Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybsze wykrywanie i leczenie nowotworów. Urząd marszałkowski podsumował pierwszy rok działania sieci onkologicznej

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pawel Relikowski / Polska Press
Pilotażowy program diagnozowania i leczenia nowotworów złośliwych jest realizowany na Dolnym Śląsku od lutego 2019 r. W podsumowaniu tego roku urzędnicy i lekarze omówili efekty prowadzenia programu. Okazuje się, że w tym czasie można było skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenie raka jelita grubego do maksymalnie 6 tygodni. Wcześniej oczekiwanie na diagnozę trwało nawet 5 miesięcy.

Skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę i leczenie nowotworów to najbardziej widoczny efekt pierwszego roku działania sieci onkologicznej. Krajowa sieć onkologiczna to na razie pilotaż prowadzony od lutego 2019 r. w dwóch województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim.

- Szpitale na Dolnym Śląsku, które zajmują się pilotażem, które leczą pacjentów, to jest 85 procent wszystkich szpitali. To nie tylko Dolnośląskie Centrum Onkologii i Wrocław, ale również we wszystkich subregionach mamy oddziały onkologiczne i szpitale, które w tym programie uczestniczą. W Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Legnicy i we Wrocławiu. W sumie 15 placówek bierze udział w pilotażu. Ich organami założycielskimi jest nie tylko samorząd województwa, ale i samorządy powiatowe i szpitale niepubliczne – mówił marszałek dolnośląski Cezary Przybylski podczas podsumowania roku pilotażu, które odbyło się w piątek, 28 lutego.

Dla pacjentów najważniejsze jest to, że znacząco przyspieszono etap diagnozowania i skierowania na leczenie. Uruchomiona została także infolinia, która rzeczywiście działa. Każdy pacjent trafia pod opiekę koordynatora, dzięki czemu nie musi wydeptywać ścieżek do specjalistów i poradni sam, tylko jest fachowo prowadzony przez kolejne etapy leczenia.

- W wielu obszarach te schematy i procedury zostały wypracowane. Skala tego pilotażu, obecnie jest to 5000 pacjentów, daje nam duże narzędzia do podejmowania dalszych decyzji. Z tego wypływają konkretne wnioski, co robić dalej – tłumaczył wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Pilotaż skupia się na wypracowaniu skutecznych procedur pozwalających leczyć pięć typów nowotworów złośliwych: jajnika, piersi, płuc, gruczołu krokowego i jelita grubego: - Okazało się, że pacjenci z nowotworami jelita grubego trafiają do szpitali w dość mocno zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Jest to dla nas wskazówka, żeby skupić się w najbliższym czasie na profilaktyce jelita grubego – informował Krzyżanowski.

Prowadzenie pilotażu pozwala także zdiagnozować samą służbę zdrowia. Okazało się, że przeżywalność w przypadku raka jelita grubego w ciągu 5 lat od diagnozy jest w Dolnośląskim Centrum Onkologii o 27 procent wyższa niż w innych szpitalach: - Ponad jedna czwarta pacjentów niepotrzebnie w pierwszych 5 latach od operacji umierała – mówił jeden z lekarzy. Dzięki ujednoliceniu procedur czas diagnozowania tego nowotworu został skrócony z 5 miesięcy do jednego. W ciągu kolejnych 2 tygodni pacjent jest już przyjmowany do leczenia.

Urzędnicy i lekarze obecni na konferencji podkreślali, że każdy pacjent, bez względu na to czy mieszka w dużym mieście, czy w odległej wsi musi mieć taki sam dostęp do terapii.

Celem pilotaży prowadzonych na Dolnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim jest sprawdzenie skuteczności nowych rozwiązań i wprowadzenie ich w reszcie kraju.

Krajową sieć onkologiczną mają tworzyć każdorazowo wojewódzki ośrodek koordynujący i ściśle z nim współpracujące szpitale oraz uniwersyteckie ośrodki kliniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska