Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica Maksa Borna znów we Wrocławiu

BO
Tablica Maksa Borna we Wrocławiu - uroczystość odsłonięcia
Tablica Maksa Borna we Wrocławiu - uroczystość odsłonięcia Materiały prasowe
Wczoraj po trzech latach ponownie powieszono tablicę upamiętniającą noblistę z dziedziny fizyki - Maksa Borna. Tablica ozdabia ścianę kamienicy przy placu Wolności.

Wrocławscy profesorzy odsłonili wczoraj tablicę z płaskorzeźbą przedstawiającą Maksa Borna. Ten wybitny twórcy mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla, przez lata związanym ze stolicą Dolnego Śląska. Tablica wisi na kamienicy przy placu Wolności 4, gdzie mieszkał naukowiec. Jej odsłonięcie przygotowano z okazji 44. Zjazdu Fizyków Polskich.

Tablica, dzieło wrocławskiego artysty, prof. Macieja Albrzykowskiego, zawisła na ścianie budynku Max Born Forum już w 2002 r., ale trzy lata temu musiała zostać zdjęta na czas jego remontu. Ponownie odsłonili ją rektor Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. Adam Jezierski i dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego - prof. Tadeusza Lutego.

- Ktoś może zapytać, dlaczego aż tak zależy nam na uczczeniu pamięci naukowca, który urodził się we Wrocławiu 135 lat temu. Jego odkrycia to po prostu naukowe dziedzictwo ludzkości i mamy obowiązek o nim pamiętać – mówił prof. Adam Jezierski. - Max Born zasłynął jako współtwórca mechaniki kwantowej i głośny był jego wieloletni spór z Albertem Einsteinem na temat naukowej interpretacji probabilistycznej. Historia przyznała rację Bornowi, co widać we wszelkich osiągnięciach współczesnej techniki, jak telewizory, lasery i telefony komórkowe – podkreślił, dodając, że w archiwum Uniwersytetu zachował się nawet indeks Borna.

- Jestem dumny, że budynek udało się odrestaurować i architektonicznie dopieścić. W 2002 roku płaskorzeźbę po raz pierwszy odsłonił tu profesor Gustav Born, syn bohatera naszego spotkania. Punktem honoru było dla mnie jak najszybsze jej powieszenie po zakończonym remoncie – zaznaczył z kolei dr Mariusz Jaworski, właściciel kamienicy i pierwszy fundator stypendium im. Maksa Borna.

Prof. Tadeusz Luty dodał, że to część szerokiego planu pielęgnowania miejsc, które mają dla miasta szczególne naukowe znaczenie.

Max Born urodził się 11 grudnia 1882 r. we Wrocławiu. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, zajmował się naukowo matematyką i fizyką. Później kontynuował swoje badania m.in. w Getyndze i Chicago. W 1954 r. został wyróżniony Nagrodą Nobla za badania w dziedzinie mechaniki kwantowej, szczególnie za interpretację funkcji falowej. Pracował również z Robertem Oppenheimerem, twórcą bomby atomowej. Umarł 5 stycznia 1970 r. w Getyndze i tam został pochowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska