Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądać muzeum Śląska Wrocław [WIZUALIZACJE, SZCZEGÓŁY]

Jakub Guder
Jakub Guder
Okrągła salka z kulistymi ekranami. Pośrodku makieta Stadionu Wrocław. Wokół niej krzesełka z Oporowskiej, ze Stadionu Olimpijskiego i ze Stadionu Wrocław.WAŻNE! Do kolejnych zdjęć przejdziesz za pomocą strzałek obok lub gestów na Twoim telefonie.
Okrągła salka z kulistymi ekranami. Pośrodku makieta Stadionu Wrocław. Wokół niej krzesełka z Oporowskiej, ze Stadionu Olimpijskiego i ze Stadionu Wrocław.WAŻNE! Do kolejnych zdjęć przejdziesz za pomocą strzałek obok lub gestów na Twoim telefonie. mat. prasowe
Na Stadionie Wrocław powstanie muzeum Śląska Wrocław. W czwartek oficjalnie ogłosili to prezydent miasta Jacek Sutryk, prezes stadionowej spółki Marcin Przychodny oraz prezes Śląska Wrocław Piotr Waśniewski. Najszybszy możliwy termin zakończenia projektu to 18 miesięcy.

Muzeum Śląska Wrocław powstanie w pomieszczeniu, które znajduje się pod trybuną C, od ul. Królewieckiej. To przestrzeń o nieregularnym kształcie, która ma 270m kwadratowych. Dziś jest niezagospodarowana. Można powiedzieć, że ma "stan deweloperski". Jest to jedno z ostatnich nieużywanych miejsc na stadionie. Naprzeciwko muzeum, niejako w lustrzanym lokalu o takiej samej powierzchni, zaplanowano sportowy pub. Rozdzielać je będzie hol z czymś, co można roboczo nazwać portiernią.

Tak będzie wyglądać muzeum Śląska [WIZUALIZACJE]

Okrągła salka z kulistymi ekranami. Pośrodku makieta Stadionu Wrocław. Wokół niej krzesełka z Oporowskiej, ze Stadionu Olimpijskiego i ze Stadionu Wrocław.WAŻNE! Do kolejnych zdjęć przejdziesz za pomocą strzałek obok lub gestów na Twoim telefonie.

Tak będzie wyglądać muzeum Śląska Wrocław [WIZUALIZACJE, SZCZEGÓŁY]

Cały projekt zaczął się kilka miesięcy temu, na przełomie lutego i marca. Powołano wówczas specjalną grupę roboczą, której celem było określenie, w czyim posiadaniu są najcenniejsze pamiątki klubowe i w jaki sposób można je pozyskać dla muzeum. W tej grupie znaleźli się przedstawiciele spółki Stadion Wrocław, przedstawiciele klubu, kibiców, a także osób zajmujących się historią, m.in. rzecznik stadionu Kacper Cecota, szef stowarzyszenia Wielki Śląsk Przemysław Piwowarczyk czy Krzysztof Mielczarek, historyk, pasjonat historii WKS-u.

Okazało się, że właściwie wszystkie eksponaty uda się pozyskać za darmo. Dużo swoich pamiątek zostawił na przykład Tadeusz Pawłowski, gdy ostatnio przenosił się do Austrii.

Następnie powierzono opracowanie koncepcji fachowcom. To osoby, które zajmowały się m.in. nowoczesnym i multimedialnym Muzeum Emigracji w Gdyni. Tak powstały wizualizacje.

Co do pubu lub bardziej restauracji - ma to być pub sportowy, a nie pub Śląska Wrocław. To znaczy pojawią elementy nawiązujące do klubu, ale raczej brakować będzie na przykład herbu. To ma być bowiem miejsce czynne nie tylko w dniu meczowym, ale na co dzień. - Miejsce spotkań, ale też debat - mówił Marcin Przychodny. Oprócz stolików, telewizorów, ekranów, długiego baru, które zajmą 2/3 miejsce, powstanie też minitrybuna ustawiona przed dużym ekranem, na której będzie można oglądać mecze.

Ekspozycja w muzeum podzielona zostanie na poszczególny etapy historii Śląska. Od powstania, poprzez pierwszy awans do ekstraklasy (właściwie - I ligi), potem największe sukcesy lat 70-tych i 80-tych. Następnie chude lata i spadek do III ligi, aż po mistrzostwo z 2012 roku. Będzie też miejsce na występy WKS-u w europejskich pucharach. Wydzielona zostanie niewielka, okrągła salka z kulistym ekranem dookoła, w której centralnym punkcie znajdzie się makieta Stadionu Wrocław, a także wysuwane makiety dwóch pozostałych stadionów, na których grał Śląsk: Oporowskiej i Stadionu Olimpijskiego. Dookoła makiet staną oryginalne krzesełka z tych obiektów. W honorowym miejscu ma stanąć puchar za mistrzostwo Polski 2012. Będzie też sekcja poświęcona kibicom. To będzie płatna część muzeum, lecz to nie koniec.

Po wyjściu z ostatniej sali skręcimy w lewo, by wyjść bezpośrednio pod trybunę C, skąd można dostać się już prosto na swoje miejsce, żeby oglądać mecz. I właśnie ta przestrzeń - dostępna dla wszystkich kibiców "meczowych" - ma być dodatkowym atutem. To jeszcze kilkaset metrów kwadratowych, które zajmą kolejne eksponaty. Będą mogli je oglądać ci kibice, którzy kupią bilet na spotkanie WKS-u.

W muzeum znajdzie się też miejsce na fragment historii innych sekcji Śląska Wrocław. Przewidziano je zarówno w "biletowanej" części, jak i w tej ogólnodostępnej pod trybuną C.

Muzeum Śląska Wrocław ma zarządzać Stadion Wrocław. Restauracją - być może także stadion, ale rozważana jest również koncepcja ogłoszenia konkursu na najemcę tego miejsca.

Na razie nie wiadomo, ile to wszystko będzie kosztować. Ani prezydent Jacek Sutryk, ani władze spółki Stadion Wrocław nie chcą ujawniać kwot, aby nie ułatwiać zadania kontrahentom przed ogłoszeniem przetargu. Jak powiedział Jacek Sutryk inwestycja ma zostać sfinansowana z budżetu stadionu i budżetu miasta.

Skąd stadion ma na to pieniądze? Otóż - jak się dowiedzieliśmy - z uwagi na niskie stopy procentowe, niższe są koszty obsługi długu stadionu, który zaciągnięty został jeszcze na jego budowę.

WAGs Śląska Wrocław, czyli żony i dziewczyny piłkarzy WKS-u. Jak wyglądają? Sprawdziliśmy to dla Was. Wiemy, kim są także partnerki nowych zawodników Śląska, którzy przyszli do klubu latem 2021 roku. Sami zobaczcie!WAŻNE! Do kolejnych zdjęć można przejść za pomocą strzałek obok lub gestów na telefonie.

Nowe WAG's Śląska Wrocław - żony i dziewczyny piłkarzy WKS-u [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska