Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpile Satyrykonu dla Peszek i Raczkowskiego

Edyta Golisz
Rafał Bryndal, Maria Peszek i Marek Raczkowski
Rafał Bryndal, Maria Peszek i Marek Raczkowski materiały prasowe
Rozdanie Szpil – nagród Satyrykonu – odbyło się w piątek wieczorem w warszawskiej Galerii Łowicka. Maria Peszek, nagrodzona za to, że „mówi o tym, co widzi, słyszy i czuje, nie bawiąc się w narkozy i znieczulenia”, odbierając Szpilę z rąk Rafała Bryndala, na nogach miała wysokie szpilki.

– Moja płyta „Jezus Maria Peszek” otrzymała bardzo wiele nominacji do różnych nagród. Ale samą nagrodę tylko jedną: Szpilę Satyrykonu. Ogromnie cieszy mnie to cieszy! Dziękuję z całego serca – powiedziała.
Rysownik Marek Raczkowski, także tegoroczny laureat prestiżowej nagrody, którą Satyrykon honoruje niezwykłe Osobowości, odebrał Szpilę w towarzystwie córki i wnuczki. Raczkowski po wielu latach przestał rysować w „Przekroju”, bo tytuł został sprzedany. – Super, naprawdę się cieszę z tej nagrody! – powiedział artysta.

Laureaci spontanicznie zamienili się Szpilami. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę wręczyć te wyjątkowe nagrody – mówił Rafał Bryndal, jeden z członków Kapituły Szpil Satyrykonu, znany dziennikarz i satyryk.
– To była naprawdę udana uroczystość! Był śmiech i chwile wzruszeń. Do Galerii Łowicka przyszło wielu gości i artyści związani z Satyrykonem, który jest naszą dumą – stwierdzili Grzegorz Szczepaniak i Marcin Andrzejewski, szefowie Legnickiego Centrum Kultury, które organizuje Satyrykon już po raz 36. Festiwal w 1977 roku zainicjowali Andrzej Tomiałojć i Robert Szecówka. Rok później stał się ogólnopolską, konkursową wystawą rysunku satyrycznego. Dziś Międzynarodowa Wystawa Satyrykon jest prestiżowym konkursem dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografów. Każdego roku na Satyrykon wpływają tysiące prac artystów ze świata, a latem w Legnicy odbywa się wielkie święto satyry, podczas którego otwierana jest pokonkursowa wystawa Satyrykonu, potem wędrująca po świecie. Jednym z jej polskich „przystanków” jest Warszawa.

Szpile przyznano po raz pierwszy w historii imprezy, ale nie ostatni. Satyrykon chce wyróżniać tych, którzy nie poddają się stereotypom i trendom, ale interpretują świat z ironią i dystansem, bez zastanowienia wbijają szpilki w przejawy niestrawnej dulszczyzny. W Kapitule przyznającej Szpile 2012 znaleźli się: Artur Andrus (Radiowa „Trójka”), Rafał Bryndal („Chimera”), Mikołaj Lizut (Roxy.fm), Grzegorz Miecugow (TVN24), Andrzej Pacuła (Piwnica Pod Baranami) i Grzegorz Szczepaniak (LCK).
Kapituła nominowała aż 17 Osobowości, wśród nich: ks. Adama Bonieckiego, aktorkę Joannę Szczepkowską, piłkarza i działacza sportowego Zbigniewa Bońka. Autorem statuetki jest Leszek Michalski, jego brązowa Szpila przypomina but na szpilce i waży prawie półtora kilograma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska