Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły i przedszkola to nie jedyne placówki, które szykują się do strajku. Pracę mogą przerwać także domy kultury

Andrzej Zwoliński
Na zdjęciu młodzieżowy dom kultury. Czy pracownicy MDK-ów, podobnie jak nauczyciele, rozpoczną partię szachów z rządem?
Na zdjęciu młodzieżowy dom kultury. Czy pracownicy MDK-ów, podobnie jak nauczyciele, rozpoczną partię szachów z rządem? Aneta Zurek / Polska Press
We Wrocławiu są młodzieżowe domy kultury, w których przeprowadzono już referendum strajkowe, albo zatrudnieni w nich nauczyciele dopiero się do niego szykują. Sprawdź, które mogą przerwać zajęcia z dziećmi.

- U nas większość pracowników opowiedziała się za strajkiem – usłyszeliśmy w Młodzieżowym Domu Kultury Fabryczna z ulicy Zemskiej. W tej obleganej przez dzieci po lekcjach placówce, większość instruktorów zagłosowała za przyłączeniem się do akcji strajkowej, szykowanej na 8 kwietnia przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Jeszcze nie wiem jak nasi instruktorzy zamierzają zaprotestować – usłyszeliśmy od dyrektor MDK-u Agnieszki Rossy. Mogą odmówić powadzenia warsztatów i innych zajęć, ale też tylko ograniczyć się do informowania o swoim proteście. - Nie mamy nic wspólnego z tymi głosowaniami, odbywają się bez związku z naszą akcją – usłyszeliśmy od Mirosławy Chodubskiej, prezes dolnośląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Głosować za lub przeciwko strajkowi dopiero będą pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury Śródmieście z ulicy Stanisława Dubois. - Nastroje są bojowe, to czy zastrajkujemy powinno rozstrzygnąć się do końca tygodnia - usłyszeliśmy od jednego z pracowników. Być może referendum strajkowe odbędzie się także w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z ulicy Hugona Kołłątaja. Jak nas zapewniono, strajku na pewno nie będzie w MDK-u Krzyki przy Powstańców Śląskich czy w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy.

Czego domagają się pracownicy domów kultury?

Zajęcia w MDK -ach najczęściej prowadzą nauczyciele, którzy pracując w szkołach w ten sposób sobie dorabiają, choć zdarzają się też instruktorzy spoza zawodu. Ich postulaty zbieżne są z tym, czego domagają się związkowcy, czyli chodzi o podwyżki. Ich wynagrodzenia wahają się od 2000 do 3000 złotych brutto miesięcznie. Tutaj trzeba podkreślić, że nauczyciele są zatrudniani w domach kultury najczęściej na pół etatu.

Młodzieżowe domy kultury podlegają co prawda wrocławskiemu samorządowi, ale wynagrodzenia mają ustalane na podstawie rozporządzeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tej sytuacji, swoje żądania będą musieli skierować do niego, a nie do resortu oświaty, jak inni nauczyciele. Które domy kultury we Wrocławiu zastrajkują, powinniśmy się dowiedzieć po 1 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska