Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły na Dolnym Śląsku otrzymają nowoczesne wyposażenie. To efekt Programu "Laboratoria Przyszłości"

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Nowoczesny sprzęt znajdzie się obowiązkowo na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej w Polsce od 1 września 2022 roku
Nowoczesny sprzęt znajdzie się obowiązkowo na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej w Polsce od 1 września 2022 roku screen Laboratoria Przyszłości - film promocyjny
Zakończony został nabór wniosków na realizację Programu "Laboratoria Przyszłości", dzięki któremu szkoły na Dolnym Śląsku mogą zakupić nowoczesne wyposażenie do swoich placówek. O tym, jaki sprzęt znajdzie się w szkołach, ile wynosi dofinansowanie i kogo dotyczy program - przeczytasz poniżej.

Program "Laboratoria Przyszłości" jest rządową inicjatywą finansowaną z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 realizującą jeden z postulatów "Polskiego Ładu". Program jest skierowany do publicznych szkół podstawowych i prowadzących je samorządów.

W ramach tego przedsięwzięcia 715 szkół podstawowych na terenie Dolnego Śląska otrzymało 67 673 980 zł na zakup wyposażenia. Łącznie ponad 1 mld zł trafi do szkół podstawowych w całym kraju na zakup nowoczesnego wyposażenia, rozwijającego kompetencje przyszłości uczniów.

W ramach programu "Laboratoria Przyszłości" organy prowadzące szkoły mogą otrzymać do:

  • 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów,
  • 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów,
  • 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów,
  • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów.

Dyrektorzy szkół za otrzymane w ramach programu środki mogą kupować sprzęt, który znajduje się w katalogu wyposażenia liczącym 175 pozycji. Każda szkoła znajdzie w nim coś dla siebie - od narzędzi do prac ręcznych, przez drukarki 3D i roboty edukacyjne, po sprzęt do realizacji nagrań audio-wideo.

Nowe wyposażenie trafiając do szkoły podstawowej, będzie dostępne dla uczniów na każdym przedmiocie, a także na zajęciach pozalekcyjnych - np. kółkach zainteresowań. Celem programu jest wsparcie procesu dydaktycznego i uczynienie go bardziej interdyscyplinarnym i innowacyjnym. Dlatego sprzęt ten znajdzie się obowiązkowo na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej w Polsce od 1 września 2022 roku.

Szkoły niepubliczne oraz szkoły publiczne prowadzone przez ministrów, osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż ministrowie będą objęte kolejnymi naborami. Harmonogram programu skonstruowany jest tak, aby każda szkoła miała co najmniej 6 miesięcy na zakupy. Szkoły, które jeszcze nie mogą składać wniosków, mogą wypełnić deklarację zainteresowania, aby dostać automatyczne powiadomienie o otwarciu okienka składania wniosków.

Co ważne, założeniem inicjatywy nie jest nauka zdalna. Sprzęt służący do nauczania na odległość będzie kupowany w ramach innych inicjatyw, przykładowo tych ujętych w Krajowym Planie Odbudowy. Natomiast Laboratoria Przyszłości skupiają się na wyposażeniu, które służy przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, dając szkołom taką możliwość szczególnie podczas nauki stacjonarnej.

Wykaz szkół, których organy prowadzące przystąpiły do programu, jest dostępny na stronie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu: KLIK!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska