Nie tylko właściciele psów i kotów stracą na podwyżce podatku VAT na leki weterynaryjne. Zmiana ta może dotknąć wszystkich, oprócz nieposiadających zwierząt wegan. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakłada, że VAT na leki weterynaryjne ma wzrosnąć z 8 do 23 procent. Podniesie to koszty utrzymania zwierząt w domach, schroniskach, ogrodach zoologicznych, przytuliskach, a także produkcji mięsa i nabiału.

Wzrost cen leków weterynaryjnych uderzy także w Skarb Państwa. To na Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej spoczywa obowiązek szczepień przeciw wściekliźnie lisów oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, 15 milionów polskich właścicieli psów i kotów więcej zapłaci nie tylko za szczepienia swoich pupili, ale też za regularnie kupowane środki przeciwpasożytnicze, które już teraz są bardzo drogie.

Sprawdź: Wół niewiele niższy od Michaela Jordana!

Opiekunowie zwierząt przyznają, że często radzą sobie w ten sposób, że zamiast leku weterynaryjnego kupują w aptekach preparaty przeznaczone dla ludzi z tą samą substancją czynną, której potrzebuje zwierzę.

Obrońcy praw zwierząt obawiają się, że nowa stawka VAT sprawi, że jeszcze więcej zwierząt będzie porzucanych, bo ich właścicieli nie będzie stać na leczenie.

Zobacz także:

Jak się wyciszyć i uspokoić? Agnieszka Cegielska i lecznicze rośliny:

Źródło: Dzień Dobry TVN