru budowlanego z Poznania, Paweł Łukaszewski

Bloki z wielkiej płyty były w PRL niezwykle popularnym i tanim sposobem na kryzys mieszkaniowy. Według specjalistów ich żywotność określa się nawet na 100 lat. Jak budowano je w Polsce? Zobacz archiwalne zdjęcia!Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na telefonie >>>>

Tak budowano w PRL bloki z wielkiej płyty. Mieszkamy w nich ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska