Na każdego mieszkańca Wrocławia przypada 10 szczurów - ocenia firma deratyzacyjna DDD Serwis. Oznacza to, że miasto zamieszkuje co najmniej 7 milionów gryzoni. Gdzie jest ich najwięcej? na nagraniu, które dostaliśmy od czytelnika, szczury buszują w otwartym śmietniku na podwórku ulic Kościuszki i Prądzyńskiego. Gryzonie czują się tam jak u siebie.
Dlaczego we Wrocławiu grasują szczury?
Szczury na dobre zadomowiły się w mieście. Nic w tym dziwnego, skoro mają łatwy dostęp do odpadków. Otwarte pojemniki na śmieci, rozrzucone dookoła worki z odpadami przyciągają gryzonie.
- Największy problem ze szczurami jest w miejscach, gdzie znajdują się zsypy i śmietniki w osłonach śmietnikowych. Ludzie nie zawsze dbają, aby ich klapy były zamknięte, więc szczury mają łatwy dostęp do pożywienia. Incydentalnie szczury są widziane w toaletach mieszkań, dostają się tam przez kanalizację – tłumaczył nam w ubiegłym roku Mateusz Krzyżowski z firmy DDD Serwis, zajmującej się deratyzacją.
Zobacz, jak szczury grasują w śmietniku na nagraniu:
- Szczury nie wchodzą dołem do kubła, zasuwają po brzegach śmietników i po deszczu, gdy jest ślisko wpadają do środka, a nie potrafią wyskoczyć z kontenera, bo jest za wysoko. Teraz jest ich mnóstwo. Osobiście widziałem, jak atakują gołębie. Mnożą się, pozwalają sobie na coraz więcej. Dowiedziałem się, że potrafią dostać się do domu rurami kanalizacyjnymi i przejść przez toaletę do mieszkania. Co gdyby taki szczur biegał po mieszkaniu i w efekcie paniki pogryzł moje dzieci - pyta autor nagrania.
Kiedy we Wrocławiu będzie deratyzacja?
Obowiązek przeprowadzania deratyzacji leży po stronie m.in. właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych i zarządców. Dotyczy on także spółek miejskich takich jak: Zarząd Zieleni Miejskiej, Wrocławskie Mieszkania czy Zarząd Zasobu Komunalnego.
Obowiązkową deratyzację przeprowadza się trzykrotnie w ciągu roku na obszarze centrum Wrocławia ograniczonym: Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą.
Terminy deratyzacji:
- od 1 maja do 30 września,
- od 1 listopada do 31 grudnia.
Na pozostałym terenie Wrocławia deratyzacja planowana jest:
od 1 listopada do 30 listopada.
Szczury beztrosko buszują w śmietniku w centrum Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska są ich miliony >>
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?