Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają chętnego do sprzątania kup nietoperzy. Wymagane studia

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Wideo
od 16 lat
Poszukiwany wyspecjalizowany sprzątacz. Miejsce do posprzątania to wieża i strych zabytkowego kościoła św. Mikołaja Biskupa we Wleniu. Sprzęt jakiego wykonawca może użyć, to spory odkurzacz wyposażony w 25-metrową rurę. Co jest do posprzątania? Guano, czyli odchody będących pod ścisłą ochroną nietoperzy – nocków dużych.

W kościele znajduje się największa w Polsce kolonia rozrodcza nocków licząca 2000 osobników. Nietoperze od około 20 lat znajdują pod czujnym okiem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Żeby móc posprzątać nietoperze guano, trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim nic nie może się odbyć bez chiropterologa, czyli badacza nietoperzy. Musi to być osoba najlepiej z wyższym wykształceniem kierunkowym, ewentualnie z wykształceniem średnim i dużym doświadczeniem w działalności związanej z ochroną środowiska i obszarami chronionymi. Ten ekspert będzie nadzorował każdy etap prowadzonych prac. A prace będzie można prowadzić odkurzaczem przemysłowym, którego rura zasysająca będzie wprowadzona do szczytu wieży od zewnątrz. Dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu ważne jest też doświadczenie wykonawcy. Musi udokumentować wykonanie co najmniej trzech akcji sprzątania guana nietoperzy w ostatnich trzech latach, w tym przynajmniej jedną z użyciem odkurzacza przemysłowego.
Wykonawcy mogą składać oferty do 6 listopada, a na posprzątanie będą mieli czas do końca miesiąca.

Czytaj dalej:Samosąd zamiast reakcji służb. Mężczyzna zaczepiający kobiety pobity

Z prowadzonych prac powstanie sprawozdanie. Znajdą się w nim opisy wykonanych czynności, informacje o zastosowanych środkach ostrożności oraz przybliżonej liczbie nietoperzy. W raporcie będzie też dokumentacja fotograficzna prezentująca przebieg działań oraz strych i wieżę, a dokładniej specjalne platformy przygotowane dla nietoperzy, przed i po sprzątaniu.

Zgodę na prace każdorazowo wydaje proboszcz parafii ks. Krzysztof Madeja. Z nim też wykonawcy ustalają harmonogram robót: - Prosiłem, żeby przy okazji kolejnego sprzątania był zrobiony także przegląd i może konserwacja tej platformy nietoperzy – cieszy się ksiądz Krzysztof Madeja, proboszcz parafii we Wleniu. Duchowny zaznacza, że ani bytowanie nietoperzy na strychu, ani sprzątanie po nich nie jest w żaden sposób uciążliwe dla funkcjonowania kościoła. Te tajemnicze ssaki są natomiast magnesem, który do Wlenia przyciąga grupki obserwatorów: pasjonaci rozlokowani w pobliżu świątyni obserwują wloty i wyloty nocków.

Guano nietoperzy jest cenionym i drogim nawozem ogrodniczym. O przeznaczeniu tego zebranego we Wleniu zadecyduje proboszcz. Ksiądz może wskazać, że guanem ma zająć się wykonawca, który w takim przypadku zagospodaruje je we własnym zakresie, z tym zastrzeżeniem, że nie będzie mu wolno go sprzedawać.

Podobne akcje sprzątania odchodów nocków odbywały się także w poprzednich latach, z przerwą w roku 2018.

Czytaj dalej:Emerytka nie tylko odzyskała zgubioną torebkę. Znalazca wyremontował jej mieszkanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska