Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego: Możliwa procedura naruszeniowa

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego: Możliwa procedura naruszeniowa
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego: Możliwa procedura naruszeniowa marek szawdyn/polska press
Podczas środowego posiedzenia unijnych komisarzy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej, mechanizmu warunkowości bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej w związku z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Po środowym posiedzeniu Komisji Europejskiej komisarz ds. energii Kadri Simson zrelacjonowała przebóg obraz oraz zreferowała wypowiedź przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen dotyczącą Polski.

Unijna komisarz przekazała, że „naszym celem musi być zapewnienie, że prawa polskich obywateli są chronione i że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak wszyscy pozostali obywatele”.

- Wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego. Przewodnicząca przedstawiła serię możliwych reakcji, między innymi nową procedurę naruszeniową, zastosowanie mechanizmu warunkowości lub procedurę z art. 7 - powiedziała Simson.

Na czym polegają wymienione przez von der Leyen reakcje?

Procedura naruszeniowa

  • W pierwszym etapie KE przesyła do państwa członkowskiego wezwanie do usunięcia uchybienia, w którym zwraca się o przekazanie dalszych informacji. Państwo członkowskie ma 2 miesiące na udzielenie odpowiedzi;
  • Jeżeli Komisja stwierdzi, że dany kraj nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z prawa UE, może mu przesłać uzasadnioną opinię: formalne wezwanie do zapewnienia zgodności z prawem UE. Wyjaśnia w nim, dlaczego uważa, że kraj ten narusza przepisy prawa unijnego. Domaga się również, by w wyznaczonym terminie, zazwyczaj w ciągu dwóch miesięcy, poinformował ją o podjętych środkach;
  • Jeżeli kraj UE nadal nie skorygował naruszenia przepisów, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. W większości przypadków sprawa zostaje rozwiązania bez konieczności przekazania jej do Trybunału;
  • Jeżeli kraj UE nie powiadomi Komisji o tym, jakie działania podjął w celu terminowego wdrożenia przepisów dyrektywy, Komisja może na tym etapie zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie kary;
  • Jeżeli Trybunał stwierdzi, że dany kraj naruszył prawo UE, władze krajowe powinny podjąć działania w celu wykonania wyroku Trybunału;
  • Jeżeli pomimo wyroku Trybunału kraj UE w dalszym ciągu nie uregulował sytuacji, Komisja może ponownie pozwać go do Trybunału;
  • Kiedy Komisja po raz drugi kieruje sprawę do Trybunału, proponuje, aby nałożył on na dany kraj karę pieniężną w postaci ryczałtu i/lub dziennych kar pieniężnych.

Mechanizm warunkowości

Mechanizm warunkowości został przyjęty w grudniu 2020 roku. Przyjęcie go było obligatoryjne dla przyjęcia unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy.

Mechanizm warunkowości pozwala na wstrzymanie wypłacania unijnych funduszy tym państwom członkowskim, które naruszają zasadę rządów prawa.

Obecnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zajmuje się rozpatrzeniem skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Polski przy składaniu skargi rząd argumentował, że takie rozwiązania nie mają podstawy prawnej w traktatach i ingerują w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinni rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.Wyrok zostanie ogłoszony prawdopodobnie na początku 2022 roku.

Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej

Jeśli UE jest zaniepokojona, że państwa członkowskie nie działają z poszanowaniem unijnych wartości, ma możliwość uruchomienia art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Procedura art. 7 zawiera ona dwa mechanizmy: zapobiegawczy, jeśli istnieje wyraźne ryzyko naruszenia wartości UE, i sankcji, jeśli do takiego naruszenia już doszło. Możliwe sankcje nakładane na państwo członkowskie nie są szczegółowo wymienione w traktatach, ale mogą one obejmować zawieszenie prawa do głosowania na posiedzeniach Rady i Rady Europejskiej.

W obu przypadkach ostateczna decyzja musi zostać podjęta przez przedstawicieli państw członkowskich w Radzie, ale w każdym z nich sposób podejmowania decyzji jest inny: w przypadku mechanizmu zapobiegawczego decyzja wymaga większości czterech piątych państw członkowskich, natomiast stwierdzenie istnienia naruszenia wartości UE wymaga jednomyślności wśród szefów państw i rządów UE.

Wyrok TK

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej przychylił się do wniosku prezesa Rady Ministrów w sprawie zbadania zgodności konstytucji i unijnego prawa.

We wtorek po południu orzeczenie zostało opublikowane w „Dzienniku Ustaw”, co oznacza, że jego zapisy wchodzą w życie.
Trybunał w swoim orzeczeniu uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Według TK niezgodny z ustawą zasadniczą jest także unijny przepis uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm.

Za niekonstytucyjne uznane zostały także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Zdania odrębne do tego wyroku złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.

Reakcją na orzeczenie TK były niedzielne manifestacje. W ponad 120 miastach i miasteczkach w całej Polsce odbyły się manifestacje pod hasłem „My zostajemy w Unii”. W samej Warszawie przemawiał między innymi organizator Donald Tusk.

Reakcja KE

Komisja Europejska stanowczo zareagowała na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Podczas piątkowego briefingu prasowego rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał stanowisko przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w sprawie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Jestem głęboko zaniepokojona wczorajszym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego – przekazała.

Podkreśliła, że wyrok zostanie „uczciwie i szybko przeanalizowany”. - Dopiero na tej podstawie zdecydujemy, czy i jakie kroki podejmiemy wobec Polski - zaznaczyła.

- Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. To właśnie one nas spajają i sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Będziemy dbać o fundamentalne zasady unijnego porządku prawnego – przekazała przewodnicząca KE.

Von der Leyen przekazała, że najważniejszym priorytetem jest zapewnienie polskim obywatelom ochrony ich praw, a także możliwości korzystania z unijnych praw w taki samym stopniu, jak obywatele innych państw członkowskich. Co więcej, zarówno obywatele państw UE, jak i firmy będące w Polsce muszą mieć pewność, że prawo unijne oraz wyroki TSUE są przestrzegane w państwie.

- Traktaty mówią jasno. Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich, także tego konstytucyjnego - oświadczyła przewodnicząca KE. – Zgodziły się na to wszystkie państwa członkowie – dodała.

W oświadczeniu dodano, że KE "użyje wszystkich swoich mocy traktatowych, by zapewnić realizację prawa".

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego: Możliwa procedura naruszeniowa - Portal i.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skutek
"kupczenia"..za poparcie, niemry , miała być ,,"KASA". Niemra jest,,KASY NIE MA I POdobno ma nie być.. OT ŁATWOWIERNOŚĆ !!! i zaufanie tym co nie wiedzą co to HONOR .
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie