Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tabliczki w alfabecie Braille’a w szpitalu przy ul. Fieldorfa. Mają pomóc niewidomym pacjentom trafić do odpowiedniego specjalisty

Monika Fajge
Monika Fajge
Tabliczki dla niewidomych zostały umieszczone na wysokości klamki.
Tabliczki dla niewidomych zostały umieszczone na wysokości klamki. Magdalena Pasiewicz
W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka pojawiło się 100 tabliczek z oznaczeniami w alfabecie Braille'a. Zostały zamontowane na drzwiach do poradni specjalistycznych. W ten sposób placówka wychodzi naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących.

Tabliczki w szpitalu im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa pojawiły się w czerwcu. Jest ich aż 100. Większość zawisła na drzwiach poradni specjalistycznych na parterze szpitala. Zostały umieszczone na wysokości klamki tak, aby niewidomi pacjenci mogli łatwo sprawdzić, pod którym gabinetem się znajdują.

– Według badań właśnie taka lokacja tabliczek, na wysokości klamki, w znacznym stopniu pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym – mówi Agnieszka Czajkowska-Masternak, odpowiedzialna w szpitalu za kontakty z mediami.

Tabliczki wykonała i dostarczyła fundacja „Prowadnica”, która działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Do szpitala trafiły w ramach konkursu “Właściwe Drzwi".

“Wiedza o tym, przed jakimi drzwiami stoisz, wydaje się trywialna. Wystarczy zerknąć na numer i opis pomieszczenia. Niewidomi niestety nie mogą tego zrobić. Dlatego, korzystając z druku 3D, drukujemy eksperymentalne tabliczki w alfabecie Braille'a. (…) Nieopisane drzwi czy tajemnicze przyciski przestaną być przeszkodą, a każdy niewidomy będzie już wiedział, dokąd idzie” – czytamy na stronie Fundacji.

To powód, dla którego szpital zdecydował się na współpracę z fundacją "Prowadnica".

– Żeby ułatwić naszym pacjentom z niepełnosprawnościami poruszanie się po szpitalu i poradniach specjalistycznych – wyjaśnia Agnieszka Czajkowska-Masternak.

Inicjatywę popiera Zbigniew Skulski, wiceprezes Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Dolnośląskiego.

– Zastanawiam się tylko, czy takie tabliczki nie powinny pojawić się obok drzwi do gabinetu, na ścianie, czy taka lokalizacja nie byłaby lepsza – mówi i zaraz potem dodaje. - Każda inicjatywa, która ułatwia funkcjonowanie osobom niewidomym i niedowidzącym jest cenna.

– Mój tata jest osobą niewidomą, jest też bardzo samodzielny. Radzi sobie świetnie, mimo że otoczenie nie zawsze jest “przyjazne”. Tabliczki z informacjami w alfabecie Braille’a coraz częściej pojawiają się w muzeach, skansenach i innych ośrodkach kultury, dlaczego miałoby ich nie być w ośrodkach zdrowia. Samodzielne poruszanie się to dla osób niewidomych duże wyzwanie. Dlatego takie tabliczki to dobry pomysł – uważa pani Wiktoria, nasza czytelniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska