Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony szczurów atakują Wrocław! Gdzie jest ich najwięcej? Zobacz listę osiedli i ulic [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Gdzie firmy deratyzacyjne (DDD Serwis i Nasta F.H.U.) miały najwięcej interwencji we Wrocławiu w ostatnim czasie? Zobacz lokalizacje z największą liczbą zgłoszeń w galerii – posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej. >>>
Gdzie firmy deratyzacyjne (DDD Serwis i Nasta F.H.U.) miały najwięcej interwencji we Wrocławiu w ostatnim czasie? Zobacz lokalizacje z największą liczbą zgłoszeń w galerii – posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej. >>>Anna Kaczmarz / Polska Press
Niedługo rozpocznie się coroczna, obowiązkowa deratyzacja Wrocławia. Czy istnieje sposób, aby pozbyć się gryzoni raz na zawsze? Przeczytajcie poniżej. A w galerii znajdziecie listę wrocławskich osiedli i ulic, przy których szczury są ostatnio widywane najczęściej.

Spis treści

Gdzie szczurów we Wrocławiu jest najwięcej?

Firma deratyzacyjna DDD Serwis ocenia, że dziś na każdego mieszkańca Wrocławia przypada 10 szczurów. Oznacza to, że miasto zamieszkuje co najmniej 7 milionów gryzoni. Gdzie jest ich najwięcej?

- Największy problem ze szczurami jest w miejscach, gdzie znajdują się zsypy i śmietniki w osłonach śmietnikowych. Ludzie nie zawsze dbają, aby ich klapy były zamknięte, więc szczury mają łatwy dostęp do pożywienia. Incydentalnie szczury są widziane w toaletach mieszkań, dostają się tam przez kanalizację – tłumaczy Mateusz Krzyżowski z firmy DDD Serwis, zajmującej się deratyzacją.

Gdzie firmy deratyzacyjne miały ostatnio najwięcej interwencji? Zobacz listę osiedli i ulic, klikając w przycisk poniżej.

Niebezpieczne i inteligentne. Walka z nimi jest coraz trudniejsza!

Szczury przenoszą mnóstwo chorób, m.in.: wściekliznę, tyfus plamisty, wirus zapalenia wątroby typu E, leptospirozę (choroba bakteryjna, uszkadza nerki i wątrobę) czy hymenolepiozę (zakażenie przewodu pokarmowego tasiemcem).

Niestety, walka z nimi jest coraz trudniejsza. Dlaczego?

- Szczury uodparniają się na zawarte w trutkach substancje i zdają sobie sprawę z ich istnienia. Są inteligentne. Nie ma najlepszej trutki na szczury. Jej skład powinien być regularnie zmieniany, nie można stosować cały czas tego samego środka. Co więcej, do kanalizacji trzeba stosować inną trutkę, do karmników inną, a do szczurzych nor inną – tłumaczy Mateusz Krzyżowski z wrocławskiej firmy DDD Serwis.

Obowiązkowa deratyzacja we Wrocławiu. Gdzie i kiedy? I dlaczego tylko trzy razy w roku?

W związku z plagą szczurów, miasto wprowadziło obowiązek deratyzacji w trzech terminach:

  • od 1 do 31 marca,
  • od 1 czerwca do 31 sierpnia,
  • od 1 do 30 listopada.

Obszar obowiązkowej walki to centrum Wrocławia, ograniczony: rzeką Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą. Dodatkowo w terminach od 1 do 31 marca i od 1 do 30 listopada obowiązkowo także na pozostałym obszarze miasta.

Obowiązek przeprowadzania deratyzacji leży po stronie m.in. właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych i zarządców. Oczywiście, dotyczy on także spółek miejskich takich jak: Zarząd Zieleni Miejskiej, Wrocławskie Mieszkania czy Zarząd Zasobu Komunalnego.

Urzędnicy przypominają, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo, jeśli gryzonie pojawią się na terenie nieruchomości. Zapewniają, że podlega to kontroli prowadzonej przez Straż Miejską Wrocławia. Właściciele nieruchomości, którzy nie przeprowadzają deratyzacji mogą zostać ukarani grzywną.

Czy obowiązkowa deratyzacja powinna być przeprowadzana częściej niż w podanych trzech terminach? Specjaliści nie mają wątpliwości: "Aby akcja była skuteczna, obowiązkowa deratyzacja powinna być prowadzona przez cały rok".

- W przepisach są opisane terminy, które nakazują wykonanie obowiązkowej deratyzacji. Trzeba jednak te przepisy zrozumieć i doczytać, że jeśli szczury występują na jakimś terenie, to należy przeprowadzać ją w sposób ciągły. Większość firm, które świadczą takie usługi uważa, że postawienie tacki z trutką to deratyzacja. To mylna teza. Deratyzacja to szereg procesów: począwszy od zlokalizowania nieruchomych celów, jak nory i gniazda szczurów, wyeliminowanie ich, następnie utylizacja i utrzymanie takiego stanu rzeczy. Szczurów jest coraz więcej, bo nie ma procedur nakazujących taką skrupulatność. To niekończąca się opowieść, szczury biegają jak koty. Spółdzielnia pokazuje protokół, że przeprowadziła deratyzację, ale najczęściej w sposób nieskuteczny, co wynika po prostu z niewiedzy - ocenia Mateusz Krzyżowski z DDD Serwis.

Czy istnieje sposób, aby pozbyć się szczurów na zawsze?

- To możliwe, żeby szczurów w mieście nie było. Deratyzacja powinna działać podobnie do wprowadzonych przepisów dotyczących zarządzania drogami. Każda z instytucji jest odpowiedzialna za swój odcinek jezdni i ma dbać o to, aby nie było w niej dziur. Tak samo powinno być ze szczurami. Sprawdzone firmy przeprowadzające deratyzację w sposób prawidłowy i rzetelny powinny otrzymać pod całoroczną opiekę wyznaczony we Wrocławiu teren. Wtedy szczurów w mieście by nie było, proszę mi wierzyć - mówi Mateusz Krzyżowski.

Natomiast Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa we Wrocławiu, podkreśla że skuteczna deratyzacja jest możliwa tylko wtedy, gdy zarządcy nieruchomości i mieszkańcy wesprą miejskie działania.

- Jak wiemy, gryzonie są zwierzętami migrującymi, które w przypadku zaistnienia niekorzystnych warunków bytowych w danym miejscu przenoszą się na tereny sąsiednie, dogodne do życia i żerowania. Dlatego zachęcamy, aby w tym samym czasie wszyscy zarządcy nieruchomości przeprowadzili u siebie podobne akcje, a na pewno monitoring pod kątem występowania gryzoni. Jeżeli pojawią się ich ślady w zarządzanych przez siebie nieruchomościach, to interwencyjna deratyzacja jest już koniecznością wymaganą przepisami prawa - apeluje Demianowicz.

Mandaty za wyrzucanie resztek jedzenia byle gdzie

W rozmowie z nami firmy deratyzacyjne wskazują, że odpowiedzialni powinni być nie tylko zarządcy, ale także mieszkańcy, którzy mimowolnie wyrzucają odpady do toalet lub poza śmietniki. Dlatego, aby przeciwdziałać szczurom w mieście, należy stosować kilka prostych zasad:

  • ograniczyć wyrzucanie jedzenia,
  • nie wyrzucać odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów,
  • zamykać klapy w pojemnikach na odpady,
  • utrzymywać porządek w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych,
  • pozbywać się odpadów wielkogabarytowych, wyrzucając je do kontenerów - pozostawiona stara pralka czy meblościanka to doskonałe schronienie dla gryzoni,
  • nie pozostawiać jedzenia w miejscach dostępnych dla szczurów, w szczególności nie rozrzucać pożywienia na ziemię i dokarmiać zwierzęta odpowiedzialnie.

Dodatkowo, od 18 stycznia we Wrocławiu dostać można mandat za wyrzucanie resztek jedzenia poza miejscami do tego przeznaczonymi. Chodzi o wyrzucanie pożywienia zaraz obok śmietnika, ale też przez okno, przykładowo aby dokarmić koty czy gołębie. Na terenie całego Wrocławia resztki po posiłkach można umieszczać tylko i wyłącznie we właściwych pojemnikach na odpady i, o ile oczywiście jest to możliwe, zawsze zamykać do nich pokrywę.

NIE PRZEGAP:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska