Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczury nie tylko uprzykrzają życie mieszkańcom Wrocławia. Przenoszą też groźne choroby, trzeba uważać!

Monika Fajge
Monika Fajge
Zobaczcie na kolejnych slajdach. Poruszajcie się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie >>
Zobaczcie na kolejnych slajdach. Poruszajcie się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie >>Anna Kaczmarz / Polska Press
Na każdego mieszkańca Wrocławia przypada aż 10 szczurów. Oznacza to, że stolicę Dolnego Śląska zamieszkuje co najmniej 7 milionów gryzoni. Przeprowadzane wiosną i jesienią deratyzacje nie rozwiązują problemu. Mieszkańcy, szczególnie centrum miasta, znajdują je w swoich toaletach, na podwórkach i klatkach schodowych. Trzeba uważać, bo szczury przenoszą szereg groźnych chorób. Jakich? Przeczytajcie.

Mieszkańcy Wrocławia, szczególnie ci, którzy mieszkają w kamienicach w centrum miasta, przeżywają prawdziwy horror. Szczury rozpanoszyły się w mieście na dobre i coraz zuchwalej uprzykrzają życie wrocławian. Tymczasem, te gryzonie są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób.

Trudno walczyć ze szczurami

- Szczury uodparniają się na zawarte w trutkach substancje i zdają sobie sprawę z ich istnienia. Są inteligentne. Nie ma doskonałej trutki na szczury. Jej skład powinien być regularnie zmieniany, nie można stosować cały czas tego samego środka. Co więcej, do kanalizacji trzeba stosować inną trutkę, do karmników inną, a do szczurzych nor inną - mówił niedawno w rozmowie z naszą gazetą Mateusz Krzyżowski z wrocławskiej firmy DDD Serwis.

Szczury rozpanoszyły się na wrocławskim Śródmieściu

Mimo prowadzonych przez miasto deratyzacji, szczury poczynają sobie we Wrocławiu coraz śmielej. O skali problemu przekonała się pani Renata, mieszkająca na parterze niewysokiej kamienicy przy ulicy Wąskiej, na Nadodrzu. Kobieta znalazła martwego szczura w swojej toalecie. Przeczytajcie jej historię:

Szczury przenoszą groźne choroby

Ze szczurami trzeba uważać, bo mogą być niebezpieczne dla człowieka. Gryzonie są nosicielami ponad 45 odczynów chorobotwórczych, w tym zakaźnych i pasożytniczych. Szczególnie niebezpieczne są szczurze odchody, w tym mocz. Szczury wydalają wraz z moczem krętki bakterii Leptospira.

Jak szczury przenoszą choroby na człowieka?

  • Poprzez ugryzienie
  • Poprzez styczność z glebą, wodą czy roślinami, na których szczury pozostawiają swoje odchody
  • Poprzez zjedzenie zakażonego patogenem mięsa (szczury bywają zjadane przez np. dziki czy świnie)

Jakich chorób możemy się nabawić przez szczury? Kliknijcie w GALERIĘ, a potem poruszajcie się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie >>

Zobaczcie na kolejnych slajdach. Poruszajcie się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie >>

Szczury nie tylko uprzykrzają życie mieszkańcom Wrocławia. P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska