Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu przyjmie pierwszych pacjentów

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu rozpoczyna przyjmowanie pacjentów
Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu rozpoczyna przyjmowanie pacjentów Tomasz Hołod / Polska Press
Po decyzji wojewody dolnośląskiego do hal przy Rakietowej trafi na początek blisko 100 chorych. Sprawdziliśmy, czy szpital jest przygotowany na ich przyjęcie.

W środę (4 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z gwałtownym przyrostem zarażonych wirusem SARS-CoV-9 (tzw. trzecią falą) szpitale tymczasowe zostaną uruchomione w 9 województwach, także ten we Wrocławiu. Na wniosek wojewody Jarosława Obremskiego placówka ma ruszyć we wtorek. Będzie nią zarządzał Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Na początek 95 łóżek

Jak potwierdziła Monika Kowalska rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu, pierwszych 95 łóżek w szpitalu tymczasowym przy Rakietowej, który do tej pory stoi pusty, zostanie oddanych do użytku we wtorek (9 marca).

"Pacjenci chorzy na COVID-19, będą pod opieką personelu medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który został wytypowany do prowadzenia placówki" – powiedziała Monika Kowalska.

Na początek do hal przy Rakietowej mają trafić tak zwani pacjenci tlenowi, niewymagający podłączenia do respiratorów.
Dyrektor szpitala przy Borowskiej apeluje o zgłaszanie się do pracy przy Rakietowej

"Jesteśmy gotowi - zapewnia dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Już jesienią, gdy zostaliśmy wytypowani na operatora szpitala tymczasowego, wiedzieliśmy, że będziemy mieli 72 godziny na rozpoczęcie działalności, od chwili wydania decyzji w tej sprawie. Opracowaliśmy więc wszystkie procedury niezbędne w tej placówce".

W pierwszej kolejności w szpitalu przy ul. Rakietowej zostanie uruchomionych 95 łóżek internistycznych.

"Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, będziemy otwierać kolejne moduły" - wyjaśnia dr Piotr Pobrotyn.

Docelowo w placówka ma dysponować 400 miejscami. Jest w niej także sala zabiegowa oraz pracownia tomografii komputerowej.

Opiekę nad chorymi będzie sprawował personel medyczny oddelegowany z USK, który ma już doświadczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19 - nawet tych najciężej chorych, którzy wymagali pomocy specjalistów z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

"Dysponujemy także listą osób, które zgłosiły się w ramach pierwszej rekrutacji personelu szpitala tymczasowego. Bardzo chętnie skorzystamy z ich wsparcia, natomiast, jeśli ktoś jeszcze chciałby nawiązać z nami współpracę, prosimy o kontakt, bo na chwilę obecną nikt niestety nie wie, jaką skalę osiągnie epidemia w najbliższych tygodniach" - dodaje dr Piotr Pobrotyn.

Szpital przy Rakietowej najdroższy. Do tej pory stał pusty

Decyzję o budowie szpitali tymczasowych rząd podjął w połowie października, gdy do Polski dotarła tzw. druga fala wirusa SARS-CoV-2. Obowiązek ich utworzenia spoczął na wojewodach. Szpital tymczasowy dla pacjentów z Dolnego Śląska powstał w Centrum Konferencyjnym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu, a pierwsza część hali ok 100 łóżkami była gotowa na początku grudnia.

Przypomnijmy, że wrocławski szpital przy Rakietowej kosztował najwięcej spośród wszystkich 19 tymczasowych szpitali (nie licząc tego na Stadionie Narodowym w Warszawie). Na jego wybudowanie wydano przeszło 75 milionów zł. To o 20 milionów więcej niż na drugi w zestawieniu szpital katowicki, który kosztował 55 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska