Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja rowerowa na Dolnym Śląsku

RED.
Schemat ścieżek
Schemat ścieżek Materiały Prasowe
Szykuje się rewolucja rowerowa na Dolnym Śląsku. Do 2023 roku na Dolnym Śląsku ma powstać Dolnośląska Autostrada Rowerowa licząca ok. 150 km. Jej budowa pozostanie w gestii gmin, ale samorząd województwa przeznaczy na dofinansowanie takich projektów ponad 60 mln złotych.

Do 2023 roku na Dolnym Śląsku ma powstać Dolnośląska Autostrada Rowerowa licząca ok. 150 km. Jej budowa pozostanie w gestii gmin, ale samorząd województwa przeznaczy na dofinansowanie takich projektów ponad 60 mln złotych.

Pieniądze te pochodzić będą z budżetu regionu i środków unijnych. Największym obecnie placem budowy dróg rowerowych jest Dolina Baryczy.

To wspólne przedsięwzięcie sześciu gmin: Prusice, Trzebnica, Oborniki Śląskie, Wołów, Żmigród oraz Wisznia Mała. Trasa ma przebiegać przede wszystkim wzdłuż trasy kolei wąskotorowej, która do lat dziewięćdziesiątych łączyła Wrocław ze Żmigrodem i Miliczem.

− Inwestycja ta będzie częścią większego projektu - liczącej w sumie 150 km Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. W momencie powstania będzie to najdłuższa droga rowerowa w województwie - zaznacza Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

− Prace nad budową Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, która połączy Wrocław z Doliną Baryczy idą pełną parą. Jeszcze w tym roku gotowych będzie ok. 50 km rowerostrady - podsumowuje lider projektu Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice.

Docelowo na Dolnym Śląsku ma powstać szeroka i funkcjonalna sieć ścieżek rowerowych. Trasy będą łączyć ciekawe pod względem turystycznym miejscowości i atrakcje turystyczne. Na tym jednak nie koniec.

Dzięki unijnym pieniądzom w Kotlinie Kłodzkiej realizowany jest projekt „Singletrack Glacensis”, w ramach którego zostanie zbudowanych 133 km tras rowerowych. W projekcie oprócz gminy Bardo uczestniczą gminy: Kłodzko, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Złoty Stok. Całkowita wartość projektu to ponad 6 mln zł.

Ziemia Kłodzka bez wątpienia stanie się rajem dla rowerzystów, a gotowymi trasami będzie można przejechać się jeszcze w tym roku! Innym przykładem drogi rowerowej, która powstanie w naszym regionie to 44- kilometrowa trasa w gminie i mieście Oława.

− Ścieżki budowane są zgodnie z najlepszymi standardami - z bezpieczną nawierzchnią, miejscami postojowymi i do odpoczynku - zapewnia wicemarszałek Iwona Krawczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska