MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienie uczniów w szkołach od 1 września 2021. Wytyczne MEiN dla szkół. Jaki jest procent zaszczepionych wśród uczniów?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczepienie uczniów w szkołach od 1 września 2021. Są wytyczne MEiN dla szkół
Szczepienie uczniów w szkołach od 1 września 2021. Są wytyczne MEiN dla szkół Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach od 1 września 2021 r. Poniżej szczegóły.

UWAGA: Szczepionki dla uczniów w wieku 12-17 lat zostały dopuszczone do stosowania po przejściu odpowiedniej procedury potwierdzającej ich bezpieczeństwo i skuteczność. Nie ma więc obaw o zdrowie uczniów po podaniu preparatu.

W wielu krajach trwa szczepienie, także najmłodszych. W Polsce w przedziale wiekowym 12-17 liczba zaszczepionych nie jest zbyt wysoka. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęcają do szczepień najmłodszych. Z danych resortu zdrowia wynika, że najmniej zaszczepionych jest wśród 12-latków - tylko 12 proc. populacji. Trochę lepiej jest wśród 13-latków - 23 proc. Najlepiej sytuacja wygląda wśród 17-latków, bo w tej grupie wiekowej zaszczepiono 40 proc. populacji. To także apel do rodziców i opiekunów najmłodszych Polaków.

Procent zaszczepionych wśród uczniów (stan na 19.08.2021)

  • 17 lat - 40 proc.
  • 16 lat - 36 proc.
  • 15 lat - 32 proc.
  • 14 lat - 27 proc.
  • 13 lat - 23 proc.
  • 12 lat - 12 proc.

Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia) złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19).

Podczas szczepienia dziecka do lat 15 obecność przedstawiciela ustawowego/rodzica w punkcie szczepień nie jest wymagana. Rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę (opiekun faktyczny).

Przypomnijmy, że w szkole opiekę nad uczniami sprawuje nauczyciel.

Podczas szczepień należy zachować zasady bezpieczeństwa obowiązujące w związku z epidemią COVID-19: osłonić usta i nos maseczką, zachować odstępy między osobami m.in. 1,5 m. Podczas szczepień uczniów zarówno na terenie szkoły, jak i w punkcie szczepień mogą również zaszczepić się nauczyciele oraz najbliższa rodzina ucznia (po ustaleniu z dyrektorem szkoły lub punktem szczepień). Te osoby, chętne do zaszczepienia podczas akcji szczepień organizowanej przez szkołę, muszą posiadać ważne skierowanie oraz wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem dla dorosłych.

Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12. roku życia zostały dwa produkty:

  • Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech,
  • Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Dowiedz się:

Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo). Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty.

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane.

Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Warto przeczytać:

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.

Informacje przygotowane przez MEiN zostaną przekazane szkołom i placówkom za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepienie uczniów w szkołach od 1 września 2021. Wytyczne MEiN dla szkół. Jaki jest procent zaszczepionych wśród uczniów? - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska