Szczoteczka elektryczna - jak wybrać najlepszą? Poradnik

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Tytuł tego artykułu powinien właściwie brzmieć „wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat elektrycznych szczoteczek do zębów, a czego nie dostaliście jeszcze w jednym miejscu”. Oto małe kompendium wiedzy na temat ważnego, choć może nieco zaniedbywanego segmentu rynku. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd wziął się ten szczególny rodzaj szczoteczek do zębów, jak funkcjonują, jak się z nimi obchodzić i – co najważniejsze – jaką szczoteczkę elektryczną wybrać, by dobrze dbała o twoje zęby, ten tekst jest dla ciebie.

Historia i ewolucja szczoteczek do zębów

Jak zmieścić całą historię higieny jamy ustnej w jednym czy dwóch akapitach? Choć to zadanie wydaje się niewykonalne, spróbujmy się go podjąć. Wielu czytelników może być zaskoczonych, jednak już nasi bardzo odlegli przodkowie troszczyli się o swoje uzębienie. Historycy ustalili, że już ok. 3500 lat przed naszą erą, starożytni Babilończycy korzystali z pędzelka wykonanego ze świeżej gałązki. Zgodnie z nieco późniejszymi źródłami, ok. 2000 lat przed Chrystusem, Chińczycy do utrzymywania higieny jamy ustnej wykorzystywali konkretne rodzaje roślin. Jedne miały zapewniać działanie bakteriobójcze, inne aromatyczne i odświeżające. Jednak urządzenie, które możemy dziś nazwać „pierwszą szczoteczką do zębów”, pojawiło się dopiero w XVII wieku n.e.

Jego twórcą był brytyjski przedsiębiorca William Addis. Do produkcji pierwszych szczoteczek wykorzystywano włosie ze świńskiej szczeciny i kości bydlęce. Włosie mocowano do rękojeści, korzystając z małych drucików. Wynalazek Addisa dał początek masowej produkcji szczoteczek. W drugiej połowie dziewiętnastego stulecia profilaktyczne szczoteczki znalazły się w sprzedaży na terenie USA, jednak – co szczególnie interesujące – nawyk codziennego szczotkowania pojawił się u społeczeństwa dopiero w czasie drugiej wojny światowej! Podobno spopularyzowali go amerykańscy żołnierze, którzy z armii wynieśli obowiązek mycia zębów.

Od połowy XX wieku, w miejsce włosia naturalnego stosować zaczęto włókna syntetyczne (np. nylonowe), a niedługo później szczoteczki… podpięto do prądu. Choć masowa sprzedaż elektrycznych szczoteczek do zębów zaczęła się na początku lat 60. w Stanach Zjednoczonych, nie był to wynalazek amerykański. Pierwszy model pojawił się już w 1939 w Szwajcarii. To właśnie w tym europejskim kraju dr Philippe-Guy Woog opracował pierwsze urządzenie elektryczne, które miało pomóc osobom niepełnosprawnym w dbaniu o higienę jamy ustnej. Jednak to Amerykanie wprowadzili najistotniejsze udogodnienia w tym segmencie. W 1961 firma General Electric wyprodukowała pierwszy wodoodporny model ładowany bezprzewodowo, a w 1987 roku pojawiła się szczoteczka z obrotową końcówką Interplak.

W latach 90. XX wieku elektryczna szczoteczka była już zupełnie powszechnym elementem wyposażenia nowoczesnej łazienki. Dość powiedzieć, że ich sprzedaż osiągnęła wtedy 25% wszystkich urządzeń kupowanych na świecie! Tak wysokie notowania były sygnałem dla producentów, że czas na coś nowego. Pojawił się wtedy pomysł szczoteczek sonicznych z możliwością programowania trybu szczotkowania i timerem pilnującym czasu mycia zębów. Rozwój szczoteczek elektrycznych nie zatrzymał się nawet na moment. Nadal trwają prace nad udoskonaleniem ich działania i poszerzaniem ich funkcjonalności. Wszystko dla naszego pięknego uśmiechu.

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej?

Skoro już wspomnieliśmy o atrakcyjnym uśmiechu, postawmy sprawę jasno – cuda nie istnieją. Nawet najlepsza na świecie elektryczna szczoteczka nie uczyni z nas gwiazdy Hollywoodu, jeśli nie będziemy stosować się do kilku absolutnie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Tylko odpowiedni rygor i dobrej jakości sprzęt są w stanie powstrzymać bakterie przed szaleńczym namnażaniem się w jamie ustnej.

Pamiętajmy, że drobnoustroje zmieniają kwasowość jamy ustnej, niszcząc w ten sposób szkliwo zębów. Jest to prosta droga ku próchnicy, której leczenie bywa wyjątkowo uciążliwe. Do zestawu „profilaktyka + sprzęt”, dołączyć powinniśmy również regularne wizyty u stomatologa. Konsultacje ze specjalistą pomagają w odpowiednio wczesnym wykryciu niebezpiecznych zjawisk chorobowych.

Zęby szczotkujemy minimum dwa razy dziennie, a sama czynność powinna trwać minimum dwie minuty. Używajmy również nici dentystycznej, żeby usunąć płytkę nazębną z przednich i tylnych powierzchni zębów oraz pozbyć się reszek jedzenia spomiędzy zębów. Wybierając pastę do zębów, sprawdzajmy, czy zawiera ona fluor. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w płyn do płukania jamy ustnej.

Szczotkując zęby szczoteczką manualną, pilnujmy, by szczoteczka była ustawiona przy szyjce zęba, pod kątem 45° w kierunku dziąsła. Czyszcząc, stosujmy ruch wymiatający (wykonanie ruchu obracającego główkę szczoteczki od dziąsła do szczytu korony zebra). Nie zapominajmy o wewnętrznej stronie łuku zębowego oraz powierzchni żującej– są one tak samo istotne, jak najbardziej eksponowany przód. No i język! To na nim rozwija się wiele bakterii, mających ogromny wpływ na zapach dobywający się z naszych ust.

Co to jest i jak powstaje płytka nazębna?

Wiele słyszymy o płytce nazębnej. Ta nazwa pojawia się w licznych reklamach telewizyjnych, czytamy również o niej w internetowych poradnikach na temat higieny jamy ustnej (takich jak ten). Czy jednak na pewno wiemy, co ona tak naprawdę oznacza?

Płytka nazębna - stosując pewne uproszczenie, moglibyśmy napisać, że jest to lepki, bezbarwny lub żółtawy osad (tzw. biofilm), który bezustannie gromadzi się na powierzchni zębów. To jednak za mało. Powinniśmy bowiem wiedzieć, skąd płytka nazębna bierze się w naszych ustach.

Płytka nazębna zwana również bakteryjną  tworzy się z połączenia bakterii oraz niektórych składników śliny. Już kilka minut po szczotkowaniu na powierzchni zębów tworzy się błonka nabyta pochodzenia ślinowego, która następnie jest zasiedlana przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Z upływem godzin grubość płytki bakteryjnej zwiększa się. Efektem działania bakterii w płytce jest wytwarzanie szkodliwych dla szkliwa kwasów oraz toksyn drażniących dziąsła. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, płytka ulegnie mineralizacji, przekształcając się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Zdaniem dentystów, ze wszystkich dostępnych środków zapobiegających powstawaniu płytki nazębnej, najskuteczniejsza jest elektryczna szczoteczka do zębów. Jednak, jak już wspominaliśmy, nie zda się ona na wiele, jeżeli o zęby nie będziemy dbać regularnie, odżywiając się przy tym właściwie i odwiedzając stomatologa (przynajmniej raz w roku).

Rodzaje szczoteczek do zębów

Wybór szczoteczki do zębów podyktowany jest zwykle naszymi rzeczywistymi potrzebami lub przyzwyczajeniami. Jedni uważają, że nic nie jest w stanie zastąpić szczoteczki tradycyjnej, drudzy natomiast wierzą, że szczoteczki elektryczne czy soniczne zapewnią im precyzję w utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej rodzajom szczoteczek.

Szczoteczki tradycyjne dzielimy na przeznaczone dla dorosłych oraz odpowiednie dla dzieci. Oprócz rozmiarów i kolorystyki różnią się one od siebie twardością włókna. Szczoteczki dla dorosłych charakteryzują się większą główką i dłuższa rączką. W przypadku szczoteczek tradycyjnych dla dzieci włókno jest miękkie, a rączka odznacza się kształtem i kolorystyką atrakcyjną dla młodego człowieka, którego niejednokrotnie trudno przekonać do dbania o higienę. Oporne urwisy najłatwiej przekupuje się dobrą zabawą. Dlatego na rynku od lat dostępne są tradycyjne szczoteczki, które zmieniają barwę pod wpływem dotyku, świecą, wydają dźwięki itd.

Wracając do twardości szczoteczek do zębów, rozróżniamy jej 3 stopnie:

  • twardy,
  • średni
  • i miękki.

Szczoteczka tradycyjna o twardym włóknie skutecznie daje sobie radę z osadem nazębnym i trudniejszymi zabrudzeniami, jednak jej stosowanie nie dla każdego będzie równie wskazane. Osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł oraz, rzecz jasna, dzieci, nie powinny sięgać po ten rodzaj szczoteczek.

Dla osoby, która nie walczy z często tworzącym się kamieniem nazębnym ani silnymi przebarwieniami, idealna będzie szczoteczka o średniej twardości. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj szczoteczek tradycyjnych, który świetnie czyści zęby, nie drażniąc przy okazji dziąseł. Co ważne, mogą ja stosować zarówno dorośli, jak i dzieci.

Ostatni z typów to szczoteczka miękka. Przez wzgląd na delikatne włókna, zalecana jest przede wszystkim osobom z nadwrażliwością, parodontozą, nadwrażliwością i odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Ten rodzaj szczoteczek jest doskonały dla dzieci.

Obroty, tryby pracy, rodzaje główek w szczoteczkach elektrycznych

Szczoteczka elektryczna czyści zęby dzięki pracy wbudowanego silniczka elektrycznego, który wprawia część szczotkującą (główkę) w ruch. Charakterystyczną cechą skutecznych szczoteczek elektrycznych jest okrągła główka, a ich główne zalety to precyzja i rozmach ich działania. Małą okrągła głowka może poruszać się w ruchu oscylacyjno - rotacyjnym (2D) lub oscylacyjno - rotacyjno - pulsacyjnym (3D). Wykonując kilka tysięcy ruchów na minutę, szczoteczka elektryczna czyści dokładnie, wykazując się szczególną bezwzględnością wobec wszelkich zabrudzeń. Nie wolno nam zapomnieć o uniwersalności szczoteczek elektrycznych. Możliwość wymiany główek pozwala na dopasowanie urządzenia do naszych, często bardzo konkretnych potrzeb. Odciążają również naszą pamięć – funkcja timera co kilkadziesiąt sekund wprawia je w drżenie, co daje nam znak, że czas zacząć szczotkowanie następnego fragmentu łuku zębowego.

W dobie galopującego rozwoju technologii mobilnych kwestią czasu było zintegrowanie szczoteczek ze smartfonami. Już dziś, za pomocą odpowiedniej aplikacji, możemy monitorować nasze nawyki związane z myciem zębów.

fot. aplikacja do mycia zębów

Szczoteczka soniczna vs elektryczna

W tym miejscu czytelnikom należy się małe wyjaśnienie. Zacznijmy może od tego, że każda szczoteczka niebędąca urządzeniem manualnym (czyt. tradycyjnym), której napęd opiera się na energii elektrycznej (akumulatorka lub baterii) jest tak naprawdę szczoteczką elektryczną. Mówiąc jeszcze krócej – tam, gdzie działa jakikolwiek mechanizm, mamy do czynienia ze szczoteczką elektryczną. W ten sposób dochodzimy do prostego wniosku, że również szczoteczka soniczna należy do tej grupy. Tymczasem większość konsumentów szczoteczkę elektryczną utożsamia wyłącznie z okrągłą główką, uważając soniczną za zupełnie inny twór. Winne są temu zapewne komunikaty marketingowe, które często stawiają zdecydowany znak różności między oboma urządzeniami. Okazuje się jednak, że o wiele więcej je łączy, niż dzieli.

fot. nowoczesne szczoteczki do zębów

Podstawową różnicą między szczoteczką elektryczną i soniczną może być… skuteczność. Liczne wyniki badań wskazują, że modele elektryczne (czyli te z okrągłą główką) o wiele lepiej usuwają płytkę nazębną. Oczywiście, nie oznacza to, że szczoteczki soniczne są złe, natomiast elektryczne (np. Oral B Genius 10000) mogą być lepszym wyborem. Wynika to między innymi ze specyficznej budowy główki, która w szczoteczce elektrycznej jest w stanie objąć każdy ząb z osobna i precyzyjnie dotrzeć do wszystkich przestrzeni. Jej okrągły kształt lepiej przylega do powierzchni zębów, szczególnie zębów przednich od strony języka, co sprawia, że lepiej czyści wszelkie zakamarki.

Sprawdź porównanie: Technologia Genius w porównaniu z technologią Sonic.

Rodzaj zasilania szczoteczek — który najlepszy?

Elektryczne szczoteczki do zębów mogą być zasilane zarówno klasycznymi bateriami AA lub AAA, jak i akumulatorem. Ta druga opcja stała się zresztą w ostatnich latach standardem, jeśli chodzi o ten segment produktów codziennego użytku. Akumulatory są nie tylko wygodniejsze, ale również dużo bezpieczniejsze dla sprzętu niż baterie. Najwygodniejsze, a po drugie bezpieczniejsze dla użytkownika.

Elektryczne szczoteczki zasilane akumulatorem stawiamy na noc na podstawce indukcyjnej, która zapewnia bezpieczeństwo urządzeniu, nawet jeśli nie jest ono całkowicie suche. Ich podstawową zaletą jest jednak wytrzymałość, a co za tym idzie ekonomiczność. Jedno ładowanie wystarcza, by szczotkować przez ok. dwa tygodnie lub więcej w zależności od modelu.

Jak ładować szczoteczkę do zębów?

Szczoteczki elektryczne lepszej klasy wyposażone są najczęściej we wskaźnik poziomu ładowania. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że pozwala rozpoznać, kiedy urządzenie jest gotowe do długotrwałego użytku. Szczoteczki tańsze, które nie są wyposażone w takie udogodnienie, wymagają już samodzielnej kontroli ze strony użytkownika. Należy ponadto pamiętać, by przed każdym ładowaniem wyłączyć urządzenie, gdyż w przeciwnym razie proces nie tyle nie dojdzie do skutku, co nawet się nie rozpocznie. Zaleca się również pozostawienie szczoteczki w bazie ładującej na ok. 16 godzin, aby mieć pewność, że zostanie w pełni naładowana.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Mycie zębów szczoteczką elektryczną z małą okrągłą główką znacząco różni się od wykonywania tej czynności przy użyciu szczoteczki manualnej. Główkę szczoteczki elektrycznej z odmierzoną ilością pasty przykładamy do powierzchni zewnętrznej, wewnętrznej i żującej pojedynczego zęba pod kątem 90 stopni i nie naciskamy zbyt mocno. Przy każdej powierzchni czekamy króciutko licząc w myślach szybko 1-2-3 i nie wykonujemy żadnych dodatkowych ruchów ręki (szorowanie, wymiatanie) .

Szczoteczki elektryczne mają zwykle mniejsze główki niż manualne, wobec czego myją każdy ząb osobno, obejmując całą jego powierzchnię, docierając przy tym nawet do trudniej dostępnych zakamarków. Jest to ich duży plus, który czyni je bezkonkurencyjnymi w swoim segmencie.

Najnowocześniejsze modele mogą być wyposażone w system wykrywania położenia szczoteczki. Pomaga temu specjalna aplikacja na smartfony, dzięki której możemy na bieżąco śledzić pracę szczoteczki. Jak to działa? Sprawdź poniższy materiał wideo.

Skoro wiemy już jak myć zęby szczoteczką elektryczną, zastanówmy się, ile poświęcać czasu tej czynności. Zasady są oczywiście niezmienne – szczotkujemy przynajmniej 2 razy dziennie, a idealnie również po obiedzie, poświęcając tej czynności za każdym razem przynajmniej 2 minuty używając szczoteczki elektrycznej i 3 minuty manualnej.

Irygator do zębów i wybielanie

Irygator to urządzenie służące do wstrzykiwania w przestrzenie międzyzębowe płynu pod wysokim ciśnieniem. Pomaga to w skutecznym usuwaniu resztek pokarmowych. Niektóre irygatory mają wbudowane specjalne filtry wzbogacające wodę w dodatkową ilość tlenu niszczącego bakterie beztlenowe skojarzone z choroba przyzębia. Możliwość regulacji ciśnienia oraz zmiany strumienia wody z liniowego na rotacyjny umożliwia masaż dziąseł. Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy składające się z elektrycznej szczoteczki oraz irygatora (np. Oral-B Oxy Jet czy Panasonic DentaCare).

Używając szczoteczki elektrycznej możliwe jest osiągnięcie efektu wybielenia zębów. Przebarwienia zewnętrzne oraz niektóre osady mogą zostać skutecznie spolerowane dzięki końcówkom wybielającym (np. Oral-B 3D White) współpracującym z dedykowanym wybielaniu trybem szczotkowania ( symbol diamencika na rękojeści szczoteczki)

Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontyczny

Jeżeli zastanawiamy się, czy korzystanie z elektrycznej szczoteczki do zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego to dobry pomysł, odpowiedź jest bardzo prosta: najlepszy.

Aparat sprzyja gromadzeniu się resztek jedzenia i innych zabrudzeń, z którymi szczoteczka tradycyjna nie poradzi sobie tak dobrze, jak jej elektryczna wersja. Mniejsza główka ma większe szanse dostania się pod elementy aparatu. Można również zaopatrzyć się w szczoteczkę specjalnie zaprojektowaną do czyszczenia „instalacji” prostującej zęby. Wystarczy sięgnąć po końcówki ortodontyczne do szczoteczek elektrycznych – mają okrągły kształt, a włókna tworzą 2 pierścienie, aby precyzyjnie objąć zamek aparatu stałego I skutecznie oczyścić to miejsce. Pomocne mogą być też tzw. końcówki Interspace zbudowane tylko z jednego pęczka włókien, który doskonale oczyści szczeliny i elementy retencyjne aparatu.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

To dość trudne pytanie, gdyż propozycji na rynku jest naprawdę sporo, a każda ma swoje plusy. Podstawowe pytanie brzmi, kto będzie mył zęby?

Jeżeli szukamy szczoteczki elektrycznej dla dzieci, najważniejsze będzie dopasowanie konkretnego modelu do wieku naszej pociechy. Szczoteczka dla 8, 9 czy 10-latka może być produktem dedykowanym specjalnie dla tej grupy wiekowej. Produkt taki cechuje się mniejszą końcówką o miękkim włosiu niż model dla dorosłych. Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli o rozmaitych, atrakcyjnych dla dzieci kształtach i dodatkowych funkcjach, często wystarczy dobór odpowiedniej końcówki, którą przypiąć można dla urządzenia dla dorosłych. Pamiętajmy, że elektryczne szczoteczki stosujemy u dzieci od 3. roku życia!
Jeżeli chodzi o szczoteczki elektryczne dla dorosłych, można kierować się zarówno rzeczywistymi potrzebami, przyzwyczajeniami, jak i aspektami ekonomicznymi. Zerkając w rankingi tego typu urządzeń, łatwo wybierzemy odpowiedni model.

  • Poszukując szczoteczki elektrycznej do 100 zł, warto zwrócić uwagę na zasilaną akumulatorem Oral-B D12.513W Vitality 3D White. W tej samej kategorii cenowej mamy szczoteczkę soniczną dla dzieci Seysso Penguin!
  • Od 200 zł zaczyna się półka z naprawdę profesjonalnym sprzętem. Teesa Sonic Pro TSA8011 oferuje 5-stopniową regulację prędkości, natomiast Oral-B PRO 750 Black czyści przy 8 800 obrotach na minutę.
  • Szukającym szczoteczki powyżej 300 zł polecamy Oral-B SMART 6 6000N z akumulatorem zapewniającym ponad 2 tygodniową pracę, Philips HealthyWhite HX6762/43 z płynną regulacją prędkości lub zgrabną i gustowną SEYSSO Professional Sonic Toothbrush SE01.
  • Powyżej 400 zł możemy się spodziewać cudów. W tej kategorii wybija się Oral B Genius 1000, która na długie lata może okazać się punktem odniesienia dla producentów tego typu sprzętu. Najnowsze badania wskazują, że segment szczoteczek elektrycznych czeka niemała rewolucja.

Test i opinia: Szczoteczka elektryczna, która nie tylko czyści zęby, ale też uczy, jak o nie dbać. Oral B Genius 10000 – recenzja.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3