Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybko zareagujesz, pokonasz

Agata Grzelińska
Od lewej: Krzysztof Krutin, Tomasz Wilgucki i Jan Czuba, nie czekali. Walczą z rakiem krtani w szpitalu przy ul. Borowskiej
Od lewej: Krzysztof Krutin, Tomasz Wilgucki i Jan Czuba, nie czekali. Walczą z rakiem krtani w szpitalu przy ul. Borowskiej Agata Grzelińska
Rak krtani czy jamy ustnej jest wyleczalny, o ile zostanie szybko wykryty. Nie lekceważ długo trwającej chrypki czy drobnych ranek na języku.

Jan Czuba przyznaje, że był palaczem długie lata. Rzucał nałóg kilkakrotnie i wracał do niego. Dwa miesiące temu odstawił papierosy na dobre. Poszło mu łatwo, bo solidnie się przestraszył. Czym?

– Splunąłem i zobaczyłem w ślinie krew. Nie czekałem. Od razu poszedłem do lekarza rodzinnego. Dostałem skierowanie do pulmonologa i laryngologa – opowiada pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Płuca mam zadymione, ale to nie tam jest problem. Laryngolog skierował mnie na endoskopię i po niej trafiłem tutaj do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

U pana Jana wykryto drobne zmiany w krtani.

– Bardzo dobrze, że pan nie czekał, tylko od razu zareagował i zgłosił się do lekarza – mówi prof. Tomasz Kręcicki, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK i dodaje: – Nowotwory głowy i szyi są chorobami, które się leczy, a rak krtani wcześnie wykryty jest wyleczalny w 96 procentach, a w wyniku leczenia komfort życia pacjenta się nie pogarsza. Niestety, wciąż wielu pacjentów, około 60 procent zgłasza się z mocno zaawansowaną chorobą.

Okazją do zachęcania ludzi do badań pod kątem nowotworów jest trwający właśnie Czwarty Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Zbyt późne zgłaszanie się do lekarza z już zaawansowanym rakiem krtani czy jamy ustnej to nie jest tylko problem polski. Dlaczego? Prof. Hanna Gerber, która kieruje Kliniką Chirurgii Szczękowo-twarzowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej tłumaczy, że zarówno w Polsce, jak i w Europie pacjenci nie rozpoznają przednowotworowych objawów. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę?

– Na zmiany koloru błony śluzowej, białe lub czerwone nieścieralne plamy w obrębie jamy ustnej, bolące i niegojące się owrzodzenia i guzki, trudności z żuciem i połykaniem pokarmów lub mówieniem powinny być sygnałem alarmowym – mówi prof. Gerber.

Prof. Kręcicki, olotaryngolog dodaje, że objawami raka krtani mogą być także zatkanie jednego ucha czy trudności w oddychaniu przez nos. Lekarze dodają też, że nie wolno lekceważyć chrypki, zwłaszcza gdy jest się palaczem i gry chrypka utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie.

Rak krtani to choroba, na którą znacznie częściej chorują mężczyźni. Najbardziej narażeni są nałogowi palacze i osoby nadużywające alkoholu. Ryzyko zachorowania na raka rośnie z wiekiem, jednak w ostatnich latach pojawiła się nowa grupa chorych, głównie ludzi młodych.

– Nowym czynnikiem raka głowy i szyi jest wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), który przenosi się na drodze seksualnej – tłumaczy otolaryngolog dr hab. Tomasz Zatoński. – Rak spowodowany wirusem HPV atakuje krtań, gardło, nos i dotyka ludzi młodych, aktywnych, żyjących szybko i mających wielu partnerów seksualnych.

Dr Zatoński przyznaje, że o tym aspekcie zaczęło być głośno, gdy o swojej chorobie opowiedzieli aktor Michael Douglas i Bruce Dickinson, wokalista Iron Maiden, którzy otwarcie mówili, że zarazili się wirusem HPV przez seks oralny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska