18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Głogowie ma być spółką. Czy to początek prywatyzacji?

Kacper Chudzik
Piotr Krzyżanowski
Już tylko kilka kroków dzieli Zakład Opieki Zdrowotnej w Głogowie od przekształcenia się w spółkę. Powiat decyduje się na ten krok, by uratować placówkę przed bankructwem - dług wynosi 46 mln zł. Aby odciążyć nową spółkę, starostwo przejmie na siebie część długów ZOZ-u, powstałych m.in w wyniku nadwykonań, wzrostu płac i niskich kontraktów z NFZ.

Część kwoty powiat spłaci dzięki rządowej dotacji. Brakujące pieniądze zdobędzie, emitując obligacje na kwotę 15 mln zł. - Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu podpiszemy akt przekształcenia szpitala w spółkę - mówi starosta Rafael Rokaszewicz.

Niektórzy głogowianie obawiają się, że przekształcenie może być wstępem do prywatyzacji szpitala. - Dużo słyszy się o problemach po prywatyzacji. A co, jeśli zamknięte zostaną oddziały przynoszące mniejsze zyski? - zastanawia się Ewa Cysarz.

Powiat zapewnia, że o prywatyzacji nie może być mowy. 100 procent udziałów w spółce należeć będzie do starostwa. Niektórych jednak to nie przekonuje. Jako przykład podają szpital w Górze, który został skomercjalizowany wcześniej, a jego akcje także należały do starostwa górowskiego. Powiat musi jednak spłacić długi. W Górze pieniądze zamierzają zdobyć, sprzedając akcje szpitala. - A co, jeśli w Głogowie też tak będzie? - pyta Ewa Cysarz.

Radny opozycji Ireneusz Przybylski zastanawia się, jaki los czeka pracowników szpitala. - Wciąż są niewiadome. Czy po przekształceniu będą mieli zmieniane umowy? Czy pracownicy na tym stracą? - pyta.

Powiat zapewnia, że współpracuje ze związkami zawodowymi. Spółka przejmie wszystkie prawa i obowiązki ZOZ-u: wśród nich są także umowy pracownicze (491 etatów). Szpital leczy pacjentów z terenu całego powiatu głogowskiego i części polkowickiego. W sumie jego zasięg obejmuje ponad 100 tysięcy mieszkańców. Trwa w nim budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ma on ruszyć jesienią.

Samorządy coraz częściej decydują się na przekształcanie szpitali w spółki. Robią to nie tylko powiaty, tak jak w Lubinie, Dzierżonowie czy Jaworze, ale i województwo. - Samorząd województwa dolnośląskiego pełni obecnie funkcję podmiotu tworzącego dla 26 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - mówi Zofia Przygoda z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. - Jednoosobowo lub jako większościowy udziałowiec uczestniczy w sześciu spółkach prawa handlowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska