Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt NATO w Londynie w cieniu potyczek na linii Trump-Macron. Turcja nie zablokowała zwiększenia wschodniej flanki [70. URODZINY NATO]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczyt NATO w Londynie w cieniu napięć i gierek słownych na linii Trump-Macron. Była kolacja u królowej Elżbiety II [70. URODZINY NATO]
Szczyt NATO w Londynie w cieniu napięć i gierek słownych na linii Trump-Macron. Była kolacja u królowej Elżbiety II [70. URODZINY NATO] AP/Associated Press/East News
Przywódcy NATO spotkali się w Watford pod Londynem w 70. rocznicę tej organizacji. Ostatecznie Turcja nie zablokowała planu zwiększenia obecności militarnej Sojuszu na wschodniej flance. To dobra wiadomość dla Polski.

Przed szczytem NATO w Londynie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan groził, że nie zgodzi się na zwiększenie obecności wojskowej NATO na jej wschodniej flance. To byłaby bardzo zła wiadomość dla Polski.

Ostatecznie szef NATO Norweg Jens Stoltenberg ogłosił na zakończenie szczytu, że udało się porozumieć i jest zgoda na zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance. Kraje wschodniej flanki NATO to Polska, Litwa, Łotwa oraz Estonia.

W planach, o których mówiło się już jakiś czas temu jest mowa, że sojusz zainwestuje 260 mln dolarów w rozbudowę 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu w centralnej Polsce. Inwestycja umożliwi magazynowanie i konserwację sprzętu wojskowego. Inwestycja miałaby wesprzeć siły amerykańskie przebywające rotacyjnie w Polsce.

Brak zgody ze strony Turcji mógłby znacznie spowolnić reakcję NATO w przypadku ewentualnego ataku ze strony Rsoji na wschodnią flankę paktu.

Turcja uzależniała swoje poparcie dla inicjatywy, która narodziła się po aneksji Krymu przez Rosję, od pomocy ze strony NATO w walce przeciwko syryjskim Kurdom.

Prezydent USA Donald Trump o premierze Kanady

Donald Trump ma za złe premierowi Kanady Justinowi Trudeau, że plotkował na jego temat. Prezydent USA nazwał swojego sąsiada dwulicowym.

Na dodatek Trump odwołał zaplanowaną konferencję prasową po zakończeniu szczytu NATO. Jak napisał, kiedy kończyć się będą spotkania ja będę już w drodze do Waszyngtonu. Nie odbędzie się konferencja prasowa, bo odbyło się ich wystarczająco wiele przez ostatnie dwa dni.

Trump napisał na Twitterze, że "w ciągu ostatnich trzech lat NATO poczyniło ogromne postępy. Kraje, nie licząc USA, zgodziły się płacić 130 miliardów dolarów więcej rocznie, a do 2024 r. kwota ta wyniesie 400 miliardów dolarów. NATO będzie bogatsze i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej".

Jak podał portal BBC News w uwagach wstępnych premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przypomniał członkom o zasadzie sojuszu „jeden za wszystkich i wszyscy za jednego”.

Jonathan Beale, korespondent BBC zauważa, że z okazji spotkania rocznicowego, mającego na celu pokazanie jedności, nie był w stanie nie zauważyć głębokich różnic między państwami członkowskimi.

Choć jak dodaje, przyszłość bloku 29 państw nie budzi wątpliwości, to istnieją realne spory dotyczące niedawnej akcji wojskowej Turcji w północnej Syrii, poziomu wydatków wojskowych państw-członków NATO czy ostatnich komentarzy francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, że sojusz jest „martwy”.

Jeszcze we wtorek doszło do ostrej dyskusji między prezydentem USA Donaldem Trumpem a francuskim przywódcą prezydentem Emmanuelem Macronem.

Prezydent USA (najważniejszy człon sojuszu) Donald Trump często i zdecydowanie krytykuje sprawę zbyt niskich wydatków na obronność przez sojuszników. Chodzi o wymóg wydatków na wojsko na poziomie 2 proc. PKB. Polska, jak sam przyznał to Trump, spełnia te kryteria w przeciwieństwie do np. Francji.

Do tego dochodzi napięcie na linii Trump-Macron, które pojawiły się jakiś czas temu w wyniku sporu o podatki i handel. Komentarz Macrona o tym, że NATO umiera przelały czarę goryczy. Swoisty ping-pong słowny na linii USA-Francja trwa więc w najlepsze. Trump komentował niedawno słowa Macrona nazywając je „paskudnymi”. Sam prezydent Macron tych słów nie cofnął.

We wtorek wieczorem uczestnicy szczytu spotkali się w Pałacu Buckingham z królową Elżbietą II. Mimo zamkniętego dla mediów spotkania, do sieci wyciekły zdjęcia i nagrania wideo ze spotkania.

W Pałacu Buckingham byli obecni także prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą.

Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia, czyli 70 lat temu, była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego (1991) pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych, pełni także rolę gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich.

Do drzwi NATO puka Macedonia Północna, która będzie 30 członkiem Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił w środę na zakończenie szczytu zwiększenie obecności militarnej Sojuszu na wschodniej flance. Zatem ostatecznie Turcja nie zablokowała tych planów.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyt NATO w Londynie w cieniu potyczek na linii Trump-Macron. Turcja nie zablokowała zwiększenia wschodniej flanki [70. URODZINY NATO] - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska